Skocz do zawartości

książka dla początkującego piwowara


Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu :(.

 

I zapraszam do dyskusji na temat książek o piwowarstwie.

Pochwalcie się z jakich książek o piwowarstwie najcześciej korzystacie, jakie polecacie, jakie odradzacie.

 

Ja oprócz wspomnianych wcześniej korzystam z

"Piwowarstwo" Michael J. Levis, Tom W. Young

"Browarnictwo" Tadeusz Pazera, Tadeusz Rzemieniuk

"Technologia Piwowarstwa i słodownictwa" Kunze - moja ulubiona książka :(

 

natomiast osobiście nie polecam "Piwo Klasztorne i Domowe" Grzegorz Sieczkowski - książka zawiera masę ewidentnych błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, mam trzy książki o piwowarstwie: "Jak warzyć piwo" - ciekawa pozycja dla początkujących, takie małe kompedium wiedzy oraz właśnie książkę z przepisami którą wnikliwie analizuje ;]

W kolejce zaś czeka jeszcze "Wszystko o piwie" Ziemowita Fałata, jak przeczytam to opisze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś chciał sobie zrobić Portera Pszowskiego z książki "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury", niech koniecznie zwróci uwagę na erratę! Bo zamiast 0,9 kg słodu karmelowego ciemnego powinno być 90 g, czyli 0,09 kg.

 

Jeśli chodzi o książki, to prócz "Piwowarstwa" i "Browarnictwa" czasami korzystam z "Clonebrews" i "Beer Captured" - braci Szamatulski z USA. Lektura anglojęzyczna.

Chętnie nabyłbym książkę Kunzego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] czasami korzystam z "Clonebrews" i "Beer Captured" - braci Szamatulski z USA. Lektura anglojęzyczna.

Kupiłeś w naszym kraju' date=' czy za granicą ?[/quote']

na Amazon.com

wybór tam zresztą duży.

Dla szybko poszukujących Wielki B mówi nam o CloneBrews

oraz Beer Captured.

Swoją drogą, rzeczywiście pozycji tam wiele

 

Takowe zamówienie dochodzą w sprawnie do naszego kraju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Swoją drogą, rzeczywiście pozycji tam wiele

 

Takowe zamówienie dochodzą w sprawnie do naszego kraju ?

tak. kumpel zamawia różne towary z Japonii, Australii czy Stanów i nie ma z tym problemów jak tylko masz kartę kredytową.

 

misiu, tak naprawdę nie ma takiej potrzeby... by zacząć wystarczą te pozycje, które już ci podano. kiedy zaczniesz, szybko zorientujesz się, że inni piwowarzy pewne rzeczy zrobili już przed tobą i będziesz korzystał z ich doświadczeń, które to znajdziesz na forach dyskusyjnych. wiedzy nigdy dość, ale tej nauczonej na własnych błędach nic nie zastąpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
...

"Piwowarstwo" Michael J. Levis, Tom W. Young

"Browarnictwo" Tadeusz Pazera, Tadeusz Rzemieniuk

"Technologia Piwowarstwa i słodownictwa" Kunze - moja ulubiona książka :D

procz powyzszych i tych wczesniej wspomnianych posiadam

"Wszystko o piwie" Fałata - lekturka na jeden romantyczny wieczor przy skrzyneczce pifka ;)

"Browarnictwo" Władysława Dylkowskiego podrecznik do technikum, wydanie z 1978 roku, latwo sie czyta...

"Beer, tap into the art and since of Brewing:, autor Charles Bamforth - ciekawa pozycja, przystepna z jasnymi klarownymi wizualizacjami zarowno procesow jak i urzadzen stosowanych w browarnictwie... j.ang.

"Brewing Since and practice", ISBN 0-8493-2557-1, bardzo obszerna praca zbiorowa traktujaca zasadniczo o przemyslowym warzeniu, lecz jakos takos przystepnie :( uwazam, ze nieoceniona jezeli chodzi o wiedze na temat urzadzen i technologii stosowanych w brow. przemyslowych, j.ang. pozycja mloda z 2004 roku, wiec dosc aktualna

 

 

w artystycznym porzadku podrecznej biblioteki zapodzialy mi sie dwie inne pozycje w j. angielskim...:(

 

aaa :( posiadam jeszcze ciekawostke :(

"Traité théorique et pratique de la biere", Rohart, François z 1948, pozycja dostepna w gdzies w sieci w calkiem legalny sposob,

tylko ni w zab francuskiego nie znam, nawet znaczki diakrytyczne jakos podejrzanie wygladaja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ja zainteresowalem sie tematem jak w rece wpadla mi ksiazka 'Wyrob wina i piwa domowego moim hobby" wydanie I, od konkurecji Browamatora, czyli Biowin'a, jednakze nie czytalem dzialu dotyczacego win (ponad 3/4 objetosci ksiazki), a tylko czesc poswiecona piwom... i moge powiedziec tyle, ze nadaje sie ona raczej do wprowadzenia, poniewaz po jej przeczytaniu wciagnelem sie w temat, aczkolwiek w glowie pojawilo sie duzoooo pytan na ktore nie znalazlem tutaj odpowiedzi...

 

pozniej zakupilem "Jak warzyć piwo" - Praktyczny Poradnik autorstwa Z. Falata i te pozycje oceniam o niebo lepiej nizli poprzednia, chcociaz w 1szej pozycji znalazlem pare wskazowek, ktorych nie wycztalem w 2giej, mimo to jest to dobry podrecznik wprowadzajacy, przystepnie i z humorem wyjasniajacy temat, chociaz i w niej nie ma wszystkiego (ale od czego jest forum)...

 

teraz mam zamiar kupic ksiazke (wraz z rozwojem doswiadczen piwowarskich) jakas pozycje z przepisami na piwa... no i moze na gwiazdke dostane leksykon piw :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
...natomiast osobiście nie polecam "Piwo Klasztorne i Domowe" Grzegorz Sieczkowski - książka zawiera masę ewidentnych błędów.

Potwierdzam. Człowiek nigdy w życiu nie warzył, a na pewno nie z zacieraniem. Np zaleca podgrzanie brzeczki do 82°C przed filtracją. :rolleyes: Zgroza!

Edytowane przez Seta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poza książkami warto poczytać opracowania na browar.biz, polecam również artykół Andrzeja Sadownika "Cud zacierania" dostępny w archiwum browamatora (lipiec 2003r) - to klasyka tematu. Niektóre książki zawierają mniej sensownych wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.