Jump to content
mbanano

Pierwsze z ekstraktów - (za?)szybka fermentacja

Recommended Posts

Witam,

 

Nastawiłem swoje pierwsze piwo z ekstraktów niechmielonych (jasny Bruntal 2x1.7kg). Miałem do tego "zwykłe" drożdże Brewferm TOP (mała saszetka 6g). Ponieważ saszetka wydała mi się za mała (i jeszcze ten napis "for 10l beer") zrobiłem sobie szybki starter - 100g glukozy na 0.7l wody, ok 14 godzin. Warka napowietrzona konkretnie (trochę niechcący, ale tak wyszło). Po wlaniu startera (przyznaję, że całą zawartość, a podobno nie powinno się tak robić), fermentacja po kilku godzinach ruszyła elegancko (nastawiłem piwo ok. godz. 11, a późną nocką już bulgotało). Z tym, że tak sobie to pracowało do następnego dnia i wieczorem ustało. Biorą poprawkę na nieszczelność w pokrywie, którą zalepiam taśmą, a ta ma tendencje do powolnego odklejania się, więc na razie brak bąbli w rurce mnie średnio martwi. Ale z ciekawości, zmierzyłem blg. Z 11,5 początkowego w dobę z hakiem od zadania drożdży zeszło do 3,5. Wydaje mi się, że trochę szybko? (temperatury: 18st. zadanie drożdży, 21-22st. w czasie fermentacji). Ostatnio stout w ciągu 2,5 doby zszedł z 12 do 4blg, a potem przez kolejnych kilka dni do 2blg (już na spokojnie). Ale ten prawie 3 dni pracował konkretnie i miałem wyższą temperaturę. Czy więc taka szybka fermentacja to normalne?

Edited by mbanano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wszystko w porządku :) Polecam lekturę http://www.eurequa.pl/pl/IX.11.htm jeśli się boisz o czasu fermentacji.

 

Bać to się nie boję, tylko w sumie pierwszy raz mi tak szybko drożdże zjadły cukier. Może jeszcze ruszy - stout z brewkita miał np. małą przerwę w pracy (tzn. w bulgotaniu, bo jak się okazało - drożdże cały czas pracowały, tyle że mniej intensywnie). Nic to, cierpliwości już nabrałem, niech sobie więc stoi kilka dni. A bardziej mnie chyba martwi zbyt mała goryczka w próbce (30g magnum w granulacie przez 60 minut). Człowiek się dopiero uczy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A bardziej mnie chyba martwi zbyt mała goryczka w próbce (30g magnum w granulacie przez 60 minut). Człowiek się dopiero uczy...

Dwa razy kupiłem magnum i za każdym razem miałem wrażenia, że deklarowana zawartość AA jest znacznie przesadzona. Więcej tego chmielu nie kupię i chyba nawet nie zużyję tego co już mam, nie tylko z powodu zawartości AA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.