Skocz do zawartości

Cześć Koledzy - Dominik - amator z Bydgoszczy zaczyna naukę ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie mojego pierwszego posta chciałbym się krótko przedstawić Wam wszystkim.

 

Na imię mam Dominik i jestem 32 latkiem mieszkającym w Bydgoszczy.

 

Piwo lubiłem od zawsze. Oczywiście z czasem moje gusta ulegały zmianom, dążąc w kierunku jakości a nie ilości. Od jakiegoś czasu poszukuję swojego ideału, sprawdzam kiedy tylko mogę nowe piwa i cieszę się tym ogromnie. Koźlak to zdecydowanie mój ulubieniec...

 

Jakoś tak wyszło, że od jakiegoś czasu zacząłem bawić się wypiekiem chleba, zabawami z przepisami wyszukiwanymi na ciekawych blogach i innymi gadżetami kuchennymi. Muszę powiedzieć, że zarówno ja, jak i moja narzeczona lubimy połączyć smaczny posiłek z chłodnym piwkiem. Pieczenie i gotowanie jakoś wychodzi a jako miłośnik i wielki fan piwa chciałbym kiedyś zasiąść przy swojskim chłodnym piwku. A może od kogoś znajomego nawet usłyszeć, że jest smaczne.

 

Zacząłem już przeglądać Wasze forum. Czytam w wolnych chwilach jak to wszystko powinno wyglądać i muszę przyznać, że długa droga przede mną do dnia zero. NA początku wydaje się to strasznie skomplikowane, ale wydaje mi się, że po spokojnej analizie i wybraniu jakiegoś prostego startowego piwa, które już po skompletowaniu pierwszego zestawu domowego piwowara wraz z 15 litrowym garem zacznie przygodę z moimi własnymi piwami.

 

Najprościej będzie i tu chyba prosić Was o wskazówki i to właśnie tu przez pierwsze tygodnie będę pisał najczęściej.

 

Pozdrawiam,

Dominik

Cześć Dominik , ziomek z Bydgoszczy wita w gronie piwowarów. W miarę mozliwości służę pomocą

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Witam i pozdrawiam po sąsiedzku. I tak jak koledzy piszą. Gar 30 litrów to minimum. Ja przesiadam się obecnie na 50 l.

Witam , Piotr z Bydgoszczy , od roku z hakiem mieszam w garze , jestem uzależniony ! Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek 30 litrów w rozsądnej cenie.

Zestaw radziłbym skompletować samodzielnie, wyjdzie taniej. Oprócz garnka będziesz potrzebował:

Fermentor (bez rurki)

Fermentor z kranikiem

Kapslownicę

Kapsle

Środek do dezynfekcji

Jodowy wskaźnik skrobii

Dużą łyżkę

Wąż do dekantacji i kawał rurki by go podłączyć

Termometr do 100oC

Areometr z menzurką

Termometr na fermentor (dostępny też w sklepach zoologicznych)

 

 

Z rzeczy spoza sklepów piwnych:

Butelki (ostatnio kupowałem w knajpie na Chodkiewicza)

Sitko metalowe

Szczotkę do butelek

Oplot na filtrator

 

Chyba tyle na początek wystarczy.

 

Wszystko jasne. Na Chodkiewicza to akurat mieszkam ;) i czy masz na myśli któryś z lokali przy Asie?

 

Właśnie przekonałem moja lepsza połowę, że takie piwko Jej zrobię, że hej i muszę się brać za temat na poważnie hehe.

 

Jeżeli chodzi o temperaturę w schowku to własnie zmierzyłem i jest tam 17,8 stopnia. Latem podejrzewam, że to się wiele nie powinno zmienić - jest na korytarzu zawsze miły chłodek. Także ładna temperaturka do górnej.

 

A na szybko spytam, który ze sklepów rekomendujecie? Ceny s,a dość zbliżone z tego co na chwilę obecną udało mi się ustalić. Czasami są pewne kilkuzłotowe różnice, ale chyba i tak nie ma co kruszyć kopii o te kilka złotych - bo najważniejsze jest, żeby jak najwięcej w jednym pakiecie zamówić.

 

Cały czas namawiacie do tego gara 30 litrowego. Zastanawiam się, czy moja płyta gazowa ma jakieś limity udźwigu (bo taboreciki oprócz wygody może też mają nie obciążać właśnie ich). Wiem, warto słuchać doświadczonych kolegów i pewnie rzucę okiem na 30tki.

 

Cieszę się z miłego powitania i silnej i na serio pomocnej ekipy piwoszy.

Edytowane przez Dominik_Bydgoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek 30 litrów w rozsądnej cenie.

 

Jodowy wskaźnik skrobii

 

Chyba tyle na początek wystarczy.

 

Jodowy wskaźnik skrobii, czyli poproś o jodynę w aptece za kilka złotych.

 

Dodatkowo, u mnie w Kauflandzie taki garnek 30l stoi cały czas za 99zł. Sprawdź w swoich Kauflandach - zaoszczędzisz na kosztach wysyłki.

 

Powodzenia w zacieraniu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusa to masz za to, że się z Koleżankami nie przywitałeś ;):)

A tak serio to życzę samych udanych warek :)

 

Dzięki i tym serdeczniej witam Koleżanki.

Zapraszam do tematu, który utworzę w piaskownicy - coś z serii pytania amatora Dominika przed pierwszą warką.

Edytowane przez Dominik_Bydgoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jodowy wskaźnik skrobii, czyli poproś o jodynę w aptece za kilka złotych. Dodatkowo, u mnie w Kauflandzie taki garnek 30l stoi cały czas za 99zł. Sprawdź w swoich Kauflandach - zaoszczędzisz na kosztach wysyłki. Powodzenia w zacieraniu!

