Skocz do zawartości

Starta skórka pomarańczy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, to mój pierwszy post na tym forum. Co prawda od pół roku czytam je systematycznie (według mnie najlepsze), ale nigdy jeszcze nie pisałem. A więc może się wstępnie przedstawię.

Piwowarem jestem z krótkim stażem dwóch warek. Warze w jednym z wrocławskich bloków.

I warka - Belgian Pale Ale (zestaw z CP)

II warka - Grodziskie (zestaw z CP) - to piwo zostało skażone przy przelewaniu na cichą ale powód rozpoznany :) i już się szykuję na dodatkowy zakup pompki do zlewania.

 

I warka wyszła dobra ale bez rewelacji znajomi chwalili:) tylko że nie dotrzymała do pełnego nagazowania:)

 

Może tyle o mnie a teraz konkretne pytanie:

Co powiecie o zrobieniu piwa na bazie słodu pilźnieńskiego i z dodaniem skórki pomarańczy dla uzyskania smakowego piwa? Dużo na te tematy czytałem gdyż chciałem uwarzyć coś dla mojej żony ale nie lubi gorzkich i mocno nachmielonych. Na całym forum wszyscy piszą że ciężko jest uzyskać smakowe piwo w domu. Więc jak nachmielić i jakie jeszcze słody dorzucić chociaż nie są konieczne? Dobra bo się rozpisałem.

 

Mam nadzieję, że ktoś z doświadczonych forumowiczów mi pomoże:)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,na cichą(ten chmiel da zapach i smak owoców tropikalnych,tylko przejrzyj temat o chmieleniu na zimno wcześniej),wszystko będzie ok,prędzej coś złapiesz od zaglądania i pomiarów.

daj pilzneński,z kilo pszenicznego,pół kilo kaszy manny i ze 200 gr jakiegoś jasnego karmelowego.

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witbier to też dobry pomysł np http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Piotr_Wypych_%28coder%29

na dobrą sprawę sam pilzeński i niesłodowana pszenica wystarczą w zasypie

skórka pomarańczy i kolendra obok chmielu do gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam gotowe zestawy z mojego ulubionego sklepu CP (jest z Wrocławia wiec za odbiór nie płace) i tam czasami są zestawy o większej ilości słodu np. 4,3 kg czy jak bym zrobił z większą ilością niż 4 kg to będzie duży błąd? Czy to się patrzy na jakąś wydajność słodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblicz wydajność jaką miałeś przy poprzednich dwóch warkach (jak? jest na wiki), a następnie rozwiąż równanie, z którego obliczysz ile potrzebujesz słodu przy danej wydajności, objętości i docelowej gęstości. Albo (co może być prostsze): użyj programu typu Brewtarget i dobierz tą ilość eksperymentalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzam gotowe zestawy z mojego ulubionego sklepu CP (jest z Wrocławia wiec za odbiór nie płace) i tam czasami są zestawy o większej ilości słodu np. 4,3 kg czy jak bym zrobił z większą ilością niż 4 kg to będzie duży błąd? Czy to się patrzy na jakąś wydajność słodu?

 

Nie będzie błędem jeśli zrobisz z 4 kg albo 4,3 kg albo 4,5 kg. Po kilku warkach, które uwarzysz sam będziesz wiedział jak to wygląda w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się zdecydujesz na Witbier to do zasypu warto dodać 200g niesłodowanego ześrutowanego owsa. Nie będziesz miał żadnych problemów z filtracją. Łuska owsa bardzo dobrze filtruje. I jeśli nie chcesz gorzkiego piwa, to nie dodawaj curacao!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi są bardzo przydatne:) już się nie mogę doczekać jak wpłyną sodki na konto (jak zawsze koniec miesiąca i pustka na koncie) od razu biorę się za zakupy:) myślę że zakupię belgian pale ale zestaw i jeszcze coś swojego skombinuje:) jeszcze w kwietniu postaram się wrzucić projekty i wykonanie lodówki do fermentacji jeśli tak to można nazwać:) zdaje mi się że nie ma takich informacji na forum a z doświadczenia swojego wiem że coś takiego przyda się dla młodych piwowarów. Jeszcze mi się pytanko nasunęło: niesłodowany owies nie będzie miało wpływu na smak piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do mojego pierwszego (i jak narazie jedynego ;) ) Wita dodałem sparzoną skórkę z 3 pomarańczy na czas cichej fermentacji - aromat miodzio, w butelkach również :) Mojej Pani bardzo smakuje - schłodzone jest idealną opcją na cieplejsze dni :)

Niestety przesadziłem z curacao, i niestety pojawia się coraz większa goryczka która przykrywa aromat pomarańczy.

 

Swoją drogą ciekawe czemu - goryczka w czasie powinna chyba raczej słabnąć, a nie przybierać na sile? Albo to poprostu aromat pomarańczy słabnie?

 

PS. Skórka pomarańczowa - absolutnie bez albedo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.