Skocz do zawartości

Ile cukru do refermentacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw kalkulatorów (w tym "kalkulator Jacka") w wersji online, jeśli ktoś nie używa Windowsa

 

W tym kalkulatorze (ilość surowca do refermentacji) trzeba uważać na wstępne wartości nagazowania dla weizenów, lista rozwijalna podpowiada wartości od 3.5 do 4.7, a to jest dość dużo! Inne tabelki/kalkulatory zalecają maks. 2.9 dla pszenicznych.

 

Zasugerowałem się tym i nagazowałem mojego WeizenBocka na 3.7, kapsle latają w powietrzu aż miło, gdy się otwiera nieschłodzone :)

Edytowane przez vojtol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw kalkulatorów (w tym "kalkulator Jacka") w wersji online, jeśli ktoś nie używa Windowsa

 

W tym kalkulatorze (ilość surowca do refermentacji) trzeba uważać na wstępne wartości nagazowania dla weizenów, lista rozwijalna podpowiada wartości od 3.5 do 4.7, a to jest dość dużo! Inne tabelki/kalkulatory zalecają maks. 2.9 dla pszenicznych.

 

Zasugerowałem się tym i nagazowałem mojego WeizenBocka na 3.7, kapsle latają w powietrzu aż miło, gdy się otwiera nieschłodzone :)

 

Potwierdzam, ja swojego Hefeweizena nagazowałem dzięki temu kalkulatorowi na 4.0 :D i trzeba było bardzo, bardzo szybko go wypić ;)

Reszta stylów, które robiłem jest ok, nie było z nimi problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kalkulatorze (ilość surowca do refermentacji) trzeba uważać na wstępne wartości nagazowania dla weizenów, lista rozwijalna podpowiada wartości od 3.5 do 4.7, a to jest dość dużo! Inne tabelki/kalkulatory zalecają maks. 2.9 dla pszenicznych.

 

Zasugerowałem się tym i nagazowałem mojego WeizenBocka na 3.7, kapsle latają w powietrzu aż miło, gdy się otwiera nieschłodzone

 

Dzięki za ostrzeżenia odnośnie weizenów (choć i tak, niezależnie od zaleceń na strony, do tej pory z ostrożności nie przekraczałem 3.0 w żadnym piwie).

 

Ja nie używam, ale bez problemu chodzi pod wine.

Co do Ubu i Wine, pewnie i u mnie by chodził (w końcu to prosty program), ale na na nowym netbooku Wine nie instalowałem, stąd preferuję rozwiązania przeglądarkowe.

Edytowane przez panszpik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji online, jeśli ktoś nie używa Windowsa. http://hbd.org/cgi-b...gets/intro.html

W kalkulatorze na hbd trzeba uważać na kropkę/przecinek. Skrypt jako separator dziesiętny przyjmuje tylko kropkę, a gdy się wpisze przecinek, to pomija wszystko co wpisane dalej i nie wyświetla żadnego błędu/uwagi. I w ten oto sposób wpisując z rozpędu 2,8, de facto do skryptu podajemy 2 i otrzymujemy tylko 91g, podczas gdy wpiszemy 2.8, to w wyniku będzie przeszło 150g... Na szczęście skrypt zaniża ilość cukru więc granaty nie grożą raczej, ale można sobie sporo mniej nagazować piwo niż się planowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji online, jeśli ktoś nie używa Windowsa. http://hbd.org/cgi-b...gets/intro.html

W kalkulatorze na hbd trzeba uważać na kropkę/przecinek. Skrypt jako separator dziesiętny przyjmuje tylko kropkę, a gdy się wpisze przecinek, to pomija wszystko co wpisane dalej i nie wyświetla żadnego błędu/uwagi. I w ten oto sposób wpisując z rozpędu 2,8, de facto do skryptu podajemy 2 i otrzymujemy tylko 91g, podczas gdy wpiszemy 2.8, to w wyniku będzie przeszło 150g... Na szczęście skrypt zaniża ilość cukru więc granaty nie grożą raczej, ale można sobie sporo mniej nagazować piwo niż się planowało.

A prawda, zapomniałem o tym wspomnieć. [Punkt]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Odkopię trochę temat, bo nie mam pewności co do ilości glukozy na refermentację w jednym przypadku.
Zrobiłem grodziskie miesiąc temu. Po tygodniu fermentacji w temp. 17-18 stopni C drożdże zjadły wszystko, nawet nie bulkało już. Piwo było jednak po kolejnym tygodniu cichej nadal mętne i kolejne 2 tygodnie spędziło w temp. 6-8 stopni C.
Moje pytanie jest następujące, czy ilość glukozy do refermentacji liczyć na temperaturę stricte butelkowanego piwa, które teoretycznie może mieć więcej zawartego CO2, czy raczej na temp. 18 stopni C, którą piwo osiągnęło w przeciągu całej fermentacji?
Skłaniam się ku tej pierwszej opcji, ale z racji na charakter grodziskiego, nie chce, żeby było niedogazowane, stąd pytanie :)

Edytowane przez mikemat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja liczę najwyższą temperaturę, jaką piwo osiągnęło. 

 

Przecież jak ci odfermentowało i max temp. była np. 18°C to schładzając je do 6°C skąd by miało się wziąść nowe CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Potrzebna rada!

 

Wczoraj wyłączył mi się mózg i wsypałem za dużo cukru na refermentację do 3 butelek. Za dużo, czyli do dwóch z 15g, jedna z 10g. Temp w piwnicy 16 stopni, piwo zalane do początku szyjki. Coś mogę z tym zrobić? Czy lepiej od razu wylać zanim eksploduje? Był to stout z brewkitu, który odfermentował z 10 do 3 BLG. A to co jest w butelkach to są resztki z rozlewu, który robiłem jeszcze dzień wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 butelki? Wypij po tygodniu (jak tylko się nagazuje) i problem z głowy.

 

Obawiam się, że po tygodniu to już będzie zbieranie szczątków butelek z podłogi. :D

 

Wylej to od razu, szkoda ryzykować i/lub mieć potem dużo sprzątania dla 3 butelek.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ten cukier sypałeś?Z cukiernicy?Sorry,nie mogłem sie powstrzymać :polew:

 Wziąłem miarkę do cukru, żeby odmierzyć sobie ile cukru potrzebuje i widzę jak wół kubeczki podpisane są 0,33, 0,5 i 0,75. W ciemno założyłem, że to są gramy, bo przecież co innego (ogólnie propsy za robienie miarki bez jednostek). No ale coś za szybko cukier schodził i jak wróciłem z piwnicy to zważyłem ile się mieści, w którym kubeczku :D

 

Teraz już wiem o co chodzi z miarką :) Łapię otwierasz i lecę przelać do plastikowej.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.