Skocz do zawartości

Napowietrzanie brzeczki tlenem.


cafekot

Rekomendowane odpowiedzi

Kilkadziesiąt warek natleniłem medycznym, dawło radę.

Jedna mała butla wystarczała na 12-15 warek.

Natleniałem dużym kamieniem akwarystycznym, którego po użyciu dobrze płukałem wodą, potem wodą z piro. Podobnie przed użyciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Hm... na Alledrogo pojawiło się coś takiego: http://allegro.pl/tlen-medyczny-inhalacyjny-butla-tlenowa-7l-okazja-i1487910258.html

 

Może by takie coś zadoptować? Nie znam innych cen butli tlenowych, więc ciężko mi dyskutować o cenie. Chodzi mi o łatwość użycia i ogólną przydatność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dość kosztowne rozwiązanie, z takiego dezodorantu wystaczy tlenu na parę warek.

 

Butlę tlenową można kupić za jakieś 200 zł. Mnie się udalo kupić za 100 zł małą 1kg butlę medyczną, i przynajmniej raz w sezonie musze ją napełniać, a używam tlenu dość oszczędnie - tylko do lagerów i piw mocnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Natleniając brzeczkę powietrzem wiemy, że nie da się natlenić więcej niż 8ppm. Czy są jakieś wzory albo przeliczniki mówiące ile objętościowo powietrza lub tlenu w jednostce czasu trzeba zapodać aby natlenić brzeczkę do określonego ppm?

Chodzi mi o prosty przelicznik.

Np. dla tlenu:

przy przepływie 2l/min ? dostaniemy w 20 L ? Xppm

Analogicznie dla powietrza atm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natleniając brzeczkę powietrzem wiemy, że nie da się natlenić więcej niż 8ppm. Czy są jakieś wzory albo przeliczniki mówiące ile objętościowo powietrza lub tlenu w jednostce czasu trzeba zapodać aby natlenić brzeczkę do określonego ppm?

Chodzi mi o prosty przelicznik.

Np. dla tlenu:

przy przepływie 2l/min ? dostaniemy w 20 L ? Xppm

Analogicznie dla powietrza atm.

to zależy od średnicy bąbelków, lepkości płynu i jeszcze paru rzeczy i nie jest ogółem takie proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdaje sobie z tego sprawę że średnica bąbelków, lepkość ma znaczenie itg, ale

można przyjąć jakieś założenia uśredniające, nie chodzi o obliczenia do dziesiątej części sekundy bo przecholować jest trudno i tylko czystym tlenem tylko o obliczenia z grubsza np:

20l przez 10 min zapodawanie powietrza - da nam natlenienie standardowym kamieniem ok X-Yppm

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natleniając brzeczkę powietrzem wiemy, że nie da się natlenić więcej niż 8ppm. Czy są jakieś wzory albo przeliczniki mówiące ile objętościowo powietrza lub tlenu w jednostce czasu trzeba zapodać aby natlenić brzeczkę do określonego ppm?

Chodzi mi o prosty przelicznik.

Np. dla tlenu:

przy przepływie 2l/min ? dostaniemy w 20 L ? Xppm

Analogicznie dla powietrza atm.

Zacznij od 2 minut przy przepływie 1l/min. Jak piwo wyjdzie OK, to się tego trzymaj, jak nie, to wprowadź poprawki.

 

W książce Zainasheffa o drożdżach jest to podobno jakoś wyeksperymentowane i stabelaryzowane, ale nie mam tej książki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę @coder

 

Ponieważ w powietrzu mamy ok. 20% tlenu czyli 1/5 mniej niż w 100%. Czy według tej prostej zależności natlenianie powietrzem wydłużamy 5 razy?

Przedawkowanie tu nie wystąpi ale nie ma sensu napowietrzać godzinę skoro taki sam efekt może być po 15 min.

Czy ?przyswajalność? powietrza i tlenu przez brzeczkę jest taka sama (przy założeniu tej samej objętości czystego tlenu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce Zainasheffa o drożdżach jest to podobno jakoś wyeksperymentowane i stabelaryzowane, ale nie mam tej książki.

