Skocz do zawartości

Witam z Wrocławia, awaryjne śrutowanie słodu


robertpot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właśnie zacząłem przygodę z piwowarstwem. Wertuję forum i się uczę. Jestem na etapie prób i błędów. No właśnie zamówiłem słód, ale zapomniałem zaznaczyć opcji śrutowania.

Edytowane przez elroy
Wątki połączone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zadzwoń do sklepu i poproś o ześrutowanie. przelejesz kase i nie ma problemu.

Towar już przyszedł a w sobotę zamierzam robić moją 2 warkę

Edytowane przez robertpot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję awaryjnie ześrutować słód. Niestety kupując w sklepie, chyba ze szczęścia zapomniałem zaznaczyć opcje ześrutowania. Teraz mam dylemat. W sobotę zamierzałem uwarzyć moja drugą Warkę a słód w całości. Wie może ktoś gdzie mogę ześrutować słód we Wrocławiu?

Edytowane przez robertpot
edycja tytułu na jednoznaczny..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygooglaj sobie Centrum Piwowarstwa albo Twój Browar - oba w bliskim zasięgu.

Nie wiem gdzie kupowałeś towar, ale jak przyjmiesz odpowiednią pozycję (wskazana proszalna :lol: ), to nie powinieneś mieć problemów - koledzy pomogą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję awaryjnie ześrutować słód. Niestety kupując w sklepie, chyba ze szczęścia zapomniałem zaznaczyć opcje ześrutowania. Teraz mam dylemat. W sobotę zamierzałem uwarzyć moja drugą Warkę a słód w całości. Wie może ktoś gdzie mogę ześrutować słód we Wrocławiu?

 

Mam lekki zapas ześrutowanych słodów - na ~2.5 warki. Jeśli nie uda Ci się ześrutować (do soboty zostało półtorej dnia), mogę co nieco pożyczyć. Jakby co, to napisz, jakich słodów potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie i dziękuję za dobre chęci. Dorwałem się dzisiaj do młynka takiego z lat 70 i przemieliłem 4, 5 kg słodu w 50 minut. Mam nadzieje, że filtrator z oplotu to przepuści.

Wyczytałem na forum, że niektórzy tak robili i było dobrze.

 

Mam lekki zapas ześrutowanych słodów - na ~2.5 warki. Jeśli nie uda Ci się ześrutować (do soboty zostało półtorej dnia), mogę, co nieco pożyczyć. Jakby co, to napisz, jakich słodów potrzebujesz.

Z góry dzięki. Narazie kupuje gotowe zestawy. Teraz kupiłem bohemskiego pilznera. Mam nadzieje że rozwiązałem problem ze śrutowaniem.

 

Pomógł bym, ale mi się gniotownik rozpękł na spawie :( Jak się nikt nie zgłosi chętny do pomocy, to spróbuj w TB, może Ci ześrutują - a to jedyny sklep "na miejscu"

 

Mam spawarke tyle ze spawałem troche rur. Jak się nie boisz to moge spróbować. :D

 

 

Alarm ze śrutowaniem odwołuję. Dzięki za pomoc.

Edytowane przez robertpot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam spawarke tyle ze spawałem troche rur. Jak się nie boisz to moge spróbować. :D

 

 

Szkoda, że nie przeczytałem tego postu wcześniej :( mój śrutownik pojechał do "fachowca" i przy okazji będzie zmechanizowany - mam nadzieję, że za tydzień wróci, jak by jeszcze był problem ze śrutowaniem, to polecam się na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie przeczytałem tego postu wcześniej :( mój śrutownik pojechał do "fachowca" i przy okazji będzie zmechanizowany - mam nadzieję, że za tydzień wróci, jak by jeszcze był problem ze śrutowaniem, to polecam się na przyszłość.

 

Dzięki.

Mam jeszce jeden zestaw do ześrutowania. Z jednym powalczyłem młynkiem - nie było źle. Zastanawiam się tylko czy zbyt drobna śruta nie pogarsza walorów piwa. Filtr z oplotu z tak drobną śrutą sobie pięknie radzi, tylko trzeba oplot(siatkę) ręcznie zagęścić żeby nie było prześwitów. Miałem jeden problem z przepływem filtratu, ale to z winy talerzyka, który się zapadł i osiadł na oplocie tamując przepływ, odlepiłem go od dna i położyłem na wierzchu i było ok.Więcej rozdrobnione młóto więcej wody wciąga, więc trzeba większą ilością wody przelać. Początkowe blg to 19 a po przelaniu 33 litrami wody( łacznie z poczatkowymi 14 litrami i 4,5 kg zasypu) było jeszcze 5 Blg. Właśnie takie 5 Blg filtratu można jesze do czekoś zastosowac? albo inaczej do ilu Blg zlewać filtrat. Wyszło mi 25,5 litra brzeczki w garze.

Edytowane przez robertpot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Mam jeszce jeden zestaw do ześrutowania. Z jednym powalczyłem młynkiem - nie było źle. Zastanawiam się tylko czy zbyt drobna śruta nie pogarsza walorów piwa.

Nic Ci to nie pogorszy, tylko utrudni filtrację. Co do śrutowania, to napisz za tydzień na PW, albo jak potrzebujesz wcześniej to pisz do kolegi Czesiek1102

Filtr z oplotu z tak drobną śrutą sobie pięknie radzi, tylko trzeba oplot(siatkę) ręcznie zagęścić żeby nie było prześwitów. Miałem jeden problem z przepływem filtratu, ale to z winy talerzyka, który się zapadł i osiadł na oplocie tamując przepływ, odlepiłem go od dna i położyłem na wierzchu i było ok.

