Jump to content
Sign in to follow this  
Tomek_J

cicha fermentacja, - pytanie

Recommended Posts

Trochę się chyba pogubiłem w całej tej procedurze.

Wyjaśnijcie mi proszę czy na cichą należy przelewać do fermentora z kranikiem?

Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale po skończeniu burzliwej przelałem młode piwo na cichą fermentację do fermentora z kranikiem. Pomyślałem że dobrze to wpłynie na klarowność piwa. Jednak nie wiem jak rozsądnie dodać surowiec do refermentacji, przecież dodając np rozpuszczony cukier zamieszam piwo i osady podniosą się i całe klarownie weźmie w łeb

Co pokręciłem ?

Syrop z cukru wlewasz w fermentator z kranikiem i dopiero do niego dekantujesz piwo. Tylko trzeba to zrobić ostrożnie żeby właśnie nie podnieść osadów z dna.

Edited by Afghan

Trochę źle zrobiłeś, bo ten fermentator z kranikiem będziesz potrzebował do rozlewu do butelek. Za tydzień-dwa w dniu butelkowania możesz po prostu przelać warkę do innego pojemnika, wyczyścić fermentor z kranikiem i przelać z powrotem do niego żeby butelkować.

Edited by scooby_brew

Albo, wyczyść fermentator po burzliwej i od razu przelej z powrotem do niego na cichą- ja bym tak zrobił. Przy butelkowaniu i tak jest trochę zachodu, więc po co się bawić dwa razy w przelewanie piwa.

Tak myślałem. Jak to w końcu jest, czy po burzliwej trzeba przelewać piwo znad osadu, czy zostawić w fermentorze głównym?

Moje pierwsze piwo jest z brekwkitu, przelewając do fermentora z kranikiem praktycznie nie zmąciłem osadów więc może nie warto znowu przelewać go dwa razy tylko lepiej zadać surowiec do refermentacji, trochę odczekać (kilka godzin) i do butelek ?

Jeśli dodawałbym cukier bezpośrednio do butelek było by OK.

Ale tego wolałbym uniknąć.

Czy cukier / glukozę trzeba dodać bezpośredni przed butelkowaniem czy można kilka godzin odczekać?

Osobiście nie przelewam piw z brewkitów na cichą, piwo idealnie klaruje się w butelce już po kilku dniach (bez cichej). Dodaj bezpośrednio przed butelkowaniem - będziesz miał pewność, że cukier jest dobrze rozpuszczony w całej cieczy.

No to jak używać dwóch fermentorów?

1. Burzliwa (bez kranika)

2. dekantacja bez kranika --> z kranikiem ---> bezkranika

3. cicha (bez kranika)

4. Rozlew po przelaniu z bez kranika --->z kranikiem

Trochę to chyba bez sensu? szczególnie drugi punkt.

Możesz robić tak:

1. burzliwa z kranikiem

2. cicha bez

3. butelkowanie z kranikiem

Możesz też dokupić więcej fermentorów, albo nie używać osobnego pojenika na "cichą" wcale.

Edited by scooby_brew

Do brewkitów nie przelewaj na cichą. Trzymaj 14 dni w 18-21°C i 7 dni 15-18°C w fermentorze b/k (oczywiście dla ale'i). Następnie przelej do fermentora z/k (koniecznie dodaj syrop do refermentacji przed przelewaniem!) i butelkuj.

No to jak używać dwóch fermentorów?

1. Burzliwa (bez kranika)

2. dekantacja bez kranika --> z kranikiem ---> bezkranika

3. cicha (bez kranika)

4. Rozlew po przelaniu z bez kranika --->z kranikiem

Trochę to chyba bez sensu? szczególnie drugi punkt.

Owszem, dlatego należy dokupić trzeci, bez kranu.

W tej sytuacji, zamiast znowu przelewać piwo, dodaj surowiec do refermentacji bezpośrednio do butelek. Możesz zrobić syrop cukrowy, jego ilość podzielić przez liczbę butelek i dodawać strzykawką tyle ile trzeba do każdej butelki.