Skocz do zawartości

IPA - (za) mocna goryczka?


Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanie. IPA uwarzona 27. stycznia wg przepisu:

 

- Słód pilzneński 5kg

- Słód monachijski 0,20kg

- Słód karmelowy Carared 0,20kg

- Marynka 40g (60 minut)

- Lubelski 25g (20 minut)

- Lubelski 25g (10 minut)

- Drożdże US-05

 

Piwo w tej chwili jest bardzo mocno goryczkowe. Da się oczywiście wypić ze smakiem, ale goryczka przytłacza fajne słodowe nuty i zabija aromat. Podczas warzenia tego piwa nie miałem chłodnicy, więc gorąca brzeczka stygła przez całą noc w fermentorze. Wydaje mi się, że to jest właśnie przyczyna takiego stanu rzeczy.

 

Pytanie, czy jest szansa, że wiekiem piwo się ułoży? Zastanawiam się, czy jest sens odstawić je na kilka miesięcy, czy raczej pić tak jak jest i przy kolejnym IPA schłodzić brzeczkę po chmieleniu. Prośba o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goryczka z czasem staje się mniej wyraźna, tak więc daj temu piwu trochę poleżeć i będzie ok.

Przy chłodzeniu siłami natury zaleca się, aby skrócić czas chmielenia o 10 minut. W przypadku Twojego piwa wyszło mniej-więcej tak jakbyś chmielił 70, 30 i 20 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzialem ze goryczka w IPA moze zabijać aromat. Dobre IPA to kwintesencja aromatu chmielowego. Hop attack!

No niestety robi to całkiem sprawnie. Powolne chłodzenie na pewno nie poprawiło sytuacji ;) Żałuję teraz, że nie zostawiłem trochę lubelskiego na chmielenie na zimno. Ale nie ma co płakać nad rozlanym piwem, szczególnie że, jak pisałem nie jest takie złe. Po prostu wiem, że mogłoby być lepsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja przez pomyłkę 2 razy chmieliłem to samo piwo (-rano było za późno na ratowanie piwa), ale po 4 miesiącach bardzo smakowało,choć goryczka była baaardzo duża, nikt kogo poczęstowałem nie narzekał tylko mówili że to prawdziwe piwo , a może tak chmielonego piwa brakuje w ofercie browarów, więc tu bym się nie przejmował bo ja dałem około 130g chmielu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.