Skocz do zawartości

Ile cukru do refermentacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Moje doswiadczenie , aczkolwiek niewelkie , również mi podpowiada, że ilośc 200gr na 15 l to za duzo, ale moze ktos to piwo warzył i ono ma mieć taki charakter?

 

No nie wiem czy piwo powinno mieć charakter granatów ręcznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ten kalkulator ma przepis na granaty, jeśli chodzi o weizeny. Przy naszym wykorzystaniu butelek (rotacja, wielokrotne używanie, mikropęknięcia) ja staram się nie przekraczać 3 vol. co2.

 

Raz się oszukałem przez ten kalkulator, piliśmy warkę w tempie ekspresowym (dwie butelki wybuchły w drobny mak, na szczęście w skrzynce i nikogo nie było w pobliżu)

 

 

Piwo wyszło mocno nagazowane, ale na pewno nie przegazowane, zostały mi jeszcze dwie butelki z tej warki, granatów na szczęście nie było, wszystkie butle wytrzymały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę temat o ilosci cukru do refermentacji.. Korzystając z receptur staram sie trzymać opisywanego reżimu postępowania.. (no moze nie ortodoksyjnie... ale pilnować założen ) W ksiązce "Znakomote piwa... receptury.. " znajduje sie przepis! na piwo pod nazwą "Lipa z Miodem" i wynik zacierania to 15l piwa... ale autor tegoż dodaje że do refermentacji potrzebne 200g (sic!) cukru. Zwracam sie z pytaniem do sznownych forumowiczów : Czy ktos juz takie piwo warzył , i czy te 200 gram na 15 litrów to czy aby nie za dużo?? Ja obawiam sie granatów... no chyba że ma być WYPITE w trzecim tygodniu po uwarzeniu..

 

Po kilku tygodniach już jestem odrobine bardziej doswiadczony.. aż do butelkowania wahałem się co do ilości uzycia cukru... nawet pozwoliłem sobie odszukać jednego z autorów tejże ksiązki i w rozmowie telefonicznej zastrzegała sie ,że właśnie ilosc 200g na 15 l jest odpowiednia.... i akuratna. A ja uparłem sie ... i użyłem 120g i teraz mam piwo.. w smaku dobre a co do nagazowania myslę ze 90-100 byłoby odpowiedniejszą ilością.. Piwo jest mocno nagazowane ale w normie.. leję sie do szklanki ... a nie sufit..

Wniosek (jesli mozna go mieć.. ) przepis przepisem ale weryfikujmy je jeszcze . dla mnie jest to o tyle trudne ze jestem dopiero na początku drogi.. dwadzieścia kilka warek za mna .. dopiero zaczynam rozumiec niuanse tej zabawy.. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Za chwilę będę butelkował Schwarzbiera, a że to jest mój pierwszy lager nie mam punktu odniesienia. Z tego co słyszałem do lagera trzeba sporo mniej cukru. Wrzuciłem w kalkulator do obliczania surowca do refermentacji i przy 21 litrach, nagazowaniu na 2,3 vol i refermentacja w 13°C wyszło, że 110 gram cukru. Będzie dobrze, czy może trochę za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Dlaczego? Możesz rozwinąć?

Bo na podstawie tej informacji program ma dane ile CO2 jest już rozpuszczone w piwie po fermentacji.

dokładnie tak, ilość rozpuszczonego CO2 jest ściśle związana z temperatura rozlewanego piwa, więc im cieplejsze jest rozlewane piwo tym więcej składnika do refermentacji

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tu bardziej ma znaczenie temperatura do której piwo zdąży się nagrzać w czasie butelkowania. Czy proces odgazowania CO2 jest natychmiastowy i przy podniesieniu temperatury piwa powiedzmy o 1°C od razu proporcjonalnie zawartość rozpuszczonego CO2 jest mniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.