Skocz do zawartości

KEGi i Kegaratory


sziszi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj wykonałem telefon do pepsipolska, i po 15 min stałem się posiadaczem 8 szybkozłączek poserwisowych za friko. Właśnie się moczą w chlorze.

 

Bart

Szczęściarz :)

 

Już szukam kontaktu do sekcji lubelskiej :)

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
pieron napisał/a:

 

Właśnie myślałem nad czymś zupełnie podobnym tylko że na lodówce małej nalewak, ale nie wiem czy by się sprawdziło.

Twój pomysł jest fajny.

 

kopyr napisał/a:

 

Da się zrobić, ale trzeba się nieźle napałować, żeby zrobić chłodzenie wewnątrz kolumny. Jak dla mnie to wyższa szkoła jazdy. Wentylatorki, odpowiednia cyrkulacja zimnego powietrza. Inaczej piwo w przewodach w kolumnie będzie się grzało.

Ponieważ w odpowiednim dziale już się przywitałem zabiorę więc głos na temat.

 

Pozwolę sobie nie zgodzić z kolegami, że piwo będzie się grzało w kolumnie przymocowanej do chłodziarki i będą problemy z wyszynkiem. Uważam że dużo zależy od ?konstruktora? i warunków zewnętrznych.

Opieram się tu na własnym doświadczeniu, ponieważ właśnie taki kegerator zbudowałem. Wentylatorki i cyrkulacja powietrza proponowana przez amerykańskich piwowarów oczywiście może pomóc jednak i bez tego wyszynk piwa może być bezproblemowy. Z tego, co widziałem większość nalewaków amerykańskich nie posiada stożka regulującego przepływ wewnątrz nalewaka oraz otworka ?odpowietrzającego? co utrudnia (a właściwie uniemożliwia) im regulację przepływu. Oczywiście, jeśli wywiercimy otwór w chłodziarce pod kolumną na ?dwa cale?, kolumna będzie wysoka i nieszczelna, temperatura otoczenia b. wysoka, zastosujemy krótki wąż piwny to owszem, może być problem.

 

Ja starałem się kupić stosunkowo krótką i ?grubą? kolumnę. Wąż piwny wewnątrz kolumny ma tylko ok. 25 cm długości i jest zaizolowany pianką uszczelniającą. Taką do rurek CO. Kolumna przykręcona jest do blatu na o-ringu. Wybrałem chłodziarkę podblatową aby poprzez dodatkowy blat zwiększyć izolację ?przedziurawionej? chłodziarki oraz ze względów estetycznych..

Otwór w chłodziarce i blacie przez który przechodzi wąż piwny jest na styk. Długość węża 1.8m. Kolumna uszczelniona. Oczywiście najważniejsza jest niska temperatura samego piwa i ciśnienie wewnątrz kega. Rozlewam przy 6-8°C i ciśnieniu 1,2-1.3 bara.

Próbowałem rozlewać przy 10°C, też można jednak trzeba regulować przepływ i dłużej schodzi. Ale to sama przyjemność.

Problemy zaczynają się gdy przegazujemy piwo ale wtedy IMO nic nie pomoże. Trzeba odgazowywać.

 

Jeśli ktoś chce to załączę zdjęcia, jak tylko poczytam jak to się robi.

Cześć,

 

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.

Co do szerokości, to lepiej 60cm. Ja mam 55cm i muszę się nagimnastykować, żeby upchnąć dwa kegi z butlą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć' date='

 

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.[/quote']

Co do szerokości, to lepiej 60cm. Ja mam 55cm i muszę się nagimnastykować, żeby upchnąć dwa kegi z butlą.

60 cm szerokość lodówki? Czy wewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć' date='

 

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.[/quote']

Co do szerokości, to lepiej 60cm. Ja mam 55cm i muszę się nagimnastykować, żeby upchnąć dwa kegi z butlą.

60 cm szerokość lodówki? Czy wewnątrz?

Nie no, lodówki. Generalnie w sprzedaży te pojedyncze lodówki są albo 55 albo 60cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyr, a jaką wysokość ma keg z szybkozłączkami? Ile miejsca potrzeba na sprawne manewrowanie wewnątrz lodówki? Chodzi mi po głowie pewien pomysł...

