Skocz do zawartości

Zakąski do piwa


prodakt

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Piwowarzy!

skoro dochodzimy mentalnie i kulturowo do etapu, na którym byliśmy już kilkaset lat temu (w domyśle mowa o społeczeństwie), a mianowicie uświadamiamy sobie, że alkohol nie istnieje tylko po to, żeby się narąbać, ale tworzy pewną kulturę i tradycję związaną zarówno z jego produkcją, dystrybucją, ale też i spożywaniem, może warto rozmawiać o nadal niedocenianym na Wisłą elemencie - kultura biesiadowania piwnego = świadomość picia (co, jak i ile pijemy), dobór zakąsek i atmosfera picia (miejsce, towarzystwo, zabawy - nie tylko tańce (osobiście nie lubię zmuszać się do "obowiązku" tańczenia na każdej imprezie - istnieją przecież gry towarzyskie, szachy, czy rozmowy)).

Szukam miejsca, publikacji, gdzie mógłbym znaleźć informacje na temat tradycyjnych, regionalnych zakąsek do piwa. Naturalnie najbardziej interesujące są zakąski regionów Polski. Zakąski czeskie, litewskie, niemieckie, włoskie, francuskie - tego jest wszędzie pełno. A co z naszymi? Z polskich sporo jest też informacji na temat śląskich dań (nie dziwne), a co z Pomorzem, Kujawami, Mazowszem, Suwalszczyzną, Podlasiem, Warmią, Wielkopolską? Czy ktoś zna suszone bardzo słone ryby z Mazurskich Jezior? Kurpiowskie cebulowe ćwiartki w miodzie? Bardzo pikantne wersje podlaskich kindziuków lub pierne ciasteczka pieczone na ognisku?

Fajnie by było, gdybyśmy postarali się wypierać chipsy i popcorn do piwa, proponując coś naprawdę wartościowego.

Proponuję założyć wątek, w którym będziemy zbierać przepisy na przygotowanie i podawanie regionalnych zakąsek do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś by spróbował zrobić precle bawarskie:

 

http://germanfood.ab...ugenbrezeln.htm

 

Od dawna mnie to kusi, ale nie mam sprawdzonej receptury

 

Tajemnica tych precli tkwi w moczeniu ich w ługu z dodatkiem soli.

Nie wiem czym można by ten ług zastąpić w warunkach domowych? Może sodę rozpuścić w wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tajemnica tych precli tkwi w moczeniu ich w ługu z dodatkiem soli.

Nie wiem czym można by ten ług zastąpić w warunkach domowych? Może sodę rozpuścić w wodzie?

 

trudna sztuka, Nie byłem w stanie znaleźć stężenia i czasu. A szukałem długo, ponieważ raz na jakiś czas jem przywożonego prosto z Garmish Parten kirchen takiego precla...

Na szczęście w Krakowie można je kupić na Kleparzu, są też w Auchanie (IMHO dużo gorsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś by spróbował zrobić precle bawarskie:

 

http://germanfood.ab...ugenbrezeln.htm

 

Od dawna mnie to kusi, ale nie mam sprawdzonej receptury

 

http://braukaiser.com/wiki/index.php?title=Brezels_and_other_Laugengebäck

 

Robiłem bułeczki wg tej receptury, więc można powiedzieć że jest "sprawdzona".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te krysze wyglądaja tak, że aż chce się wypić piwo!! Pierwszy raz słyszę o czymś takim, a mam bliskich przyjaciół, co się między połoninami urodzili!! Muszę wypytać.

Edytowane przez prodakt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precle!! Jasne! Ale to rzeczywiście góry i Małopolska. Warmia, Mazury i Podlasie to chleb i ryby, ale szczególnie do piwa jeszcze nic nie znalazłem. Znam i robię takie rzeczy jak słonina na ostro, przewędzone = suszone ryby i mięso, cebula w cieście, ale jeszcze nie mogę podzielić się przepisem, bo nie mam - wszystko z głowy i na czuja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze grzyby! Czy ktoś zna smażone na sucho na blacie na piecu rydze i boczniaki? Bardzo dużo soli do tego i piwo. Muszę naprawdę zasiąść i zapisywać takie rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jadłem ostatnio kupione normalnie w sklepie chipsy z marchewek (suszone, może trochę prażone cienkie plasterki marchewek - kupiłem dla dzieci i nie chciały jeść, bo lekko pikantne są), rewelacyjne do mętnego, zimnego lagera!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie, dobre jedzienie pasuje praktycznie do każdego dobrego piwa. I vice versa.

 

Jak coś jest smaczne bez piwa, to i z piwem będzie dobre.

 

Jak piwo dobrze wchodzi bez zagrychy, to i zagrycha mu nie zaszkodzi.

 

coś w tym jest, ale wyobrażasz sobie pysznego śledzia w śmietanie i ciemne Ale? ... mi jakoś nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

http://braukaiser.co...er_Laugengebäck

 

Robiłem bułeczki wg tej receptury, więc można powiedzieć że jest "sprawdzona".

 

Zrobiłam, ale nie udało mi się uzyskać takiej ładnej, gładkiej i brązowej skórki. Moczyłam w roztworze sody oczyszczonej, ale widać to nie to samo co oryginalny przepis z ługiem. Ciasto w smaku i strukturze jest OK, tylko ta skórka....wygląda jak obwarzanek.

post-1956-0-49082400-1334842125_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłam, ale nie udało mi się uzyskać takiej ładnej, gładkiej i brązowej skórki. Moczyłam w roztworze sody oczyszczonej, ale widać to nie to samo co oryginalny przepis z ługiem. Ciasto w smaku i strukturze jest OK, tylko ta skórka....wygląda jak obwarzanek.

 

Otóż to, ja moczyłem w NaOH. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.