Skocz do zawartości

Milk Stout bez laktozy...


JaxDraken

Rekomendowane odpowiedzi

Mozna sie pokusic o stouta zacieranego w wysokich temperaturach - 68-69C albo z wiekszym dodatkiem slodow karmelowych (do ~15%, ale moze nie pasowac smakowo). Do tego slabo odfermentowujace drozdze (Windsor, S-04) i powinno wyjsc cos w kirunku Milka.

 

Dry stout a'la Guinness toto na pewno nie bedzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pepo, jeśli nie masz laktozy i kombinujesz to ja chetnie Ci odsprzedam pół kilo :)

dzięki za ofertę... ale posiadam dokładnie pół kilo :)

ale... sprawa ma się podobnie jak u @makarona

nie leży mi ten smak :/

Edytowane przez pepo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przepraszam, że tak ni zgruchy ni z pietruchy ale temat mi pasuje, więc podbiję.

 

W sobotę miałem ze szwagrem uwarzyć Coffee Milka, ale wyszła nam laktoza. Nie mam jej gdzie kupić, w aptece zażyczyli sobie 200 zł za 1kg (O_o)

 

Pomyślałem o jakimś zamienniku, żeby ten stout wyszedł mleczny a nie tylko palono-kawowy (taaa, kobiety...).

 

Co mogę mu dodać, żeby podrobić laktozę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimną?

chyba o cichą fermentację Ci chodzi, a raczej o przelanie piwa przed nią aby się wyklarowało?

IMO, laktozę do takiego piwka możesz dodać w dowolnym czasie, nawet przed butelkowaniem razem z cukrem do refermentacji. Oczywiście mając gwarancję, że "laktoza" nie zawiera czegoś fermentowalnego (bo różnie może być).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stouta bez laktozy się nie da zrobić , co najwyżej można zrobić słodkiego stouta. Prostą metodą jest podczas zacierania część słodu sobie zostawić powiedzmy około 1/4 zasypu, i na zacieranie na lenia wsypać tylko 3/4 zasypu zacierając w temp. 67-68 stopni maksymalnie 60 minut (można krócej). Następnie wsypać pozostałą część czyli 1/4 zasypu i zacierać dodatkowo minimum 30 minut. Zalecane około 40 minut. Tu trzeba by poeksperymentować i najlepiej robić częste próby jodowe aby ustalić kiedy pierwsza część słodów się zatrze, aby wsypać drugą. Dodatkowo można modyfikować podział zasypu i w zależności od upodobań jak mocno słodkie piwo chcemy uzyskać, w drugim etapie sypać więcej lub mniej. Myślę że optymalne czasy to 30-40 minut w pierwszym etapie i 30-40 w drugim. Ogólnie chodzi o to że zacierając w ten sposób uzyskamy więcej dekstryn a tym samym bardziej słodkie piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.