Skocz do zawartości

Porysowany fermentator


Afghan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien problem. Właśnie przed chwilą przygotowywałem fermentator to butelkowania i zobaczyłem, że na dnie jest dość mocno zarysowany. Używam go też do wysładzania i gdy przytkała mi się filtracja to trochę dłubałem nożem. Potraktowałem go z godzinę temu wodorotlenkiem sodu, dałem na jakieś 1,5 litra wody ze 20 gram tego środka do przeczyszczania, ale po wylaniu nadal jakby w tych rysach były jakby brązowe ślady, pewnie po wysładzaniu wczorajszym. Zdezynfekowałem jeszcze pirosiarczynem i mam nadzieje że będzie OK. Jak myślicie, będzie jakieś zagrożenie jak będę używał tego fermentatora do wysładzania i później do butelkowania w przyszłości czy lepiej załatwić jakiś drugi żeby był do butelkowania? Gdzieś czytałem, że piwo już przefermentowane i już z jakąś zawartością alkoholu już nie jest podatne na infekcje.

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze odkażony to czemu nie. Nie można też popadać w przesadę.

 

No, jak będzie trochę waliło szambem to przesady nie będzie. Dopiero jak będzie taki smród że muchy będą padać, to się zacznie szukanie przyczyny zakażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak będzie trochę waliło szambem to przesady nie będzie. Dopiero jak będzie taki smród że muchy będą padać, to się zacznie szukanie przyczyny zakażenia.

od roku robię w takim obesranym,porysowanym wiadrze wysładzanie i rozlew i jakoś nie mam infekcji porozlewowej(trafiła się może 1 czy 2 ale na etapie fermentacji,raczej burziwej),myje,dezynfekuje clo2 i jest gut.

przymierzam się do wywiercenia dziury w innym wiadrze,tym mniejszym,bez defektów fabrycznych,bo patrzeć już na to stare wiadro nie mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robić jeżeli nawet wiadra prosto ze sklepu są porysowane? Niektóre mają od razu na dzień dobry różne rysy i zadziory poprodukcyjne ze wtryskarki.

Dokładnie. Tym bardziej, że rozmawiamy o rysach, które widzimy gołym okiem. Myślę, że wszelkiemu "badziewiu" które próbuje nam zepsuć warkę nie robi specjalnej różnicy czy rysa ma 1 mm szerokości czy 1 mikrometr, jeśli będzie chciało to i tak się zagnieździ.

Nie mam na celu namawiania do używania starych, porysowanych i brudnych pojemników, ale to że czegoś nie widzimy gołym okiem nie oznacza, że możemy przyjąć, że nie istnieje. A skoro istnieje i jakoś większość z nas sobie z tym radzi, bo nie często tu słychać o infekcjach, to nie popadajmy w paranoję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większość z nas sobie z tym radzi, bo nie często tu słychać o infekcjach, to nie popadajmy w paranoję.

 

He he, przeciętny piwowar prędzej przyzna sie do inwazji kosmitów niż do infekcji :)

 

A co do rys bardziej niebezpieczne są małe ryski, bo łatwiej w nich się ukryć barteriom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

A co do rys bardziej niebezpieczne są małe ryski, bo łatwiej w nich się ukryć barteriom.

Raczej bliższy był bym stwierdzenie, że nie wielkość rysy ma znaczenie, a to że ona jest - bakterie uwielbiają krawędzie, ale jak jest dobrze wydezynfekowane... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym się nie da tego wypolerować. Tak jak pisze zgoda taki fermentor nadaje się tylko jako naczynie pomocnicze (filtracja, przechowywanie słodu itp)

 

PS Jeśli ktoś lubi ryzykować to kto komu zabroni. Ja takich pojemników nie używam do fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczym się nie da tego wypolerować. Tak jak pisze zgoda taki fermentor nadaje się tylko jako naczynie pomocnicze (filtracja, przechowywanie słodu itp)

 

PS Jeśli ktoś lubi ryzykować to kto komu zabroni. Ja takich pojemników nie używam do fermentacji.

a używasz tych większych 33 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

non właśnie ja właśnie dostałem swój zestaw i mam taką "rysę" która jest efektem po odlewowym prawdopodobnie tak jak dziedzicpruski napisał występuje ona w obu fermentatorach i pewnie będę w nich robił tylko porządnie umyję wcześniej. Mam nadzieję, że nic się nie stanie jako, że będzie to moja pierwsza warka w zestawie mam pro siarczan, dużo on się różni od tego clo2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.