Skocz do zawartości

Maksymalna temperatura zadania drożdży


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wieczorem dodałem drożdże do brzeczki o temperaturze 32C. Zepsuł mi się termometr i myślałem, że jest 25C, dopiero po dodaniu drożdży brzeczka wydała mi się za ciepła.

Gęstwa London Ale III była świeża, zresztą drożdże zaczęły już się ruszać po wyjęciu z lodówki i dodaniu brzeczki do słoika, ale mimo to do teraz fermentacja jeszcze nie ruszyła. Czy temperatura mogła zaszkodzić? W końcu te 32C to nie aż tak dużo, a rekomendowana jest temperatura do 30C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pierwszego mojego piwa (brewkit) tak zadałem - smakowało mi ;). Ale te drożdże ruszyły dopiero po kilku godzinach, temperatura była wtedy o wiele niższa. Później nieraz jeszcze zadawałem pomiędzy 30°C a 35°C, ale podobnie jak w tym brewkicie - zanim ruszyły to temperatura spadła. Myślę, że lepiej tak zadać i schłodzić, niż zadać np. w 25°C i całą fermentację w tej temperaturze prowadzić. Oczywiście, w przypadku lagerów na coś takiego bym się nie zdecydował, lepiej poczekać do rana. Raz zrobiłem tzw. ciepły start w marcowym i tego żałowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic, ale chyba coś się rusza. Niestety nie miałem wyjścia, bo zerwał mi się gwint w rurce łączącej wymiennik płytowy z kotłem i 1/4 brzeczki trafiła do fermentora bez chłodzenia (dobrze, że tylko tyle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jake, nie przejmuj się, ja zawsze dodaje drożdży w ok. 30°C. 30°C to normalna temperatura rehydrazacji drożdży, więc im to wcale nie zaszkodzi, a po kilku godzinach i tak opadnie do temperatury pomieszczenia w którym fermentujesz. Jedynym niebezpieczeństwem jest to że jeżeli używasz rurki fermentacyjnej w kształcie "S" to zmieniająca temperatura w fermentorze zassie ci wodę z rurki do środka. Z rurką 3-częściową nie będziesz miał tego problemu. Dlatego w rurce fermentacyjnej zamiast wody używam StarSanu który w brzeczce zamieni się w pożywienie dla drożdży, niektórzy używają wódki która jest sterylna ale nie zepsuje ci brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Do 40°C nic im nie będzie, wyżej nie próbowałem.

 

No pocieszyło mnie to wielce, bo wlasnie bezmyślnie zaszczepilem brzeczke 35°C uwodnionymi Mauribrew Weiss..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy wysokiej temperaturze? Standardowo robi się/powinno się robić startery w temperaturze 28-30C, bo to optymalna temperatura wzrostu dla drożdży. Oczywiście taka temperatura nie nadaje się do fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy wysokiej temperaturze? Standardowo robi się/powinno się robić startery w temperaturze 28-30C, bo to optymalna temperatura wzrostu dla drożdży. Oczywiście taka temperatura nie nadaje się do fermentacji.

dzięki za szybka odpowiedź. widzę że moje obawy są nie uzasadnione ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa dni temu dodałem do pszeniczniaka drożdze safbref WB-06 w 27stopniach i przez dwa dni fermentowało w 29stopnich. Dopiero dziś przeniosłem do garażu w 25 st. Jakie mogą być konsekwencje tak wysokiej temp fermentacji? Czy ktoś fermentował w takiej temp? Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się trochę wystraszyłem, bo piwo mi pachniało i smakowało na kwaśno na początku fermentacji (w drugiej dobie) a do tego było strasznie musujące: na powierzchni wyglądało jak szampan... teraz zarówno zapach, jak i musowanie zdaje sie uspokajać, ale dalej mam stresa.. nie miałem jeszcze nic takiego do tej pory.. Ale ta warka już od razu dostała przydomek "chaos"..

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uspokoiłeś mnie. Mój pszeniczniak wystartował parę godzin temu, a temperatura jego to 29 stopni

 

To, że ktoś przebiegał na czerwonym świetle przez ruchliwą ulicę i miał na tyle szczęścia, że nic mu się nie stało, nie znaczy, że należy brać z niego przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uspokoiłeś mnie. Mój pszeniczniak wystartował parę godzin temu, a temperatura jego to 29 stopni

 

To, że ktoś przebiegał na czerwonym świetle przez ruchliwą ulicę i miał na tyle szczęścia, że nic mu się nie stało, nie znaczy, że należy brać z niego przykład.

 

Nie dramatyzuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
włąsnie dodałęm us s5 do 31 stopniwej brzeczki pale ale z brewkitu...i odlozylem di piwnicy temp.19 stopni, co z tego bedzie?

:facepalm:

proponuję następnym razem najpierw pytać (a najlepiej czytać), a potem coś robić :fool:

 

EDIT

żeby nie było, że nie w temacie to wg mnie wyjdzie piwo z dodatkiem rozpuszczalnika :P

Edytowane przez �Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytal

 

 

włąsnie dodałęm us s5 do 31 stopniwej brzeczki pale ale z brewkitu...i odlozylem di piwnicy temp.19 stopni, co z tego bedzie?

:facepalm:

proponuję następnym razem najpierw pytać (a najlepiej czytać), a potem coś robić :fool:

 

EDIT

żeby nie było, że nie w temacie to wg mnie wyjdzie piwo z dodatkiem rozpuszczalnika :P

 

czytalem pytalem ale i tak sie zamieszalem..


 

co z tego bedzie?

 

Piwo :) Chyba że pytasz o coś innego, np. jakie aromaty będą czy coś w ten deseń? 

 

lipa bedzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.