To by trzeba pomierzyć. Ja mam lodówkę z zamrażalnikiem u góry, a na dole takie wklęśnięcie, gdzie był kosz na warzywa. Na tym koszu na warzywa mam deskę i kegi spokojnie mieszczę się między zamrażalnikiem, a tą deską. Szybkozłączka jakoś mocno nie wystaje ponad krawędź kołnierza kega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pieron napisał/a:

 

Właśnie myślałem nad czymś zupełnie podobnym tylko że na lodówce małej nalewak' date=' ale nie wiem czy by się sprawdziło.

Twój pomysł jest fajny.

 

[b'] kopyr napisał/a:[/b]

 

Da się zrobić, ale trzeba się nieźle napałować, żeby zrobić chłodzenie wewnątrz kolumny. Jak dla mnie to wyższa szkoła jazdy. Wentylatorki, odpowiednia cyrkulacja zimnego powietrza. Inaczej piwo w przewodach w kolumnie będzie się grzało.

Ponieważ w odpowiednim dziale już się przywitałem zabiorę więc głos na temat.

 

Pozwolę sobie nie zgodzić z kolegami, że piwo będzie się grzało w kolumnie przymocowanej do chłodziarki i będą problemy z wyszynkiem. Uważam że dużo zależy od ?konstruktora? i warunków zewnętrznych.

Opieram się tu na własnym doświadczeniu, ponieważ właśnie taki kegerator zbudowałem. Wentylatorki i cyrkulacja powietrza proponowana przez amerykańskich piwowarów oczywiście może pomóc jednak i bez tego wyszynk piwa może być bezproblemowy. Z tego, co widziałem większość nalewaków amerykańskich nie posiada stożka regulującego przepływ wewnątrz nalewaka oraz otworka ?odpowietrzającego? co utrudnia (a właściwie uniemożliwia) im regulację przepływu. Oczywiście, jeśli wywiercimy otwór w chłodziarce pod kolumną na ?dwa cale?, kolumna będzie wysoka i nieszczelna, temperatura otoczenia b. wysoka, zastosujemy krótki wąż piwny to owszem, może być problem.

 

Ja starałem się kupić stosunkowo krótką i ?grubą? kolumnę. Wąż piwny wewnątrz kolumny ma tylko ok. 25 cm długości i jest zaizolowany pianką uszczelniającą. Taką do rurek CO. Kolumna przykręcona jest do blatu na o-ringu. Wybrałem chłodziarkę podblatową aby poprzez dodatkowy blat zwiększyć izolację ?przedziurawionej? chłodziarki oraz ze względów estetycznych..

Otwór w chłodziarce i blacie przez który przechodzi wąż piwny jest na styk. Długość węża 1.8m. Kolumna uszczelniona. Oczywiście najważniejsza jest niska temperatura samego piwa i ciśnienie wewnątrz kega. Rozlewam przy 6-8°C i ciśnieniu 1,2-1.3 bara.

Próbowałem rozlewać przy 10°C, też można jednak trzeba regulować przepływ i dłużej schodzi. Ale to sama przyjemność.

Problemy zaczynają się gdy przegazujemy piwo ale wtedy IMO nic nie pomoże. Trzeba odgazowywać.

 

Jeśli ktoś chce to załączę zdjęcia, jak tylko poczytam jak to się robi.

Cześć,

 

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.

Kupując chłodziarkę, znając średnicę i wysokość kegów starałem się wybrać jak najmniejszą tzn najpłytszą i najwęższą, tak aby zmieściły się dwa kegi i udało mi się trafić w dziesiątkę tzn. dwa kegi wchodzą na styk + butla 3l z tyłu.

Jednak o mały włos nie przeholowałem z tymi wymiarami ponieważ gdzieś na 4/5 wysokości kega na bocznej ścianie przymocowany był odstający termostat i żarówka.

Tak, więc drugiego kega wsadzić się nie dało. Musiałem przerabiać. Odkręciłem ustrojstwo i przeniosłem ponad keg. Szczęśliwie kabel elektryczny i drut do termostatu miał zapas.

