Skocz do zawartości

Eksperymentalna warka od 28°C bez przerw


mcpol1

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczynam eksperymentalną (i ostania w tym kwartale) warkę. Cały myk będzie polegał na tym by zatrzeć 5kg słodu Pilzneńskiego począwszy od temperatury 28°C do negatywnej próby jodowej bez robienia przerw a jedynie utrzymując odstępy od wzrostu temp. o 1°C do ok1 min.

Całość dam do przerobienia drożdżom z gęstwy po warce z ciemnego piwa. Drożdże s-33

Jeśli macie jakieś uwagi i pomysły chętnie poczytam i jeśli się uda zastosuję. Start 16:00

Na razie idzie zgodnie z planem. 15°C w 16 min. Trochę gęsto śruta dość drobna a wody na 5 kg słodu jakieś 15 ltr

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zaczynam eksperymentalną (i ostania w tym kwartale) warkę. Cały myk będzie polegał na tym by zatrzeć 5kg słodu Pilzneńskiego począwszy od temperatury 28°C do negatywnej próby jodowej bez robienia przerw a jedynie utrzymując odstępy od wzrostu temp. o 1°C do ok1 min.

Całość dam do przerobienia drożdżom z gęstwy po warce z ciemnego piwa. Drożdże s-33

Jeśli macie jakieś uwagi i pomysły chętnie poczytam i jeśli się uda zastosuję. Start 16:00

Na razie idzie zgodnie z planem. 15°C w 16 min. Trochę gęsto śruta dość drobna a wody na 5 kg słodu jakieś 15 ltr

A co chcesz osiągnąć przez takie zacieranie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje eksperymentów. Jeden rodzaj ma coś potwierdzić, a drugi ma coś pokazać - dać odpowiedz na pytanie "co się wydarzy". Podejżewam, że to ten drugi typ eksperymentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie. Wedle Twojego założenia 1°C na minutę daje tylko 12 minut od 60°C do 72°C , przy s-33 które nie słyną z wysokiego odfermentowania , może wyjść słodkie niskoalkoholowe piwo.

Z drugiej strony , na początku też robiłem różne dziwactwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bubuś właśnie się nad tym zastanawiam, z drugiej strony nie zależy mi na alkoholu aż tak bardzo a lubię treściwe piwka. Zresztą kiedyś też nie robili mocnych piwek... jak mówiłem jest to swego rodzaju eksperyment dla mnie więc.... co będzie to będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze kiedyś trafiłem na wątek Jak to drzewiej bywało ... przy produkcji piwa i różne rzeczy były tam zakładane np: palce łokcie i inne rzeczy służące do kontroli temperatury... ja założyłem sobie najprostszą teorię. A co do tego łokcia czy palca to przy temp 78°C stwierdze osobiście organoleptycznie czy jest to możliwe by w ten sposób kontrolować temp... a co tam poświęcę sie i włożę ten łokieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji ... zdegustowałem własnie 2 bączki moich 2 dolniaków... i już wiem co to jest i z czym to się je... :D mmmm to jest to... czas zacząć konstruować lodówke na dolną.... :P

Filtracja i wysładzanie bez większych problemów. Troszkę przy końcówce zwolniło ale nie jest źle. Blg dla 20 ltr = 14,5 przy 24 ltr= ok 12blg czyli wszystko zgodnie z brewtarget...

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i efekt finalny 19,5 ltr 14 blg.Drożdże zadane idziemy spać. Efekt opiszę za.... no jak będzie gotowe... ;)

S-33 gęstwa z Czarnego Piotrusia ruszyły i to z kopyta,pytanie do ilu zejdą.

Edytowane przez mcpol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

BNP kiedyś zadał identyczne pytanie na forum. Wielcy tegoż świata odpowiedzieli mu że dostanie brzeczkę mocno odefermentowana jak w browarach przemysłowych.

Warząc dziesiatke robiłem przerwę 10' w 64°C. Po owym czasie próba jodowa była negatywna, piwo zakończyło fermentację na 3 blg. Nie liczyłbym na słodkie piwo na Twoim miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

BNP kiedyś zadał identyczne pytanie na forum. Wielcy tegoż świata odpowiedzieli mu że dostanie brzeczkę mocno odefermentowana jak w browarach przemysłowych.

Warząc dziesiatke robiłem przerwę 10' w 64°C. Po owym czasie próba jodowa była negatywna, piwo zakończyło fermentację na 3 blg. Nie liczyłbym na słodkie piwo na Twoim miejscu.

 

Moglbys troszke rozwinac i opisach, co pozniej zrobiles po tym jak proba jodowa byla negatywna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Warzyłem dziesiatke wzorując się na przepisie Mateusza Pająka z książki Znakomite piwa, sprawdzone receptury. Po przerwie 10' w 64°C podniosłem tem. do 72 i przetrzymałem piwo 40' w tej temperaturze wg. przepisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ok, czyli dalej zacierałeś.

Bo ostatnio klaruje się technika mniej więcej taka. Zacieranie (domyślnie w zakresie temperatur 65-70°C)do uzyskania negatywnej proby jodowej, pozniej mashout 10 minut i filtracja. Czyli w twoim wypadku po tych 20 miutach można byłoby robić mashout i wysładzanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś próbował zacierać słody osobno? Tzn, np. zacieramy 4kg przez powiedzmy 40min. w 62*, podgrzewamy do 72* , dosypujemy jeszcze kilo słodu i zacieramy znowu 40 min. Otrzymujemy wtedy dokładnie tyle cukrów niefermentowalnych ile chcemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś próbował zacierać słody osobno? Tzn, np. zacieramy 4kg przez powiedzmy 40min. w 62*, podgrzewamy do 72* , dosypujemy jeszcze kilo słodu i zacieramy znowu 40 min. Otrzymujemy wtedy dokładnie tyle cukrów niefermentowalnych ile chcemy.

 

Moim zdaniem najlepsza metoda to zacieranie na lenia. Jeśli piwo odfermentuje za bardzo to następnym razem dokładnie taki sam zasyp należy zacierać w temperaturze wyższesz o 1-2°C i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.