Jump to content

piana w starterach z drożdży lagerowych?


yemu
 Share

Recommended Posts

Mam proste pytanie, czy drożdże lagerowe wytwarzają jakkąlwiek pianę?

 

Zbliża się dzień warzenia mojego pierwszego lagera, aktualnie na mieszadle (http://www.piwo.org/forum/t691-Jak-tanio-zrobic-mieszadlo-magnetyczne-.html) stoi starter robiony z zamrożonych Munich Lager, którymi poczęstował mnie coder. Teraz starter ma już ok 36 godzin (pojemność troszkę ponad litr, zwiększony ze 100ml, które stały też ok 36h) i nie widzę na razie żadnej piany. Dwa tygodnie temu identyczny manewr przeprowadzałem z Trappist High Gravity (tez od codera - coder dzieki!) i wszystko ładnie się udało. Różnica była taka, że w kolbie powstała cienka warstwa piany. Niewielka piana powstała także gdy rozmnażałem 3054 Bavarian Wheat.

 

Planuję zmierzyć Blg startera dziś wieczorem, żeby ostatecznie pozbyć się wątpliwości czy drożdże się rozmnażają. Niestety zmiany w kolorze (jaśnienie związane ze zwiększaniem się masy drożdży) ciężko mi się obserwuje w tak długim czasie (np. wieczorem nigdy nie jestem pewien czy starter jest trochę jaśniejszy niż rano :D

 

Dori

Edit - uszczegółowienie tematu

Edited by dori
Link to comment
Share on other sites

Jakaś piana powinna być, drożdże lagerowe w temperaturze pokojowej zachowują się jak aleowe.

Jest szansa, że przefermentował całowicie w nocy - wyłącz mieszadło na godzinke i zobacz, czy na dnie jest warstwa drozdży.

Ale raczej jeszcze nie ruszyły, mrożonkom zajmuje to i 3 dni. I nie zdziw się, jak nie ruszą w ogóle - mają już ponad rok.

Link to comment
Share on other sites

chyba niepotrzebnie panikowałem, starter wyglada teraz o niebo lepiej niz rano. jest znacznie jasniejszy i widac ze w zawiesinie jest sporo drożdży (chyba). jak wyłączyłem na jakąś godzinę mieszadło, to po ponownym włączeniu ładnie było widać wzbijającą się z dna chmurę (zakładam, że to były drożdże). jutro pół startera oddaję kumplowi, więc dodam pół litra świeżej brzeczki i myślę, że starterek ruszy z kopyta ;-) tak, żeby na niedzielę był gotów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.