Skocz do zawartości

[video] Megafabryki - Guinness[EN]


mirogster

Rekomendowane odpowiedzi

Zauważ że w wideo #3 w ok. 3:50 sekund mówią na temat wody do Guinnessa. Twierdzą, że Guinness używa wody miękkiej, podczas gdy ja słyszłem od dawna że Guinness i inne irlandskie piwa potrzebują wody twardej, bo taką tam mają. Np. gdy ostatnio warzyłem Irladskiego Stouta na Świętego Patryka użyłem całą łyżeczkę gipsum, zamiast normalnej dawki - pół łyżeczki (moja woda jest tu wyjątkowo miękka), aby odtwożyć wyższą zawartość wapnia, magnezu itp. w wodzie Guinnessa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że w wideo #3 w ok. 3:50 sekund mówią na temat wody do Guinnessa. Twierdzą, że Guinness używa wody miękkiej, podczas gdy ja słyszłem od dawna że Guinness i inne irlandskie piwa potrzebują wody twardej, bo taką tam mają. Np. gdy ostatnio warzyłem Irladskiego Stouta na Świętego Patryka użyłem całą łyżeczkę gipsum, zamiast normalnej dawki - pół łyżeczki (moja woda jest tu wyjątkowo miękka), aby odtwożyć wyższą zawartość wapnia, magnezu itp. w wodzie Guinnessa.

 

Z gipsum zrobiles oczywiscie jak trzeba. ALE musiales sie przeslyszec, bo ok 4:10 Mark Chambers, Brewing Manager (zgadza sie, z zaj..m irlandzkim akcentem ;)) mowi o wodzie z pobliskich wzgorz (Wicklow Mountains), ktora jest twarda (zaw. zwiazki Ca). Uzywa podwojnego zaprzeczenia, wiec moze stad ta pomylka ;)

 

Ufff wiec wszystkie recepty mowiace o Guinness Stoutach i ew. utwardzaniu wody, sa sluszne ;)

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mówią, że woda jest miękka i że twarda woda jest nie dobra dla stoutów:

(3:50):

 

Quality water is absolutely vital in making beer. That's why the St. James's Gate Brewery sources their water from the neighboring Wiklow Mountains.

"We are fortunate in the catchment area we've got, that the water coming to us is soft. Harder water would have higher levels of calcium and that's something we don't need in Stout brewing. In fact, we would taste the water along side our other beers each morning".

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mówią, że woda jest miękka i że twarda woda jest nie dobra dla stoutów:

(3:50):

 

O rzesz w morde, faktycznie!!! Masz racje! WTF? Niech im bedzie zatem :(

Ide szukac profilu wody z Dublina.

 

<EDIT>Znalazlem, ale sprzeczne raporty.

Jedno ze zrodel mowi o 119 ppm Ca (J. Palmer), drugie (Dublin CIty Report) - sprzeczne rezultaty, zalezne od okregu od 50 do 310 mgL !!!

:ble:

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie dane:

John Palmer: http://www.howtobrew...hapter15-2.html

BeerSmith: http://www.beersmith...ater/Waters.htm

W obydwóch tabelach wyraźnie widać, że woda w Dublinie ma dużo wapnia, 115-118 ppm. A na filmie mówią że ich woda ma mało wapnia. Ja mam tutaj wapnia mało (20-30 ppm), więc dlatego chcę go trochę dodać do zacierania, zwłszcza gdy chcę żeby moja woda bardziej przypominała wodę w Dublinie.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie tak samo, do Stoutow oczywiscie. Mam tez podobny profil wody (miekka). Wiec nie wiem jak to jest na prawde. Podejrzewam, ze uzywaja wody z co najmniej 110 ppm.

Bo Palmer bierze jeszcze na poprawke zmiane pH przez slod podczas zacierania.

Eeee tam, piwa wychodza dobre, wiec o to glownie chodzi :)

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guinness ma jakiś tajemniczy składnik. Słyszałem legendy o nim. Z programu dowiedziałem się, że wodę czerpią z ujęć w górach Wicklow. W tych górach kiedyś wydobywano złoto, dokładnie z tych samych strumieni je wypłukiwali. A może tym składnikiem jest złoto ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cała gadka o porterze co chwilę mnie jakoś denerwowała. Tak, się zdenerwowałem, że otwarłem sobie stouta.

 

PS. Scooby: tak jak mówisz, w programie wspomnieli, że stout to mocny porter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.