Teraz nie pamiętam, jakie wymiary ma ta chłodziarka, wieczorem zmierzę i podam Ci wymiary zew i wew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do praktyków:

 

Czy w kegeratorze z kolumną piwo pozostające w wężyku szybciej się zepsuje niż w kegeratorze z kranem w drzwiach?

 

Jak długo opróżniacie jeden Keg?

 

Jak często nalewacie piwo (codziennie)?

 

Czy zakręcacie zawór butli jeśli ta ma być nieużywana np kilkanaście godzin (np. na noc)?

 

Czy możliwe jest np. podpięcie Kega z jakimś piwem, nalanie kilku kufli i odpięcie go od linii na jakiś czas? Czy nie zaszkodzi to pozostałemu piwu?

 

W mojej głowie dojrzewa myśl o budowie takiego kegeratora, tym bardziej że znalazłem ofertę Kegów po 50zł/szt i to niedaleko - będzie odbiór osobisty :) Na razie mam trzy "domy", czyli jesteśmy ciągle w trasie.. ale jak już gdzieś z małżonką osiądziemy, to taki kegerator będzie bardzo użyteczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań do praktyków:

 

Czy w kegeratorze z kolumną piwo pozostające w wężyku szybciej się zepsuje niż w kegeratorze z kranem w drzwiach?

 

Jak długo opróżniacie jeden Keg?

 

Jak często nalewacie piwo (codziennie)?

 

Czy zakręcacie zawór butli jeśli ta ma być nieużywana np kilkanaście godzin (np. na noc)?

 

Czy możliwe jest np. podpięcie Kega z jakimś piwem, nalanie kilku kufli i odpięcie go od linii na jakiś czas? Czy nie zaszkodzi to pozostałemu piwu?

 

W mojej głowie dojrzewa myśl o budowie takiego kegeratora, tym bardziej że znalazłem ofertę Kegów po 50zł/szt i to niedaleko - będzie odbiór osobisty :) Na razie mam trzy "domy", czyli jesteśmy ciągle w trasie.. ale jak już gdzieś z małżonką osiądziemy, to taki kegerator będzie bardzo użyteczny :)

Ad 1. W kegeratorze z kranem na drzwiach piwo cały czas jest w lodówce więc teoretycznie możliwe że zepsuje się później. Choć z mojej ?kolumnowej? praktyki wynika że i tak po zamknięciu kranu po jakimś czasie piwo w wężu (gdy się odgazuje) opadnie do chłodziarki (podczas wyszynku piwo jako płyn nie ?wypełnia? całego przekroju) .

Kiedyś próbowałem tą pozostałość z węża po ok. tygodniu i nic mu nie było.

Gdy nie używam kega przez ok. 7 i więcej dni (choć to zleży od pory roku) to po prostu wylewam te pierwsze pare ml.

 

Ad.2 Zdarzyło mi się ok. 4 m-ce. Od sierpnia do listopada (to było Bamberg Rauch 12 blg)

 

Ad 3. W lecie ?lałem? chyba codziennie :)

 

Ad 4. Tak, teraz zamykam zawór w butli np. na noc lub jak wiem że to ostatnie? ale nie zawsze. Kiedyś zostawiałem otwartą butlę cały czas ustawiając jakieś stałe ciśnienie ale wtedy piwo mi się pieniło coraz bardziej więc dopracowałem się swojego systemu. Poza tym kiedyś przez kilka dni przez nieszczelność w zaworze butli straciłem cały co2.

 

Ad 5. Pewnie.

Piwo jest zimne w osłonie co2, nic się mu nie powinno stać.

Myślę że można by go nawet wystawić na zewnątrz na jakiś czas przemywając tylko końcówki.

W lecie ?leje? maksymalnie tylko z dwóch kegów bo tyle mieści mi się do lodówki.

Między innymi dlatego aby w wężu piwnym nie zalegało piwo które mi się np. znudzi zastosowałem jeden kranik. Po prostu przepinam szybkozłączki do drugiego kega i cieszę się innym smakiem. Z drugiej strony zastosowanie osobnych kranów to wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w kegeratorze z kolumną piwo pozostające w wężyku szybciej się zepsuje niż w kegeratorze z kranem w drzwiach?

