Skocz do zawartości

Imbirowe eksperymenty


Artus

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając forum natknąłem się na eksperymenty z imbirem i jako 7 warkę uwarzyłem przedwczoraj coś takiego:

 

Słód pilzneński - 2 kg

Słód monachijski typ I - 0,5 kg

Słód Carared - 0,1 kg

imbir świeży tarty 60g na ostatnie 10 minut zacierania

 

Wczoraj nachmieliłem

Marynka granulat 20g od początku

Lubelski granulat 10g ostatnie 15 minut

 

Wyszło ok. 12 litrów o wartości 12°Blg

Zadane drożdżami Safale US-05

 

I tu mam wątpliwości czy imbiru nie było zbyt mało, bo nie wyczuwam go zupełnie w smaku (pomimo swojej ostrości), jedynie w zapachu czuć pojedyncze nuty imbirowe. Czy po fermentacji smak i zapach wzmocnią się ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imbir świeży tarty 60g na ostatnie 10 minut zacierania

[...]

Wyszło ok. 12 litrów o wartości 12°Blg

Ja kiedyś dałem 25g startego imbiru na 5litrów (nie chciałem "marnować" całej warki) i wg mnie smak był wystarczająco wyczuwalny ale nie nachalny.

Tak więc jeśli chodzi o ilość to dałem podobnie jak ty, ale nie wiem czy można to porównać bo:

- dałem imbir dopiero przy butelkowaniu. Ekstrakt słodowy do nagazowania rozpuszczony w wodzie + starty imbir i to do gotowania.

- wywar gotowałem przez 30 minut.

 

Czy po fermentacji smak i zapach wzmocnią się ??

Myślę, że raczej się zmniejszą niż wzmocnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś uwarzyłam piwo imbirowe w następujący sposób:

 

4kg słodu pilzneńskiego

200g słodu Caraamber

100g słodu karmelowego jasnego

 

35g Marynki

25g Lubelskiego

 

90g startego korzenia imbiru na 10 minut przed końcem gotowania.

 

drożdże Pilsen Lager

 

Według mnie wyszło rewelacyjne :lol:

 

Artus uważam więc, że imbiru wcale nie dałeś tak mało. Smak i zapach po fermentacji nie wzmocni się, ale na pewno zmieni się zupełnie charakter piwa, więc - cierpliwości. Nie ma co wyciągać wniosków z degustacji zielonego piwa, po leżakowaniu na pewno będzie bardzo dobre :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Odświeżę trochę wątek, bo się zastanawiam nad jakąś małą warką imbirową. :)

90g startego korzenia imbiru na 10 minut przed końcem gotowania.

Czy imbir wrzucony był bezpośrednio do brzeczki?

Czy też w jakiejś siateczce i wyjęty po tych 10 minutach gotowania, a przed chłodzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę trochę wątek, bo się zastanawiam nad jakąś małą warką imbirową. :)
90g startego korzenia imbiru na 10 minut przed końcem gotowania.

Czy imbir wrzucony był bezpośrednio do brzeczki?

Czy też w jakiejś siateczce i wyjęty po tych 10 minutach gotowania, a przed chłodzeniem?

Z tego co pamiętam, to w luźnej siateczce, wyjętej już po chłodzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Ja robiłem kiedyś imbirowe ale. Zacierałem po angielsku: 60' w 67°C. Zasyp też wydawał mi się być dość "słodki": 12% carapils + 13% caraamber (reszta pilzneński). Ale i tak mimo to piwo odfermentowało z 12,5°Blg do 2,5°Blg.

Imbiru dałem 100g na ostatnie 10 minut gotowania (23l brzeczki). Imbir czuć w smaku, ale moim zdaniem nie dominuje piwa. Wydaje mi się, że to dawka "bezpieczna".

 

Chyba w Dori wątku dyskutowaliśmy kiedyś o tym jak to się dzieje, że u mnie te 100g jest tak akurat, a flood pisze, że dał 70g i ciężko wypić. I doszliśmy do wstępnych wniosków, że może to kwestia skórki korzenia? Ja obierałem korzeń przed starciem, Dori również. Flood starł cały razem ze skórką...

 

Edit: jeszcze na "imbirowość" może wpływać sposób dodania imbiru (w siateczkach czy bez) oraz to czy wyjęty był od razu po wyłączeniu grzania czy po chłodzeniu. Tu fragment dyskusji na ten temat.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori, a jak zacierałaś to imbirowe? Bardziej na słodko, czy raczej na wytrawnie?

Zacierałam wytrawnie.

Imbirowe robiłam też na górniakach. Uwarzyłam kiedyś imbirowego Saisona wyszedł całkiem dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.