Skocz do zawartości

Cornelius Grejpfrut - jak zrobić kopię?


crosis

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zachwyciłem się czymś, co w sumie nie jest jakimś mega piwem, ale fajnym piwnopodobnym napojem na lato. Dokładnie chodzi o pszeniczne grejpfrutowe z Corneliusa.

 

Piwko ma 13% BLG, 3% alkoholu, co w sumie wskazuje na dość niskie odfermentowanie. Wyczuwalne są goździki i banany z pszenicznego, ale dominuje orzeźwiający grejpfrut.

 

Myślałem o czymś takim:

jakieś proste hefeweizen, żeby daleko nie szukać receptura z CP:

  • pilzneński 1,9kg
  • pszeniczny 2,1 kg
  • chmiel Lubelski, granulat, 15 g

teraz zastanawiam się, co dodać, żeby uzyskać takiego grepfruta. Myślałem o dodaniu przy chmieleniu 50g na 10 minut i następnych 50 na 5 -> to po przeczytaniu

http://www.piwo.org/...ze/page__st__20

(żeby nie było, że nie szukałem)

 

Sądzę jednak, że to może w sumie nie załatwić sprawy - zastanawiałem się więc nad dodatkiem na zimno, powiedzmy 50g skórki moczonej 2 dni w minimalnej ilości wódki dodane na ostatnie 2 dni cichej.

 

Myślałem o dodaniu drożdży witowych, T-58 (mam gęstwę po ostatnim wicie i w sumie chciałem ją zużyć). Z tego co o nich czytałem to dają też goździki i banany, a są szczególnie polecane do piw smakowych.

 

Pytania w sumie mam dwa:

czy ten przepis ma szansę zagrać,

oraz czy ktokolwiek już jakoś mocno eksperymentował z dodawanie skórek owoców na cichej. Nie chciałbym powtarzać błędów...

 

Z góry dzięki za pomoc :)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doświadczeń jakichś imponujących nie mam w tym zakresie, ale obawiam się, że będzie ciężko.

Cornelius ma w składzie sok grejpfrutowy, dodany po pasteryzacji jak sądzę, więc nie tknięty przez wybite drożdżaki.

Robiłem kiedyś piwo z grubym dodatkiem pomarańczy, też na T58 i została po nich jedynie subtelna nuta, bardziej nawet w aromacie niż smaku.

Ale może są bardziej doświadczeni z jakimś świeżym pomysłem?

 

PS. Gratuluję idepozapalki.pl... I pozdrów mój kochany Wrocław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie piłem tego piwa, ale wiem, że skórka z z grejpfruta wnosi do piwa dość znaczną goryczkę. NIe pamiętam ile skórki dodałem, ale była ona kandyzowana, a piwo dość mocne (ok. 9-10 %), ale ten skam wybijał się nad chmiel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, Panowie, dzięki za wsparcie :) Postanowiłem sięgnąć jeszcze do zagramanicznej literatury, i po przestudiowaniu:

http://www.homebrewt...ale-ale-307722/

 

Jest też ciekawy przepis na Grapefruit Hopbomb IPA. Co prawda nie IPA chcę uwarzyć, ale koncepcja mi się podoba.

Mimo to, ponieważ nie jestem jeszcze nie-wiem-jak doświadczony, chciałem go poddać analizie, głównie jeśli chodzi o chmielenie...

 

Wg przepisu autor robił Batch 2.13 gal, czyli około 8l. Poniżej są ilości chmielu jakiego użył do stworzenia tej 8-mio litrowej warki IPA. Ponieważ ja cały czas chcę robić to piwo na bazie pszeniczniaka, zastanawiam się, czy pomnożenie ilości do IPY przez dwa (pod kątem wielkości warki) nie będzie zbyt wielkie.

 

Oto ilości z oryginalnego przepisu,

 

Mam tylko kilka pytań:

Chmielenie:

15 g - 0.50 oz Centennial Granulat 22 minuty

7 g - 0.25 oz Centennial Granulat 7 minut

(60 g - 2.00 oz MrB. American Devil IPA Pellet 5 minut) - ten chmiel oczywiście w moim przypadku nie jest brany pod uwagę

 

 

Chmielenie na zimno:

15 g - 0.50 oz Citra Granulat + 7

7 g - 0.25 oz Centennial Granulat +7

 

Gdybym to nawet przemnożył przez 2, wyjdzie mi 44 g chmielu normalnie i tyleż samo na zimno... wydaje mi się to cholernie dużą ilością, ale może się mylę... a może powinienem przemnożyć przez 2,5, już dla całkowitego zachowania proporcji?

 

 

 

Wiem, że męczę, ale z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

To się troszkę potrudziłem:

Na zasypie 1,5 kg Pilsa, 1 kg Pszenicznego i 0,5 kg płatów owsianych/pszennych (trochę Wit), na 16 L dla OG koło 1,05 z Centennial (Alfa 10,5):

30g 22 min

14g 7 min

IBU wyjdzie 30 - 40 (zależy jak liczymy).

Dla mnie to mocno dużo, szczególnie jak na a`la pszeniczne.

Chmiele na zimno to raczej goryczki nie dadzą jak wyczytałem, ale maestro to ja nie jestem.

Leć z eksperymentem, a co... ;)

 

Nie, no chyba OK będzie, jak tak przemyślałem.

Edytowane przez Srecky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem już słody na następne 5 warek, wśród nich ten grepfrucik. Na pewno podlinkuję tutaj wpis do samego warzenia, a potem napiszę jakie były efekty :)

 

Dziękuję wszystkim za pomoc i wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym dał citrę na goryczkę i cascade na aromat. Zrobiłem kiedyś taki zestaw z CP (teraz już nie widziałem tam tego zestawu - "Modern Bitter") i piwo wyszło czadersko grejpfrutowe :)

 

Potwierdzam. Do swoich dwóch piwek dałem CITR'ę i w każdym przypadku grapefruit był wyraźnie! wyczuwalny. Piwko mega orzeźwiające !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.