Jump to content
sp5

Temperatura brzeczki w czasie fermentacji

Recommended Posts

Witam serdecznie

o ile może/powinna wzrosnąć temperatura brzeczki w czasie fermentacji , jaki zakres wzrostu jest prawidłowy , a powyżej jakiego należy coś robić(np chłodzić fermentator).

Piszę dlatego, być może wcześniej nie zauważyłem tego , lub też przyrost temperatur był odpowiednio mniejszy, mianowicie wczoraj warzyłem Belgijskie Pale Ale na S-33, zadałem drożdże do brzeczki o temperaturze ok 21 stopni, natomiast dzisiaj rano temperatura brzeczki fermentującej wynosiła około 26 stopni(w pomieszczeniu temperatura stała 20 stopni).

Czy jest to OK ???

Pozdrawiam Piotr

S-33 i tak ostra robota?

Ja zauważyłem zmiany o 1-2st. Teraz już nie zaglądam do banioka podczas fermentacji.

A mierzyłeś ile spadło BLG w ciągu jednej nocy? Wszystko zależy od ilości brzeczki nastawnej oraz stopnia jej natlenienia, ilości i kondycji drożdży, ale moim zdaniem wzrost o taką temperaturę rzadko się zdarza. ANYWAY JEST OK :)

A mierzyłeś ile spadło BLG w ciągu jednej nocy? Wszystko zależy od ilości brzeczki nastawnej oraz stopnia jej natlenienia, ilości i kondycji drożdży, ale moim zdaniem wzrost o taką temperaturę rzadko się zdarza. ANYWAY JEST OK :)

Witam

BLG początkowe 12,5, ilość 20 litrów, dobrze natleniona(nawet bardzo dobrze), BLG po 24 godzinach spadło do 6 , temperatura cały czas 25 stopni ???

Pozdrawiam Piotr

nigdy tym się nie przejmowałem,bo robiłem w dolnych granicach,ale ostatnio robię też belgijskie i wzrost o 3 s C(w styropianie),mam 22,schłodziłem do 20,jednym petem zamrożonym,myślałem ,że bardziej się schłodzi,w domu jest tak koło 18-21.

Ciekawe ile bylo u mnie jak s-33 uwinely się w niecale 40 godz z 14,2 do 5. Z regoly mam naklejony termometr ale tym razem nie pomyslalem. Ale fakt ze w wiadrze musialo być tornado :)

Ot właśnie mam nastawionego witka 11blg i drożdże S-33 temperatura zadania drożdży 24C po 2 godzinach zaczęły pracować jak szalone rurka nie nadążała bulkać :) no i właśnie temperatura mi wzrosła do 26,5C zastanawiam się czy przenieść do piwnicy w celu schłodzenia czy zostawić tak jak jest? a zapomniałem było bardzo mocno natlenione :)

Edited by Undeath

no obecnie mam 11,5C więc trochę za nisko na te drożdże. więc no trudno po noszę sobie najwyżej. Sprawdzam właśnie pomieszczenia inne gdzie będzie gdzieś 17-18C ale na razie bez sukcesu.

Poczekaj aż spadnie tak gdzieś do 17°C i zaizoluj go czymś (np koc albo karimata). Na jutro i pojutrze zapowiadają 27°C to może trochę temperatura w piwnicy podskoczy.