Skocz do zawartości

Słabe odfermentowanie dunkelweizena


bartoszMC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam dylemat - butelkować, czy może jeszcze jakoś pobudzić drożdże?

 

Studium przypadku:

Słody: pszeniczny 2,4kg, monachijski 1,5kg, karmelowy jasny 0,25kg, karmelowy ciemny 0,1kg, drożdże mauribrew weiss Y-1433.

Zacieranie: 90min 43C tylko pszenica, 52C 10min wszystko, 63C 30min, 72C 30 min, 78C. Wyszło 20 litrów brzeczki 12 blg.

Drożdże rehydryzowane, zadane w 25C, 28.02 lutego. Temperatura fermentacji około 19 - 21C. 11 marca 5 blg, burzliwa już się skończyła, ale ponieważ chciałem nie przelewać na cichą, a piwo jeszcze pracowało to zostawiłem fermentator w spokoju. 15 marca nadal 5 blg mimo tego, że co kilkanaście minut brzeczka upuszcza gaz rurką fermentacyjną (co by nie napisać, że bulka;P). Jako że to już przeszło 2 tyg od zadania drożdży decyduje zamieszać porządnie fermentatorem i ustawić go bliżej kaloryfera (maksymalna temperatura brzeczki 23C). Przy kaloryferze piwo trochę częściej upuszcza gaz, ale w dzisiejszym pomiarze wyszło, że blg nadal bliżej 5 niż 4. Piwo oczywiście bez jakichkolwiek oznak infekcji.

Dodam, że balingometr jak i termometr skalibrowane i sprawdzone.

 

Wracam do moich dylematów. Czy te drożdże jeszcze pracują? Butelkować? Czekać? Co zrobiłem źle?

Mam w domu troche drożdży piekarskich, czy jest sens robić teraz test odfermentowania?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... burzliwa już się skończyła, ale ponieważ chciałem nie przelewać na cichą, a piwo jeszcze pracowało to zostawiłem fermentator w spokoju.

Jeśli pracuje, to na jakiej podstawie twierdzisz, że się zakończyła? Zakończy się gdy przestanie pracować. Dopóki "bulka" to nawet mierzyć nie ma po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na wb też długo przenica fermentowała chyba ponad 2 tygodnie i zeszła mi do chyba 3 blg i dałem w butelki heh szkoda że już dawno mam tylko po niej wspomnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pracuje, to na jakiej podstawie twierdzisz, że się zakończyła? Zakończy się gdy przestanie pracować. Dopóki "bulka" to nawet mierzyć nie ma po co.

Piana opadła, blg nie spada, "bulka" teraz nieregularnie co kilkadziesiąt minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja bym przelał na cichą.

A jeśli nie chcesz czy nie możesz przelać to bym nic nie ruszał. Dopóki bulka to znaczy że wydziela się gaz. Jak takie bulkające zamkniesz w butelce to może się skończyć granatami.

 

Ja zawsze przelewam na cichą. Butelkuję wtedy gdy od 2-3 dni nie słyszę żadnego bulkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak dla mnie za wcześnie przelewasz na cichą. Jak robiłem jeszcze cichą w fermentorze z rurką (i w ogóle jak robiłem jeszcze cichą ;)), to nie widziałem ani jednego bulknięcia. Bulkać to ma ewentualnie na burzliwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak dla mnie za wcześnie przelewasz na cichą. Jak robiłem jeszcze cichą w fermentorze z rurką (i w ogóle jak robiłem jeszcze cichą ;)), to nie widziałem ani jednego bulknięcia. Bulkać to ma ewentualnie na burzliwej.

No to trochę mnie zaskoczyłeś.

U mnie na cichej też prawie nigdy nie bulka a i tak trzymam zazwyczaj 10-14 dni.

Ale zdarza się że na burzliwej (gdzie podobno nie ma sensu używać rurki) blg już nie spada, a po przelaniu na cichą zaczyna bulkać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.