Jump to content
19Mateusz87

Import drożdży z USA

Recommended Posts

Zastanawiam się nad importem drożdży Wyeast z USA. W polskich sklepach piwowarskich, dla mnie osobiście, cena jest zaporowa (około 40 zł - opakowanie 125ml). W USA drożdże kosztują 5,75$. Przy dzisiejszym kursie to około 18 zł. Jak w poprzedniej akcji, post ten jest w tym momencie tylko postem informacyjnym, który pokaże jakie jest zainteresowanie. Warzenie się kończy dlatego pomyślałem o drożdżach na następny sezon.

Kontaktowałem się z Urzędem Celnym. Jeśli dobrze zrozumiałem, paczka będzie zwolniona z opłaty celnej, gdy jej wartość nie przekroczy 150 UE, czyli około 34 saszetek z drożdżami. Powyżej tej kwoty naliczane jest cło. Dokładnie nie wiem ile, muszę przejrzeć kilka dokumentów.

W dalszym ciągu szukam najlepszej oferty. Jeśli znajdą się chętni, skontaktuję się z sklepem z zapytaniem czy zrealizują nasze zamówienie i na jakich warunkach.

Jeśli sie nie mylę to były już dyskusje o tym

A konkretne kroki w tym kierunku były ???

Ja bym na twoim miejscu zaczal kolekcjonowac skosy ;)

A wtedy masz do wyboru kupno gotowych skosow BrewLabs, ktore sa zrodlem drozdzy przez pol roku.

Licze, ze sklepy sprowadzaja drozdze odpowiednio zabezpieczone. Bo inaczej bedziesz mial sporo bezuzytecznych saszetek. Temperatura w luku bagazowym samolotu moze mocno spasc, jesli drozdze nie sa odpowiednio opakowane slabo to widze.

Mateusz kwota wolna to chyba będzie w tych granicach, o których piszesz coś mi się kojarzy, że to granice 80EUR. Uwzględnij jedną rzecz - wartość będzie podniesiona o koszt transportu - i od sumy naliczane jest cło.

Zastanawiam się nad importem drożdży Wyeast z USA. W polskich sklepach piwowarskich, dla mnie osobiście, cena jest zaporowa (około 40 zł - opakowanie 125ml). W USA drożdże kosztują 5,75$. Przy dzisiejszym kursie to około 18 zł. Jak w poprzedniej akcji, post ten jest w tym momencie tylko postem informacyjnym, który pokaże jakie jest zainteresowanie. Warzenie się kończy dlatego pomyślałem o drożdżach na następny sezon.

Kontaktowałem się z Urzędem Celnym. Jeśli dobrze zrozumiałem, paczka będzie zwolniona z opłaty celnej, gdy jej wartość nie przekroczy 150 UE, czyli około 34 saszetek z drożdżami. Powyżej tej kwoty naliczane jest cło. Dokładnie nie wiem ile, muszę przejrzeć kilka dokumentów.

W dalszym ciągu szukam najlepszej oferty. Jeśli znajdą się chętni, skontaktuję się z sklepem z zapytaniem czy zrealizują nasze zamówienie i na jakich warunkach.

Też kiedyś o tym myślałem, samotna akcja może się nie opłacać, ale przy 30 opakowaniach, koszt się rozkłada. Jakby co, to też jestem zainteresowany.

Trzeba będzie uczulić wysyłającego na opakowanie termiczne, by drożdże doszły w dobrej formie.

Ciekawe jak docierają te drożdże do naszych sklepów internetowych chyba także drogą powietrzna. Myślę że wziąłbym coś gdyby import wypalił. :)

w zależności od tego na kiedy by była planowana dostawa też się dopisał.

Fajnie, że podjąłeś temat, może coś w tego wyniknie.

Kilka spraw, które nasunęły mi się po przeczytaniu wątku.

Pierwsza sprawa.