Nie jodynę , tylko płyn lugola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jodynę , tylko płyn lugola.

 

gdyż?

Co prawda w piwowarze był artykuł o możliwości przekłamywania roztworu alkoholowego nad wodnym (przy ciemnych słodach? ) ale na TYM forum wielu piwowarów z powodzeniem stosuje roztwór jodyny. Ja przypadkowo (nie było płynu lugola) zacząłem z jodyną i próba jest bardzo miarodajna, efekt widoczny (w porównaniu do próby wzorcowej z początku zacierania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jodynę , tylko płyn lugola.

 

U mnie płyn Lugola na receptę :/

 

Jodyna działa równie dobrze, tylko trzeba sobie wcześniej skalibrować odczyt na czystym talerzyku i czystej skrobi (np ziemniaczanej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam jeszcze tu takie na szybko przygotowane zestawienie opracowane na cenach BA:

 

Garnek 80

Fermentator z rurką fermentacyjną 28

Fermentator z kurkiem spustowym 37

Kapslownica Greta 49

Kapsle 5,5

Środek do dezynfekcji 6,4

Jodowy wskaźnik skrobii 4,5

Łycha piwowara 11,5

Wąż do dekantacji 9,9

Rurka do podłączenia węża

Termometr do 100C(zabezpieczony plastik) 27

Aerometr 26

Menzurka (w zestawie aerometru)

Oplot na filtrator 10

Sitko metalowe

Szczotka do butelek 5

Butelki 22 szt 22

Zestaw surowców 45

 

Suma 366,8

 

Postaram się dziś lub jutro znaleźć chwilę i zobaczyć czy jakiegoś gara nie ma w Kauflandzie lub Tesco. Wczoraj akurat byłem w Realu i niestety zonk.

 

Tomek-Pasieka - jaką rurkę miałeś na myśli?

Ten: =%2F163929%2F164395%2F165992%2F183149&sortuj=kod"]http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Waz_silikonowy_-_50_cm&przedm=1463552&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F165992%2F183149&sortuj=kod

Czy ten: =%2F163929%2F164395%2F165992%2F183146&sortuj=kod"]http://www.browamator.pl/szczegoly.php?Rurka_do_rozlewu_butelkowego__waz&przedm=184159&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F165992%2F183146&sortuj=kod

 

Koszty patrząc na sklepy są porównywalne. Gdzie nadpłacę w jednym punkcie, tam zyskam w innym. Plusem jest kompletna oferta w sklepach.

 

Czy na allegro znajdę jakiegoś niezłego sprzedawcę? Poszukam i zobaczymy...

 

Musze utworzyć chyba ten nowy temat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to miałem coś co się zwało bodajże solidny syfon z pompką. Ale pompkę wywaliłem i zostawiłem kawał rury. Możesz kupić w castoramie wąż fi 16 mm i pół metra rury pex-al i już masz tańszy zestaw do dekantacji.

Ja nie kupowałbym fermentora z rurką. Mam jeden i nie używam. Wystarczy rozszczelnić wieko w jednym miejscu.

Butelki kup w knajpie, koszt to tylko kaucja. Ewentualnie pogadaj o skrzynki to doliczą Ci jakieś 10 zł za jedną.

Butelek potrzebujesz 40 sztuk.

Na allegro bym nie kupował. Wydaje mi się, że sklepy piwowarskie działają lepiej.

Nie wiem jak teraz wygląda sprawa terminów w poszczególnych sklepach, ostatnio centrum piwowarstwa całkiem nieźle się uwijało, browamator miewał ponoć opóźnienia. Nie to bym zachęcał czy zniechęcał. Kwestia wyboru i ewentualnych zniżek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- W LM w dziale "winnym" mieli pompkę do wina za ok 30zł, takie samo ustrojstwo w dziale ogrzewanie jako pompkę do paliwa za 15zł. Działa dobrze, piwo benzyną nie śmierdzi;)

- Rurka z zawrokiem do rozlewu - bardzo wygodna rzecz, prawde powiedziawszy nie wyobrażam sobie rozlewania do butelek w inny sposób.

- Na allegro kupowałem parę razy jakieś drobiazgi, ale nie ma chyba sprzedawcy który miałby wszystko kompleksowo.

- Wybierz jeden sklep jako "główny", wraz z kolejnymi zakpupami powinny zacząć pojawiać się zniżki:)

Edytowane przez szukis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

własnie tak sobie myślę nad wytrzymałością mojej szklanej płyty gazowej. Jest to jakiś tam Bosch ze szkła zainstalowany na blacie. Na szkle są palniki gazowe. I nie mogę nigdzie znaleźć informacji o czymś takim jak udźwig...

 

Chodzi mi o to, czy 30 litrowiec nie zarwie mi płyty ( taka http://www.electro.p...-107856,96.html). Druga sprawa to to, czy i jak się utrzyma na niej. Jak myślicie?

 

Browamator ma fajne zestawy. Chyba się im bliżej muszę przyjrzeć...

 

Na razie biorę się dalej za czytanie o myciu...

Edytowane przez Dominik_Bydgoszcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori, nie denerwuj sie Zaraz namowie kolege by sie zrehabilitowal i zrobil zakupy u Ciebie w sklepie

Co to ma do rzeczy? Próbuję tylko zwrócić uwagę, że piwo warzą także kobiety, to wszystko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to ma do rzeczy? Próbuję tylko zwrócić uwagę, że piwo warzą także kobiety, to wszystko...

 

No! w odróżnieniu od konkurencyjnego forum Dori kontynuuje chwalebne działania Elroya: BE NEUTRAL :) za to miałem zawsze szacunek do Elroya :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.