Jump to content
Srecky

Przerwa po filtracji

Recommended Posts

Witam.

Mam szybkie pytanie:

Czy jeśli po filtracji zostawię warkę na jakieś 2 godziny i po tym czasie zacznę gotować to stanie się coś niepożądanego, czy mogę sobie taką przerwę zafundować?

Raczej nie powinno się nic stać.

Kiedyś filtrowałem Roggena przez 7 godz ,więc pierwszy filtrat czekał dość długo

zanim zacząłem gotowanie.Piwo wyszło bardzo dobre.

Edited by pako1

Przy Brown ALE po filtracji niespodziewanie gaz mi się skończył, musiałem filtrat pozostawić na około 1,5h. Nic złego się nie stało, piwo już dobiega końca w piwnicy, mocno tylko zaizolowałem kocioł, aby temp jak najmniej spadła.

póki temperatura za bardzo nie spadnie to nic nie powinno się dziać.

O... Możesz Wiktor rozwinąć? Co to znaczy za bardzo i jak spadnie za bardzo to co się zadzieje?

Ja bym to zrobił trochę inaczej: zamiast zostawiać brzeczke po wysładzaniu ("filtracja" to co innego), zrób zacieranie jednostopniowe infuzyjne i zostaw ją na 2 godziny podczas zacierania. Po prostu opatul garnek (jezeli zacierasz w garnku) kocami w ciepłym miejscu i po powrocie zacieranie będzie skończone.

A jeśli w czasie chmielenia gazu braknie ? Przerwanie gotowania na jakiś czas (ok.1h) zaszkodzi?Nie wiem czy wymieniać butlę czy przytrzymać ją do końca.

O... Możesz Wiktor rozwinąć? Co to znaczy za bardzo i jak spadnie za bardzo to co się zadzieje?

chodzi o to żeby nie dać szans bakteriom - najlepiej nie schodzić poniżej 45 °C

tak, ale po gotowaniu wrzucasz drożdże i starasz sie to robić sterylnie, a w filtracie jest też sporo organizmów ze słodu które też mogą jeszcze trochę żyć. Ja nie mówię że zostawisz na godzinę będziesz miał kożuch na powierzchni, ale jest to realne ryzyko z którym należy się liczyć. Jak kiedyś robiłęm 2 piwa równolegle tak że jedna brzeczka czekała i się skończyło infekcją.

Ja bym to zrobił trochę inaczej: zamiast zostawiać brzeczke po wysładzaniu ("filtracja" to co innego), zrób zacieranie jednostopniowe infuzyjne i zostaw ją na 2 godziny podczas zacierania. Po prostu opatul garnek (jezeli zacierasz w garnku) kocami w ciepłym miejscu i po powrocie zacieranie będzie skończone.

Oczywiście miałem na myśli gotową do gotowania brzeczkę po wysładzaniu.

Jakoś do Milk Stouta jednostopniowe zacieranie mi nie pasuje, a schematu poniżej to już w ogóle nie wiem jak do niego sprowadzić:

14L 55°C śruta jasna (pale ale, caramunich III, pszeniczny, płatki jęczmienne)

20 min 50°C

15 min 62°C + 5L wrzątku do 72°C

20 min 72°C - negatywna jodowa + jęczmień palony i Carafa III

10 min 72°C

76°C i filtracja

Po wysładzaniu zapakuję w śpiwór i zostawię na 2 godzinki. Będzie OK jak myślę.