Sądzę, że tak.

 

Jak długo opróżniacie jeden Keg?

Długo. Tak jak pisał skybert niektóre kilka miesięcy. Ale były i takie co kilka h wytrzymało. :)

 

Jak często nalewacie piwo (codziennie)?

Zdecydowanie nie. Nawet miałem taką sytuację, że witbier, który pod koniec zasysał drożdże zaschnłą mi w kranie. Ale się z tym kranem namordowałem.

 

Czy zakręcacie zawór butli jeśli ta ma być nieużywana np kilkanaście godzin (np. na noc)?

Nie, bo mam utrudniony dostęp w środku. Dlatego staram się nie podpinać zbyt wysokiego ciśnienia do wypchychania, mam coś z przedziału 1,5-2 bary

 

Czy możliwe jest np. podpięcie Kega z jakimś piwem, nalanie kilku kufli i odpięcie go od linii na jakiś czas? Czy nie zaszkodzi to pozostałemu piwu?

Jest to możliwe. Czy zaszkodzi? Nie wiem. Zepsuć się pewnie od razu nie zepsuje

 

W mojej głowie dojrzewa myśl o budowie takiego kegeratora, tym bardziej że znalazłem ofertę Kegów po 50zł/szt i to niedaleko - będzie odbiór osobisty :) Na razie mam trzy "domy", czyli jesteśmy ciągle w trasie.. ale jak już gdzieś z małżonką osiądziemy, to taki kegerator będzie bardzo użyteczny :)

Kegerator jest ekstra, choć jak nie ma imprez to taka beczka się nieco dłuży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często nalewacie piwo (codziennie)?

Zdecydowanie nie. Nawet miałem taką sytuację' date=' że witbier, który pod koniec zasysał drożdże zaschnłą mi w kranie. Ale się z tym kranem namordowałem.[/quote']

Tak to prawda. Tej zimy nie używałem kegeratora chyba coś koło 3 tyg. i faktycznie dźwignia kranu zaschnięta była tak że nie dało się nią ruszyć. Powolutku ją rozruszałem ale do takiej sytuacji już nie dopuszczę.

Jedyna rada to "przepalać" kegerator co jakiś czas (np. w zimie) lub gdy nie zamierzamy używać kranu przez dłuższy okres, po prostu przepuścić przez instalację środek myjący i ciepłą wodę używając pustego kega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to, że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.

Zmierzyłem: [cm] 54 x 55 (z skraplaczem) x 90 (z blatem) - szerokość x głębokość x wysokość:

Wewnątrz: 48 x 43 x 79,5 ? nad kegami jest jeszcze sporo miejsca np. na półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wysoką masz lodówkę? Lub jaka może być minimalna wysokość lodówki i szerokość. chciałbym żeby mi się zmieściły 2xkeg+butla 2kg 3l. Chodzi o to' date=' że chciałbym w miarę zgrabną i żeby się wszystko zmieściło w miarę do środka. Myślę o budowie kegeratora z kolumną.[/quote']

Zmierzyłem: [cm] 54 x 55 (z skraplaczem) x 90 (z blatem) - szerokość x głębokość x wysokość:

Wewnątrz: 48 x 43 x 79,5 ? nad kegami jest jeszcze sporo miejsca np. na półkę.

Dzięki, bardzo mi to ułatwi teraz sprawę, mniej więcej wiem jakiej lodówki poszukiwać. Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lodówki, to pytałem w lubelskim MediaMrakcie czy mógłbym odkupić jakąś starą lodówkę oddaną przez klienta przy zakupie nowej. Niestety niewykonalne. Wszystkie są rejestrowane i oddawane do utylizacji.. Niestety na Allegro w lubelskim też niewesoło.. Ale moja domowa lodówka, w związku z nową gospodynią :) wymaga wymiany na większą, i chyba domową małą przerobię na kegerator :)

 

Tylko że tu mam problem. Niska lodówka (baz zamrażalnika) sugerowałaby zastosowanie kolumny, jak u skyberta, jednak wolałbym tego uniknąć - czyli kran w drzwi.. heh..

