Skocz do zawartości

Czego używasz w swoim browarze do gotowania brzeczki ?


WiHuRa

  

284 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czego używacie w swoim browarze do gotowania brzeczki ?

    • Taboret gazowy
      103
    • Kuchenka lub płyta gazowa
      109
    • Kuchenka lub płyta elektryczna
      20
    • Kociołek elektryczny
      42
    • Grzałki elektryczne
      8
    • Kocioł elektryczy z wytwornicą pary
      2


Rekomendowane odpowiedzi

 

No i tu sie mylisz ja za gaz ziemny place 270zl za 2miesiace przez brak cieplej bierzacej i grzanie wszystkiego junkersem wiec ja wole prad

 

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

A to, ze ja płacę za dwa miesiące np. 400 zł za prąd coś zmienia??

Gaz ziemny jest tańszy niż z butli, i to są fakty, szczególnie jak już płacisz za opłaty abonamentowe.

Łukasz, to ile Ty albo ja płacę, jest bez znaczenia. Ważne ile co kosztuje. I co komu wygodniejsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

wiecie że znaczenie ma też sprawność urządzenia - co z tego że prąd jest droższy jak grzeje z wydajnością blisko 100% a stary kocioł gazowy ma wydajność powiedzmy 70%. Poza tym jeśli gdzieś się rzadko korzysta z wody lepiej mieć przepływowy podgrzewacz niż kocioł gazowy 2 piętra niżej - co z tego że wodę zagrzejesz taniej jak musisz jej przepchnąć kilkanaście litrów żeby umyć ręce? Sprawność grzania taboretem jest niska, dużo ciepła ucieka na podgrzanie pomieszczenia i ze spalinami. Jak uwzględnić sprawność grzania to prąd nie jest jakiś potwornie droższy a może nawet okazać się tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz zamkniętą komorę spalania albo jeszcze kocioł kondensacyjny to jest taniej. A jak ogrzewasz pompą ciepła to w końcu grzejesz prądem i jest drożej ?

 

grzanie klimatyzatorem będzie tańsze niż gazem, ale do pewnej temperatury na zewnątrz.

 

spróbuję zrobić porównanie jak tylko skończę osprzęt do gotowania na prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz zamkniętą komorę spalania albo jeszcze kocioł kondensacyjny to jest taniej. A jak ogrzewasz pompą ciepła to w końcu grzejesz prądem i jest drożej ?

 

grzanie klimatyzatorem będzie tańsze niż gazem, ale do pewnej temperatury na zewnątrz.

 

spróbuję zrobić porównanie jak tylko skończę osprzęt do gotowania na prądzie.

 

Jak sobie jedna kobita założyła pompe ciepła to po pierwszym miesiącu o mało co nie dostała zawału jak zobaczyła rachunek za prąd. Podobnie było w pewnej szkole :D

 

Ja mam kocioł naścienny, kumpel ma kocioł elektryczny, nówka, nowoczesny, u mnie zewsząd przeciągi on ma dobrze wyizolowane, ja po jednej stronie Rynku on po drugiej.

 

Wiktor, a jak ty chcesz grzać brzeczkę pompą ciepła?

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczyła rachunek za prąd, ale za to w ogóle nie widziała rachunku za gaz. Oczywiście możemy się oszukiwać ze 2 rachunki po 300 zł to mniej niż jeden na 600. Wiesz ja jak zostawiam samochód przy stacji to szyby od północy muszę skrobać a od południa czyste ;)

 

porównam ile idzie prądu na grzanie w garnku lidlowskim, a ile gazu na gotowanie na taborecie porównywalnej objętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorry, ale w nowym domku nie spalisz gazu za kilka tysięcy na miesiąc. Choćby nie wiem jakbyś grzał.

 

Nie ma co się sprzeczać. Robiliśmy na studiach długie obliczenia porównawcze różnych nośników energii. Węgiel, koks, prąd, gaz itp Możesz wierzyć lub nie jakie były wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to że MJ ciepła z gazu jest tańszy od MJ z prądu to się nie sprzeczam, chodzi o to ile z tego pójdzie tam gdzie nam zależy. Jak warzę na gazie to idzie głównie na wietrzenie. Jak na prądzie to nawet to co odparuje skraplam i mam gorącą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jeśli gdzieś się rzadko korzysta z wody lepiej mieć przepływowy podgrzewacz niż kocioł gazowy 2 piętra niżej - co z tego że wodę zagrzejesz taniej jak musisz jej przepchnąć kilkanaście litrów żeby umyć ręce?

Zasobnik+pompa i leci ciepła od razu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu prąd/gaz istotne jest jeszcze o której rozpoczynamy gotowanie brzeczki i czy mamy taryfę nocną. Ja np. zawsze warzę w nocy, z tym że dla mnie nie ma to ekonomicznego znaczenia, bo gotuję na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mi ktos powiedziec jaka jest srednica tej mufy na zdjeciu ?

 

 

Jakby kolega jakąś miarkę przyłożył, to byłoby prościej odgadnąć. :)

 

No tak mam przeciez miare w calach :).Cofam pytanie :)

 

Po zmierzeniu wychodzi 3/4 cala,ale pewny nie jestem.

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy okazji warzenia piwa, pomierzyłem zużycie energii dla opcji kuchenka gazowa (gaz ziemny) wspomagana grzałką elektryczną 2 kW. Piwo zacierane jednotemperaturowo. Poniżej oszacowane zużycie nośnika energii, dla całego procesu warzenia piwa:

Gaz 0,745 m3

Prąd 1,4 kW

Edytowane przez pershi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzę na płycie grzejnej (plus wspomaganie grzałkami) i kilka razy sobie notowałem zużycie energii. Wahało się od 18 do 20 kWh przez 7-8 godzin, tj od czasu pierwszego włączenia grzania do zgaszenia światła po sprzątaniu.

Z tym że jest to zużycie na podstawie odczytów licznika, a więc oprócz warzenia zawiera również to co "zjadło" światło, komputer, lodówka, radio czy i co tam jeszcze w tym czasie chodziło na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd oszacował na podstawie mocy grzałki i mierzonego stoperem czasu użytkowania.

Gaz również stoper czas włączenia. Wcześniej zczytałem zużycie minutowe gazu dla palnika który używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja warzę na kuchni gazowej. Dzisiaj planuję określić zużycie gazu przy warzeniu. Może nie będzie to super dokładnie, bo piec gazowy mam dwufunkcyjny, więc c.w.u. też ale zobaczymy jak to wyjdzie. Dla porównania mogę zanotować zużycie przez taki sam okres czasu, kiedy warzył nie będę. Po ostatnim rachunku od PGNiG jestem ciekaw ile z tego zużycia poszło na warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w dniu wczorajszym stałem się posiadaczem takiego kociołka Severin EA3649. Udało mi się go kupić za śmieszne pieniądze. Teraz zastanawiam się jak go przerobić. Myślałem nad zakupem tego termoregulatora: http://allegro.pl/regulator-temperatury-czujnik-termostat-sterownik-i2923350833.html., chciałbym go w sumie wykorzystać również do regulacji temperatury w lodówce. Miał ktoś może z nim do czynienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.