Nie wiem w jakim sklepie patrzyłeś, domyślam się, że w internetowym. Jeśli tak pamiętaj, że cena w takim sklepie w USA nie zawsze jest ceną ostateczną, przy kliknięciu kup może zostać doliczony tax (w jakiej wielkości nie wiem, to zależy do jakiego Stanu i od towaru). Przynajmniej tak to wygląda przy zakupie sprzętu elektronicznego (W NJ na np. na komputer był to tax w wysokości około 5%), nie wiem jak to się ma do towaru jakim są drożdże.

Oczywiście jeśli nawet, to i tak dalej będzie atrakcyjną cena na Wyeast'y bo nawet doliczając (szczelam!) 10% tax cena wzrośnie do około 20-21 zł przy obecnym kursie dolara. No chyba, że te 5,75$ to już z taxem.

Druga sprawa ale to tak na marginesie, sam tak kiedyś robiłem:

Jeśli ma się kogoś w USA, ten ktoś kupuje i wysyła jako osoba prywatna, sklepy pobierają straszny haracz za przesyłkę, może to być nawet kilkanaście razy mniej, tzw. import własny :D Aczkolwiek mój "łącznik" wycofał się po dwóch zakupach bo stwierdził że zawracam mu du.., i wcale się nie dziwie.

Trzecia sprawa.

Swego czasu teściowa wysyłała do PL "spożywkę" z USA, niestety w letnie miesiące cześć rzeczy potrafiła się zepsuć (za wysokie temperatury). Później bardziej delikatną spożywkę wysyłała tylko między jesienią a wiosną.

Edited by WiHuRa

Też mam wrażenie że ktoś niedawno (pół roku?) sprowadzał prywatnie jakieś drożdże ale nie mogę tego namierzyć na forum...

Znalazłem. Ale, to też były zakupy w UK a nie w USA:

http://www.piwo.org/...-wwwbrewukcouk/

Uwzględniając transport to ceny wychodzą porównywalne jak w Polsce.

Edit: jakby ta akcja zakupów w USA wypaliła to też mogę być chętny na saszetkę lub dwie...

Edited by Stasiek

gdyby nie to, że lubuję się w drożdżach "Babuni" też byłbym chętny :)

A poważnie, gdyby akcja miała odbyć sie w drugiej połowie roku, chętnie też pisałbym się na 1-2 saszetki.

Edited by Belzebub

Chciałbym wszystko zorganizować możliwie najszybciej jak się da, póki kurs dolara jest atrakcyjny. Na pewno będę chciał, aby drożdże były w termicznym opakowaniu. Gdyby dało się wysępić darmową przesyłkę, byłoby super, ale saszetek musi być sporo. Myślę, że poniżej 30 szt. nie opłaci się organizować akcji. Czytałem coś o przesyłkach typu prezent, ale nie wiem czy warto się w to bawić. Lepiej zrobić to tak jak należy ;) Piszcie jakie drożdże Was interesują, stworzę wstępną listę.

Ja wziąłbym Munich Lager, Irish Ale, American Ale.

ale podaj może link do sklepu w którym planujesz zakupy, chyba że mają pełną ofertę Wyeast.

jeśli już będziesz coś wiedział na temat pzresyłki i ostatecznej ceny, daj znać. A i jesczcze trzeba doliczyć przesyłkę w kraju.

Ja wstepnie zainteresowany Pacman i Urquell Lager

Ja to wszystko rozumiem, dlatego warto się nad wszystkim zastanowić i najlepiej podzielić na grupy jak w przypadku fermentatorów.

Ja również byłbym chętny na 2 lub 3 saszetki.

Ja też, o ile... . :)

Ale chciałbym też zauważyć jeszcze jedną rzecz: poza cłem (3%) możliwe, że przyszłoby nam zapłacić VAT (nie mam pojęcia jaki jest na drożdże piwowarskie). (Zastrzeżenie: zasadniczo nie mam o tym pojęcia, więc być może piszę bzdury).