Jump to content
JaxDraken

Milk Stout bez laktozy...

Recommended Posts

Witam!

Czy ktoś z was próbował uwarzyć w.w. gatunek bez w.w. produktu?:D

Ja się pokusiłem ostatnio i nie wiem co z tego wyjdzie. Zacierało się wybornie i burzliwa rozpoczęła się wyśmienicie i z bąbelkami.

Będzie to pitne?:P

Mozna sie pokusic o stouta zacieranego w wysokich temperaturach - 68-69C albo z wiekszym dodatkiem slodow karmelowych (do ~15%, ale moze nie pasowac smakowo). Do tego slabo odfermentowujace drozdze (Windsor, S-04) i powinno wyjsc cos w kirunku Milka.

Dry stout a'la Guinness toto na pewno nie bedzie :-)

No miedzy 65 a 69 to bedziesz mial spora roznice w "slodkosci". Jaki miales zasyp, OG, IBU i jakie drozdze?

A odpowiadajac na pytanie, pitne bedzie na pewno! :-)

Edited by alkos

• Słód pilzneński 1,8 kg
  • Słód monachijski 2 kg
  • Słód karmelowy jasny 0,3 kg
  • Słód karmelowy ciemny 0,3 kg
  • Słód barwiący 0,2 kg i jęczmień palony 0,3 kg
    (spakowane oddzielnie)

Safale S-04

No to chyba slodka wersja Oatmeal stouta byla by jaknajbardziej na miejscu. I chyba bym poszedl w tym kierunku, bo za duzo slodow karmelowych moze nadac piwu nieznosnej ciezkosci.

A dodawał ktoś słodzik zamiast laktozy? (np. cologran...)

W sumie to był by już sweet stout a nie milk... :/

pepo, jeśli nie masz laktozy i kombinujesz to ja chetnie Ci odsprzedam pół kilo :)

dzięki za ofertę... ale posiadam dokładnie pół kilo :)

ale... sprawa ma się podobnie jak u @makarona

nie leży mi ten smak :/

Edited by pepo

Przepraszam, że tak ni zgruchy ni z pietruchy ale temat mi pasuje, więc podbiję.

W sobotę miałem ze szwagrem uwarzyć Coffee Milka, ale wyszła nam laktoza. Nie mam jej gdzie kupić, w aptece zażyczyli sobie 200 zł za 1kg (O_o)

Pomyślałem o jakimś zamienniku, żeby ten stout wyszedł mleczny a nie tylko palono-kawowy (taaa, kobiety...).

Co mogę mu dodać, żeby podrobić laktozę?

W Browarze Olimp dodawali odtłuszczonego mleka w proszku. Może idź w tą stronę?

BTW. Skąd jesteś? Może jakiś lokalny piwowar będzie miał laktozę na zbyciu.

W sobotę miałem ze szwagrem uwarzyć Coffee Milka, ale wyszła nam laktoza. Nie mam jej gdzie kupić

Lhunbleidd laktozę to nie koniecznie trzeba dodawać w trakcie warzenia.

Na zimną?

chyba o cichą fermentację Ci chodzi, a raczej o przelanie piwa przed nią aby się wyklarowało?

IMO, laktozę do takiego piwka możesz dodać w dowolnym czasie, nawet przed butelkowaniem razem z cukrem do refermentacji. Oczywiście mając gwarancję, że "laktoza" nie zawiera czegoś fermentowalnego (bo różnie może być).

dodałbym roztwor laktozy do fermentora przy przelewie na cichą?

może być :okey:

Milk stouta bez laktozy się nie da zrobić , co najwyżej można zrobić słodkiego stouta. Prostą metodą jest podczas zacierania część słodu sobie zostawić powiedzmy około 1/4 zasypu, i na zacieranie na lenia wsypać tylko 3/4 zasypu zacierając w temp. 67-68 stopni maksymalnie 60 minut (można krócej). Następnie wsypać pozostałą część czyli 1/4 zasypu i zacierać dodatkowo minimum 30 minut. Zalecane około 40 minut. Tu trzeba by poeksperymentować i najlepiej robić częste próby jodowe aby ustalić kiedy pierwsza część słodów się zatrze, aby wsypać drugą. Dodatkowo można modyfikować podział zasypu i w zależności od upodobań jak mocno słodkie piwo chcemy uzyskać, w drugim etapie sypać więcej lub mniej. Myślę że optymalne czasy to 30-40 minut w pierwszym etapie i 30-40 w drugim. Ogólnie chodzi o to że zacierając w ten sposób uzyskamy więcej dekstryn a tym samym bardziej słodkie piwo.