Skocz do zawartości

Cicha w 24 stopniach C


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od niedzieli Altbiera na cichej i niestety temperatura gdzie teraz stoi wynosi 24 stopnie. Mam możliwość znieść do piwnicy gdzie jest ok 17 stopni ale na tylko 3 dni bo w sobotę mam czas i będę butelkował. Jest sens znosić do piwnicy na 3 dni? Czy piwo będzie ok jak po stoi jeszcze te 3 dni w 24 stopniach? Dodam że burzliwa była w 19 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej temperaturze trudno w ogóle mówić, że to alt.

Stylem to w ogóle się nie przejmuję aby piwo było dobre. Ale zdaję sobie sprawę że alt to w niskich temperaturach. Ale jak ma na cichej już złych posmaków nie złapać a będzie trochę bardziej mętne to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ma być mętne ?,kiedyś starter robiony z mrożonki (nigdy go nie wykorzystałem) trzymałem w pewnie 25-28 stopniach i po pewnym czasie zrobił się kryształowo przejrzysty.

Faktycznie, robię czasem test fermentacji i stoi to w cieple i po kilku dniach próbka robi się bardzo klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

dobra,to je teraz mam pytanie o obecne temperatury;dwie sprawy

 

1. na cichej mam mocne belgijskie (Belgian Wheat),chce dać jeszcze trochę płatków dębowych ,wiadro stoi w domu,temperatura pokojowa,czyli pewnie ze 27 stC ,moze tak stać czy przenieść do piwnicy ?(jakieś 13-14 stC),ma leżeć około 3 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się podłączę.

Mój Alt na zestawie z TB pomału kończy burzliwą w piwnicy ~18-20°C. Uwarzone w zeszły czwartek było. I teraz czy jak zleję na cichą to te 20 to nie będzie za dużo? Dodam, że chciałbym to sklarować jakąś żelatyną przy cichej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się podłączę.

Mój Alt na zestawie z TB pomału kończy burzliwą w piwnicy ~18-20°C. Uwarzone w zeszły czwartek było. I teraz czy jak zleję na cichą to te 20 to nie będzie za dużo? Dodam, że chciałbym to sklarować jakąś żelatyną przy cichej.

Jeżeli chcesz, żeby to był alt, to o wiele za dużo. Jeżeli satysfakcjonuje Cię po prostu piwo górnej fermentacji, to będzie ok, choć lepiej byłoby trzymać się dolnego zakresu podanych przez Ciebie temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było, jakby wyszło w stylu. Ale i tak tego nie będę wiedział, bo nie rozpoznam, więc głównym zadaniem tego piwa jest smakowanie mi. W sumie i tak miał ok 13,5 blg (rozkalibrowanym areometrem mierzone, po uwzględnieniu poprawki), czyli nieco ponad BJCP.

Czy w celu zbliżenia się do "kanonu" warto to jakąś zimną szmatą obkładać na cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13,5°Blg to prawie w górnej granicy stylu - tym bym się martwił. Ale to piwo hybrydowe, fermentowane drożdzami górnej fermentacji (w niskim zakresie temperatur) a następnie lagerowane. Bez tego trudno mówić o alcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej lodówka ze styropianu i zamrożone pety do środka. Oczywiście jeszcze prościej mieć nieużywaną lodówkę, ale zakładam, że nie masz. Ja nie mam i dlatego nie biorę się za takie piwa o tej porze roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej temperaturze trudno w ogóle mówić o "cichej"... Jednak skoro już musisz, to trzymaj jak najkrócej, bo Ci piwo skiśnie.

Ciekawe. Nie wiedziałem, że piwo może skisnąć siedząc sobie w sterylnym fermentorze jeżeli temperatura jest odrobinę za wysoka. Jeżeli faktycznie tak jest, to od jakich temperatur powinniśmy się martwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.