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lodówki, to pytałem w lubelskim MediaMrakcie czy mógłbym odkupić jakąś starą lodówkę oddaną przez klienta przy zakupie nowej. Niestety niewykonalne. Wszystkie są rejestrowane i oddawane do utylizacji.. Niestety na Allegro w lubelskim też niewesoło.. Ale moja domowa lodówka, w związku z nową gospodynią :) wymaga wymiany na większą, i chyba domową małą przerobię na kegerator :)

 

Tylko że tu mam problem. Niska lodówka (baz zamrażalnika) sugerowałaby zastosowanie kolumny, jak u skyberta, jednak wolałbym tego uniknąć - czyli kran w drzwi.. heh..

Ja się decyduję jednak na kolumnę :) 3 opcje: 1 będzie dobrze działać w temp. pokojowej. 2 Jeśli nie będzie działać dobrze w temp. pokojowej, będzie u mnie na dole w browarze a nie w pokoju :) . Na dole mam chłodno w lecie max 18-20°C 3 Dorobię chłodzenie. Wąż, lub rurka miedziana w kranie(lub wykorzystam orginalne, jeśli będą do chłodzenia) i parę metrów węża w środku lodówki+ pompka+zbiorniczek+petrygo, lub borygo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że tu mam problem. Niska lodówka (baz zamrażalnika) sugerowałaby zastosowanie kolumny, jak u skyberta, jednak wolałbym tego uniknąć - czyli kran w drzwi.. heh..

Jednym z argumentów za małą chłodziarką może być stosunkowo niewielkie zużycie prądu. Mniejszy agregat, mniejsza powierzchnia do schłodzenia itg.

Robiłem pod tym kątem pomiary.

W ciągu doby chłodziarka wzięła 0,21kWh. Termostat był ustawiony na 2, temperatura otoczenia 13C temp. wewnątrz 7, wewnątrz chłodziarki dwa pełne kegi.

Przy takich ustawieniach (raczej jesienno-zimowych) koszt na miesiąc to ok. 3,5 zł. Więc niewiele. (1 kWh u mnie to ok. 0,54 zł)

Znając pobór mocy podczas pracy 68-72W wyliczyłem że przy takich ustawieniach i warunkach zew. w ciągu godziny moja chłodziarka pracuje 7,5 min ;)

 

Przyszło mi jeszcze do głowy, że jak ktoś ma warunki to taką małą chłodziarkę można na czymś postawić i krany przymocować do drzwiczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Przymierzam się do finalnego montażu mojego kegeratora, pozostała tylko jedna decyzja konstrukcyjna - kolumna na górze czy kran w drzwiach. Rozwiązanie z kolumną mam jako-tako opracowane dzięki opisowi ze zdjęciami Vettisa, jednak w moich warunkach kran w drzwiach ma również pewne liczące się zalety (mniejszy rozmiar całego urządzenia). Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak może wyglądać mocowanie kranu w drzwiach?

 

  • czy kran lepiej jest zamontować bezpośrednio do drzwi, czy wpuścić go w jakąś (plastikową?) tulejkę?
  • czym uszczelnić dziurę w drzwiach naokoło kranu, żeby nie uciekało przez nią za dużo "zimna"?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • czy kran lepiej jest zamontować bezpośrednio do drzwi, czy wpuścić go w jakąś (plastikową?) tulejkę?
  • czym uszczelnić dziurę w drzwiach naokoło kranu, żeby nie uciekało przez nią za dużo "zimna"?

Ja mam bezpośrednio w drzwiach, bez żadnych tulei. Wiercisz dziurę na styk, tak abyś kran musiał w nią wkręcać, wtedy nic nie musisz uszczelniać. Od wewnątrz musisz dać jakąś podkładkę pod nakrętkę w postaci jakiejś blachy, deseczki. Ja mam kawałek sklejki. Chodzi o to, żeby usztywnić kran, bo blacha drzwi jakaś pancerna nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.