Skocz do zawartości

piana w starterach z drożdży lagerowych?


yemu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam proste pytanie, czy drożdże lagerowe wytwarzają jakkąlwiek pianę?

 

Zbliża się dzień warzenia mojego pierwszego lagera, aktualnie na mieszadle (http://www.piwo.org/forum/t691-Jak-tanio-zrobic-mieszadlo-magnetyczne-.html) stoi starter robiony z zamrożonych Munich Lager, którymi poczęstował mnie coder. Teraz starter ma już ok 36 godzin (pojemność troszkę ponad litr, zwiększony ze 100ml, które stały też ok 36h) i nie widzę na razie żadnej piany. Dwa tygodnie temu identyczny manewr przeprowadzałem z Trappist High Gravity (tez od codera - coder dzieki!) i wszystko ładnie się udało. Różnica była taka, że w kolbie powstała cienka warstwa piany. Niewielka piana powstała także gdy rozmnażałem 3054 Bavarian Wheat.

 

Planuję zmierzyć Blg startera dziś wieczorem, żeby ostatecznie pozbyć się wątpliwości czy drożdże się rozmnażają. Niestety zmiany w kolorze (jaśnienie związane ze zwiększaniem się masy drożdży) ciężko mi się obserwuje w tak długim czasie (np. wieczorem nigdy nie jestem pewien czy starter jest trochę jaśniejszy niż rano :D

 

Dori

Edit - uszczegółowienie tematu

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakaś piana powinna być, drożdże lagerowe w temperaturze pokojowej zachowują się jak aleowe.

Jest szansa, że przefermentował całowicie w nocy - wyłącz mieszadło na godzinke i zobacz, czy na dnie jest warstwa drozdży.

Ale raczej jeszcze nie ruszyły, mrożonkom zajmuje to i 3 dni. I nie zdziw się, jak nie ruszą w ogóle - mają już ponad rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba niepotrzebnie panikowałem, starter wyglada teraz o niebo lepiej niz rano. jest znacznie jasniejszy i widac ze w zawiesinie jest sporo drożdży (chyba). jak wyłączyłem na jakąś godzinę mieszadło, to po ponownym włączeniu ładnie było widać wzbijającą się z dna chmurę (zakładam, że to były drożdże). jutro pół startera oddaję kumplowi, więc dodam pół litra świeżej brzeczki i myślę, że starterek ruszy z kopyta ;-) tak, żeby na niedzielę był gotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.