Skocz do zawartości

Czego używasz w swoim browarze do gotowania brzeczki ?


WiHuRa

  

284 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czego używacie w swoim browarze do gotowania brzeczki ?

    • Taboret gazowy
      103
    • Kuchenka lub płyta gazowa
      109
    • Kuchenka lub płyta elektryczna
      20
    • Kociołek elektryczny
      42
    • Grzałki elektryczne
      8
    • Kocioł elektryczy z wytwornicą pary
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie samo urządzenie, i sukcesywnie je przerabiam. Kilka podstawowych koniecznych przeróbek:

- po odkręceniu dolnej pokrywy wybebeszyć wszystkie połączenia pomiędzy grzałką a kablem - spiąć po prostu grzałkę z zasilaniem bezpośrednio, bez termostatu, oraz zabezpieczenia przed uruchamianiem na sucho. Jeśli tego nie zrobisz ( przynajmniej u mnie tak było ) to nie doprowadzisz brzeczki do wrzenia a nawet w trakcie zacierania przy temp 72stC zabezpieczenie będzie odłączać grzałkę.

- pomyśleć o dodatkowym grzaniu - 1,8 kW to trochę mało i zagotowanie jest dość kłopotliwe. Ja obecnie będę testował grzałkę mikanitową 1,8 kW szer 40mm opasaną wokół gara.

- izolacja termiczna - idealnie pasuje ekran do kaloryferów (styropian z folią ALU ) - 3 warstwy da się wsunąć pod górne wywinięcie garnka.

- otwór w pokrywie - ja mam 3 otwory fi 1/2 cala. Tej pokrywy nie da się wygodnie uchylić więc otwory załatwiają problem odparowywania w trakcie gotowania.

 

U mnie te przeróbki miały kluczowe znaczenie ponieważ gotuję na balkonie, a zimą bez pokrywy i izolacji to było niemożliwe.

 

Co do sterownika - radzę poszukać czegoś z PID, szczególnie jeśli potem mam mieć zastosowanie do lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

U mnie pesymistycznie licząc, za warkę 20 l w kociołku elektrycznym wychodzi 4 zł, a więc bardzo mało.

Zagotowanie wcale nie jest takie uciążliwe - doprowadzenie do wrzenia trwa około pół godziny.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnosc 28 litrow, a "filtrator" zrobiony z metalowej siatki.

 

Zrobiłem sobie coś takiego z siatki nierdzewnej używanej w modelarstwie. Powiem, że nawet działa, to znaczy zatrzymuje większe osady. Tylko u mnie ułożyłem wzdłuż ścianek garnka, pośrodku zrobiłem otwór, który nałożony jest na ujście z garnka.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- izolacja termiczna - idealnie pasuje ekran do kaloryferów (styropian z folią ALU ) - 3 warstwy da się wsunąć pod górne wywinięcie garnka.

 

Lepiej sprawdza się karimata ze sreberkiem (ja mam taką: http://allegro.pl/ka...2999138121.html). Łatwiej ją dociąć i formować bo się nie kruszy, styropian z czasem pod wpływem temperatury kruszeje i łatwo go uszkodzić, oraz folia aluminiowa jest w nim mniej trwała.

Edytowane przez Kamilo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samael,

 

Co to za kociołek??, producent, moc, objętość ?

jak się w tym warzy, czy przerabiałeś coś w nim ?

jaka cena ? blisko mieszkam , gdzie go dostać

 

Kociolek ze stali nierdzewnej, 28 litrow, moc 2500 W, producent nieznany ale stawiam na chiny.Jeszcze nic w nim nie warzylem wiec napisze cos wiecej przy pierwszej warce.Cena 120 euro do dostania np tu - http://www.mybeerand...x=0&Submit.y=0.

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo kupiłem coś takiego http://www.nisbets.co.uk/buffalo-manual-fill-water-boiler/CC193/ProductDetail.raction;jsessionid=A4498B822232D916196A3DFE45CCDD15

to też chińska produkcja i ma termostat do 110 stopni ale moc 2.7KW i objętość 40litrów

Kolega ma mi sprawdzić elektrykę w kuchni i wtedy odpale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ankiecie brak kotła elektrycznego z wytwornica pary.

Od 2 warek mam przyjemność takiego używać i jest rewelacyjny :)

 

 

Przy dwóch warkach policzyłem koszty energii (dane z licznika)

 

1. Warka 0,9hl 16zł

2. Warka 1,2hl 18zł

 

Zacieranie 3 stopniowe, gotowanie brzeczki 70 minut.

Woda do wysładzania aktualnie jeszcze na gazie...

Podczas warzenia kilka innych źródeł energii było załączone, spokojnie 1kWh można odjąć.

 

Grzejąc gazem z butli przy cenie 53zł/butla (max 2 warki na butli) prąd wychodzi zdecydowanie taniej, nie wspominając już o komforcie...

Edytowane przez Wesoly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odpaliłem mego buffalo . Zalałem go 20 litrami wody z ciepłego kranu o temp. 37C . do 100 doszedł w 30 min . Następnie wrzał przez 30 min .

Bojler ma zainstalowany termostat 30-110 stopni . Teraz zakup chłodnicy i refraktometra oraz przeróbka kranu bo trzeba warzyć przy otwartym oknie.

I niedługo pierwsze warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też odpaliłem mego buffalo . Zalałem go 20 litrami wody z ciepłego kranu o temp. 37C . do 100 doszedł w 30 min . Następnie wrzał przez 30 min .

Bojler ma zainstalowany termostat 30-110 stopni . Teraz zakup chłodnicy i refraktometra oraz przeróbka kranu bo trzeba warzyć przy otwartym oknie.

I niedługo pierwsze warzenie.

 

To ladny wynik :) Tylko przy zacieraniu trzeba uwazac by nie przypalic zacieru.Ja tez wymieniam kranik na zawor kulowy :)

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów technologów. Jaka jest temperatura gotującej brzeczki, bo woda gotuje się w 100, jak gotowałem dziś przy nastawionym termostacie na 110C termometr szklany pokazywał mi 101-102C. Może to błąd termomertu, albo tak u mnie musi być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegów technologów. Jaka jest temperatura gotującej brzeczki, bo woda gotuje się w 100, jak gotowałem dziś przy nastawionym termostacie na 110C termometr szklany pokazywał mi 101-102C. Może to błąd termomertu, albo tak u mnie musi być?

temperatura wrzenia zależy od ciśnienia atmosferycznego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z wiki:

"Innym efektem nadmiernego grzania jest zwiększona produkcja melanoidyn, które nie do każdego piwa pasują. Przyjęło się, ze tempo podgrzewania 1°C/minutę jest bezpieczne."

 

Czyli Ryskowy boilerek jest za mocny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.