Co to za patent z tym talerzykiem, już gdzieś o tym słyszałem, ale wydawało mi się to przerostem formy nad treścią.

Więcej rozdrobnione młóto więcej wody wciąga, więc trzeba większą ilością wody przelać. Początkowe blg to 19 a po przelaniu 33 litrami wody( łacznie z poczatkowymi 14 litrami i 4,5 kg zasypu) było jeszcze 5 Blg. Właśnie takie 5 Blg filtratu można jesze do czekoś zastosowac? albo inaczej do ilu Blg zlewać filtrat. Wyszło mi 25,5 litra brzeczki w garze.

 

Jest taka zależność - drobniejsze śrutowanie daje (zwykle) większą wydajność. Co do wykorzystania brzeczki o niskim Blg, to możesz ją zebrać i po odparowaniu wykorzystać do starterów. Przy piwach o wysokim Blg można z niej zrobić jeszcze całkiem sporo lekkiego piwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za patent z tym talerzykiem, już gdzieś o tym słyszałem, ale wydawało mi się to przerostem formy nad treścią.

 

 

 

 

Talerzyk kładę na wierzch zalanego młóta i bezposrednio na niego leję wodę. Niby ta metoda złoża nie rusza.

Nastepą partię słodu też chyba przemielę młynkiem - jak się rozmyślę to napiszę na priv-a w sprawie śrutowania. Dzięki :) .

Edytowane przez robertpot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie rusza złoża, ale nieco też komplikuje sprawę - woda, jak wszystko w naszym świecie (włącznie z człowiekiem) jest leniwa i dąży do wykonania pracy jak najmniejszym kosztem, a jej zadanie w tym wypadku to jak najszybciej dostać się do kranika :] Lejąc po talerzyku, a więc unikając mieszania górnej warstwy młóta, motywujesz ją do przepływania tą samą drogą, którą już wcześniej przebyła - a to niestety może pociągnąć za sobą słabszą wydajność.

 

Ja leję 'chlustem' i odczekuję kilkanaście minut na ponowne ułożenie się złoża. Przy 3-4 kg zasypie i partii wody po 5l nie ma szans, żeby ruszyła się dolna część młóta, która wraz z wężykiem z oplotu tworzy złoże filtracyjne - miesza się tylko górna część.

 

(oczywiście etap talerzyka też przerobiłem i mam go za sobą ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i nie rusza złoża, ale nieco też komplikuje sprawę - woda, jak wszystko w naszym świecie (włącznie z człowiekiem) jest leniwa i dąży do wykonania pracy jak najmniejszym kosztem, a jej zadanie w tym wypadku to jak najszybciej dostać się do kranika :] Lejąc po talerzyku, a więc unikając mieszania górnej warstwy młóta, motywujesz ją do przepływania tą samą drogą, którą już wcześniej przebyła - a to niestety może pociągnąć za sobą słabszą wydajność.

 

Ja leję 'chlustem' i odczekuję kilkanaście minut na ponowne ułożenie się złoża. Przy 3-4 kg zasypie i partii wody po 5l nie ma szans, żeby ruszyła się dolna część młóta, która wraz z wężykiem z oplotu tworzy złoże filtracyjne - miesza się tylko górna część.

 

(oczywiście etap talerzyka też przerobiłem i mam go za sobą ;))

 

Może ja też powinienem etap talerzyka miec juz za sobą.

Nastepną filtrację zrobię bez talerzyka.

Dzięki za info.

Edytowane przez robertpot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś używałam talerzyka, ale wydawało mi się, że woda nie filtruje złoża bezpośrednio pod nim. Dlatego wymyśliłam durszlak. Kładę go "do góry nogami". Woda nie burzy złoża i dosięga całą jego powierzchnię.

 

Niezły patent z tym durszlakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim celu ten durszlak, talerzyki?

 

z tego co zrozumiałem z wcześniejszych wypowiedzi, to do rozproszenia strumienia wody i "równomiernego" zraszania - bo to "zruszanie złoża" do mnie nie przemawia. Może użyć konewki :D

 

[edycja]

p.s. ja leję rondlem i złożem się nie przejmuję, tylko staram się lać równomiernie.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co zrozumiałem z wcześniejszych wypowiedzi, to do rozproszenia strumienia wody i "równomiernego" zraszania - bo to "zruszanie złoża" do mnie nie przemawia. Może użyć konewki :D

 

[edycja]

p.s. ja leję rondlem i złożem się nie przejmuję, tylko staram się lać równomiernie.

 

No właśnie - niby lanie na talerzyk ma nie zruszać złoza. Jeśli rondel mu nic nie robi to ja tez tak zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: mam taki filtrator, że wężyk muszę przerzucać przez krawędź garnka, dzięki czemu mogę lepiej obserwować, czy filtrat nie porywa drobinek młóta, (wolniej płyną pod górę i lepiej je widać wewnątrz garnka).

 

I zawsze jak poruszam młóto - leję wodę nieostrożnie, wyrównuję powierzchnię łyżką, przecinam nożem - pojawiają się drobinki i przez parę minut zmącają filtrat.

Niby nic strasznego, ale miejcie to na uwadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używam talerzyków, durszlaków i innych rzeczy. W lodówce turystycznej 30l ( bo ja w lodówce zacieram :smilies: ) około 1/3 to młóto, reszta to brzeczka. Jak 10-15l zejdzie do pełna zalewam wodą i znowu filtruję. Bywa że filtracja zwalnia to łychą zamieszam warstwę 2-5 cm i znowu leci normalnie( nic się nie mąci)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.