Skocz do zawartości

Interesujący sposób przechowywania drożdży do późniejszego wykorzystania


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Ja odzyskiwałem trzy-krotnie, za każdym razem z powodzeniem, ale droga odzysku była trochę inna. Wlałem na dno butelki brzeczkę 20ml, po 24h posiew redukcyjny na IPG, z płytki pojedyncza kolonia do dalszej hodowli płynnej.

 

Profesjonalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

z rozmachy napisałem wersję spolszczoną, oczywiście chodziło mi o YPG czyli skrót nazwy podłoża podstawowego używanego w mikrobiologii.

YPG agar - yeast extract, 10 g/L; peptone, 20 g/L; glucose 20g/L; agar, 20 g/L

Cała procedura nie jest trudna, ale wymaga posiadania kilku sprzętów, w tym sterylizatorki/autoklawu.

1- z butelki biorę cześć osadu i wysiewam redukcyjni na szalce z YPG, miej więcej po 24h (czasami 48h) wyrastają kolonie drożdżowe - czasem pojedyncze ale zwykle cała murawa.

2- pobieram sterylną ezą pojedynczą kolonię i przenoszę do hodowli płynnej (10ml) z ekspratketme słodowym i ekstraktem drożdżowym. Hodowla trwa 24h.

(Często pobieram więcej niż jedną kolonię do kolejnych probówek, a szalkę zostawiam na kolejne 24-72h, po tym czasie sprawdzam morfologię kolonii - jeżeli są różne może to sugerować obecność więcej niż jednego szczepu.)

3- całą hodowlę przelewam do większej kolby z pożywką (150ml) i kolejne 24h hodowli

4- starter na samym ekstrakcie słodowym 24h i do piwa.

 

Oczywiście wszystkie pożywki trzeba sterylizować.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał kolega Makaron - pełna profeska! :)

Możliwe że będę mieć jeszcze jakieś pytania / wątpliwości ale to najpierw sam muszę poszukać informacji na ten temat.

Do tego co napisałeś

...a szalkę zostawiam na kolejne 24-72h, po tym czasie sprawdzam morfologię kolonii

nie mam takiego doświadczenia jeszcze z drożdżami i w ogóle ;) ale w jaki sposób sprawdzasz morfologie koloni? wzrokiem, mikroskopem? czy w jakiś inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam takiego doświadczenia jeszcze z drożdżami i w ogóle ;) ale w jaki sposób sprawdzasz morfologie koloni? wzrokiem, mikroskopem? czy w jakiś inny sposób?

Kolonie ocenia się gołym okiem, widać różnice, jedne są gładkie inne się marszczą, jedne są matowe inne lekko opalizujące. Można też oceniać wielkość kolonii.

Jakie powiększenie mikroskopu jest wystarczające do pracy z drożdżami?

To zależy co chcesz widzieć. Do zobaczenia drożdży wystarczy 10(okular)x10(obiektyw), 10x30 pozwoli już ocenić kształt drożdży, a 10X100 spokojnie policzysz septy podziałowe, co pozwoli na ocenienie stanu/wieku drożdży.

Przy obiektywie 10x10 i barwieniu płynem Lugola można zobaczyć czy drożdże mają materiał zapasowy (takie granatowe kulki) co świadczy o dobrej kondycji drożdży.

sam muszę poszukać informacji na ten temat.

drożdże to organizmy modelowe, informacje o ich hodowli są w każdym podręczniku z podstaw mikrobiologii oraz jest tego mnóstwo w internecie

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.