Jump to content
Sign in to follow this  
Afghan

Posiew w czasie produkcji piwa

Recommended Posts

Witam. Przyszedł mi taki pomysł. Korci mnie zrobić jakieś próbki z pożywką dla drobnoustrojów, coś takiego jak robi się skosy dla drożdży i zrobić posiew w różnych momentach produkcji piwa i w ogóle w pomieszczeniu w którym się robi piwo, przed dezynfekcją i po dezynfekcji i sprawdzenie po powiedzmy dobie jak i gdzie rozwinęły się bakterie. Może to głupi pomysł, ale by może się dowiedział, czy są jakieś momenty produkcji w których dezynfekcja jest nie wystarczająca i zaostrzenie procedur dezynfekcyjnych. Co wy o tym myślicie? A może ktoś z was już taki eksperyment robił? Nie jestem żadnym mikrobiologiem także nie mam bladego pojęcia o tym, ale artykuł do robienia skosów na browar.biz by pewnie pomógł po robić takie pożywki dla bakterii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To jest całkiem proste. Wymazy można zrobić samemu, wymazówki powinni mieć w aptekach (http://www.doz.pl/apteka/p14364-Wymazowka_w_probowkach_transportowych_sterylna_25_szt). Potem wystarczy dogadać się z firmą wykonującą badania laboratoryjne (w żadnym wypadku z Sanepidem!) i wysłać im probówki kurierem. Koszt oznaczenia ogólnej liczby drobnoustrojów czy liczby pleśni i drożdży to ok. 30 złotych netto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie zapomnij o rękawiczkach i maseczce,bo będziesz mieć wszędzie własną florę bakteryjną. Nie wysyłaj do laboratorium diagnostycznego, bo większość dysponuje testami na patogeny i nie dostaniesz informatywnego wyniku. Raczej laboratorium badawcze, ale oczywiście są wyjątki :D A może ktoś ze znajomych robi magisterkę z mikrobiologii i Ci oznaczy w ramach przysługi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oj coś mi sie zdaje, że każdy posiew będzie miał wynik dodatni.. nie utrzymujemy sterylnej czystości.. w domowych warunkach to praktycznie nieosiagalne.. Wg mnie każde piwko będzie w większym lub mniejszym stopniu zainfekowane.. Jak by teoretycznie podejść to nawet gotowanie chłodnicy (niesterylnej przecież) przez 15 minut w brzeczce nie zapewni wyjałowienia.. pH jest za wysokie.. i teoretycznie trezba by godzinami gotować, aby zniszczyć to i owo.. a przecież piwo warzone tradycyjnymi metodami z minimum higieny ma bardzo duży okes trwałości.. chmiel i drożdże robią swoje..

 

Jak nie ma oznak negatywnych w domowym browarnictwie to takie posiewy raczej nic nie wniosą.. a jak są.. no cóż higiena ciut UP!! :) i wystarczy..

Edited by henry

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do sterylności: większość laboratoriów mikrobiologicznych (w tym i to w którym mam okazję robić badania) podczas posiewów bakterii/drożdży na odpowiednie pożywki dla zachowania sterylności stosuje pracę w pobliżu palnika, niepotrzebne są rękawiczki i maseczka. Trzeba jeszcze dodać, że wysoka temperatura otoczenia mocno wpływa na zakażenia (podczas wakacji jest masakra podczas posiewów i połowa płytek jest zakażona)

 

Czy takie kolonie bakterii będą widoczne gołym okiem, powiedzmy po dobie?

 

Po dniu w optymalnej temperaturze przy odpowiednim rozcieńczeniu próbki widać poszczególne kolonie mikrobiologiczne.

 

Jednak nie wiem, czy w warunkach domowych konieczne jest robienie takich ekspertyz ;) chyba, że hobbystycznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba jeszcze dodać, że wysoka temperatura otoczenia mocno wpływa na zakażenia (podczas wakacji jest masakra podczas posiewów i połowa płytek jest zakażona)

to trzeba użyć komory laminarnej wtedy nie ma takich problemów.

 

a jeśli uważasz że rękawiczki i maseczką są zbędne to nie pracowałeś z komórkami roślinnymi ani zwierzęcymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.