Jump to content
Sign in to follow this  
karczmarz

Pasteryzowana rezerwa

Recommended Posts

Zrobiłem dziś starter do bocka z S-23. Użyłem rezerwy, z przedostatniej warki (miesiąc temu ją warzyłem). Słoik z rezerwą był przechowywany w temp ~5 st. Słoik oczywiście "trzymał" (wlałem wrzącą brzeczkę) jednak przed dodaniem drożdży powąchałem brzeczkę i trochę jakby pszenicznym pachniała, nie był to intensywny zapach, jednak trochę mnie zdziwił. Rezerwa była po stoucie, więc spodziewałem się palonego zapachu. W dodatku na ściankach słoika był lekki osad jakby właśnie drożdżowy (również osad był na dnie, ale to naturalne). Starter fajnie zaczął pracować już po godzinie i teraz pytanie: w sobotę chcę warzyć, jeśli rezerwa była zakażona, to sądzicie, że infekcja na tyle się rozwinie, by ją wyczuć?

Edited by karczmarz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeżeli brzeczka jest nie zmieniona w smaku, deczko słoja było wklęsłe, po otwarciu zassało powietrze to nie panikuj! Osad to chmieliny lub białka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najpewniej nie była zakażona, zwłaszcza patrząc na temperaturę przechowywania, jak piszesz ~5°C. Trzymałem starter ponad pół roku w szafce w kuchni i nic mu nie było.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziś fajna piana już się pojawiła i starter intensywnie pracuje :) Czuję tylko silny zapach drożdży, zatem chyba wszystko ok, dziękuję za odpowiedzi.

Edited by karczmarz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.