Skocz do zawartości

Granulat/szyszka


Artus

Rekomendowane odpowiedzi

W bliskich planach mam zrobienie Stouta z zestawu BA. Ale chciałbym zamiast dołączonego do zestawu granulatu Marynki użyć szyszki. Tylko nie wiem jaki zastosować przelicznik granulat/szyszka - wg przepisu jest 25g granulatu, więc zastanawiam się ile mam dać szyszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bliskich planach mam zrobienie Stouta z zestawu BA. Ale chciałbym zamiast dołączonego do zestawu granulatu Marynki użyć szyszki. Tylko nie wiem jaki zastosować przelicznik granulat/szyszka - wg przepisu jest 25g granulatu, więc zastanawiam się ile mam dać szyszki.

Na pewno więcej. O ile? To zależy ile alfakwasów ma ta Twoja Marynka. Ja się na swojej zawiodłem.

Jak to najlepiej przeliczyć. Ściągasz sobie ProMasha, tam jest zakładka projektowanie warki. Jest też wyliczane IBU. Wylicz dla granulatu (pellets), a następnie przelicz dla szyszki (whole). Jeśli nie będziesz mógł znaleźć, to w domu postaram się dokładnie to opisać, teraz piszę z pamięci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uproszczeniu przyjmuje się, że szyszki należy użyć około 10% więcej niż granulatu :|

Uważam, że to zdecydowanie za mało. Chmieliłem niedawno Marynką szyszką i się baaardzo rozczarowałem. 25g granulatu Marynki daje solidną goryczkę. Dałem 30g i lipa. Tylko, że okazało się, że moja Marynka ma 8% alfakwasów, czyli niewiele. Aczkolwiek była świeża, a granulat niekoniecznie. Sugerowałbym raczej 30%, ale najlepiej przeliczyć. Zwłaszcza jeśli znamy alfakwasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.