Na podstawie eksperymentu z ksiazki:

 

Dla 20 Litrow brzeczki o gestosci 18.7°P

 

5 minut potrząsania 2.71 ppm

30 s tlenu (o przepływie 1L./minute) 5.12 ppm

60s tlenu (o przepływie 1L./minute) 9.20 ppm

120s tlenu (o przepływie 1L./minute) 14.08 ppm

 

Optymalna wartość to 8-10ppm, a maximum przy użyciu powietrza to 8ppm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce Zainasheffa o drożdżach jest to podobno jakoś wyeksperymentowane i stabelaryzowane' date=' ale nie mam tej książki.[/quote']

Na podstawie eksperymentu z ksiazki:

 

Dla 20 Litrow brzeczki o gestosci 18.7°P

 

5 minut potrząsania 2.71 ppm

30 s tlenu (o przepływie 1L./minute) 5.12 ppm

60s tlenu (o przepływie 1L./minute) 9.20 ppm

120s tlenu (o przepływie 1L./minute) 14.08 ppm

 

Optymalna wartość to 8-10ppm, a maximum przy użyciu powietrza to 8ppm.

Czyli minimum trzeba potrząsać fermentorem 15 minut żeby otrzymać optymalne stężenie tlenu w brzeczce (ok 8ppm)? Przyznam się, że rzadko kiedy potrząsam dłużej niż 2-3 minuty... Piana się robi, myślałem, że to jest wystarczające, a tu proszę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wybaczcie, że się wtrącę, ale chyba mnie źle uczyli w szkole.

 

Nie jestem pewny czy tlen medyczny to czysty tlen. Wg mnie nie, bo tym się nie da oddychać.

 

Czystym tlenem nie da się oddychać zbyt długo, podnosi ciśnienie krwi i wywołuje coś tam jeszcze (nie pamiętam).

 

Najbardziej wybuchowy jest ciekły tlen. Ze sprężonym nie ma chyba tego problemu

 

A tu już jestem pewien, że coś jest nie tak. Tlen nie wybucha, ale znakomicie poprawia i podtrzymuje palność i wybuchowość wszystkiego wokół, np. wodoru.

 

To taka mała dygresja, chociaż oczywiście mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć na Twoje pytanie, chyba nikt tego nie stosuje. Napowietrzam brzeczki tlenem, ale używam specjalnej końcówki napowietrzającej ze stali nierdzewnej. Najważniejsze jest, aby pęcherzyki gazu przechodzącego przez brzeczkę były jak najmniejsze (mikronowe) by tlen mógł się rozpuścić. Z takiego inhalatora przez brzeczkę będą przelatywały raczej bąble i pewnie niewiele tlenu zdoła się rozpuścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ybaczcie, że się wtrącę, ale chyba mnie źle uczyli w szkole.

 

Czystym tlenem nie da się oddychać zbyt długo, podnosi ciśnienie krwi i wywołuje coś tam jeszcze (nie pamiętam).

 

 

Tak tlen medyczny to jest czysty tlen. Można go stosować do max. 2 h. Jest nawet na nich napis O2 nic więcej.

Edytowane przez Z_bychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tlen medyczny to jest czysty tlen. Można go stosować do max. 2 h. Jest nawet na nich napis O2 nic więcej.

 

No to zależy, jak potraktować moje poprzednie stwierdzenie, że można oddychać "niezbyt długo". Jak na tak ciągłą czynność, jak oddychanie, 2h to jak dla mnie właśnie niezbyt długo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zależy, jak potraktować moje poprzednie stwierdzenie, że można oddychać "niezbyt długo". Jak na tak ciągłą czynność, jak oddychanie, 2h to jak dla mnie właśnie niezbyt długo

 

Taki właśnie jest tlen medyczny. Bo o tym piszemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

żeby nie zakładać nowego tematu, napiszę tutaj. Napowietrzamy brzeczkę, żeby stworzyć drożdżom warunki do rozmnażania. A jeśli zadamy drożdże z mieszadła magnetycznego (w ilości wyliczonej np. przez http://www.mrmalty.com/calc/calc.html), czyli namnożone - możemy pominąć napowietrzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.