Skocz do zawartości

Przelicznik wagi na szklanki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

miałbym prośbę do tych, którzy posiadają wagę. Prosiłbym, aby ktoś przy okazji warzenia, w wolnej chwili zważył ile gram suszonej szyszki chmielu oraz zmielonego słodu mieści się w jednej szklance 250ml. Taka informacja bardzo uławiłaby mi kolejne warzenie i przeliczanie receptur, zwałszcza, że robię małe warki.

Znalazłem jedynie wypowiedź Codera na forum browamatora, że jeden kubek to 10g szyszki świeżej, więc miałem jakiś pogląd na chmiel, ale problem był trochę ze słodem, bo gęstością nie odpowiada ani mące, ani kaszy, których przeliczniki łatwo znaleźć, więc nabierałem go na liczbę szklanek, a nie wagę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie latwiej kupic jakas elektroniczna wage w biedronce? albo chociaz taki standard prlowski do pieczenia, z suwanym odwaznikiem?

Edytowane przez dejwu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiej wagi... ale ta funkcja autoff jest wkurzająca. Jak się spóźnię z dosypywaniem słodu to się zołza wyłącza no i od nowa ważenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

 

A ja zawsze robię na odwrót ;-) najpierw ważę a później śrutuje :okey:

A na końcu warzysz ;)

Pilzneński trzeba trochę ubić, by 3 kg zmieściły się do butli 5 l, pszeniczny zostawia jakieś pół litra luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilzneński trzeba trochę ubić, by 3 kg zmieściły się do butli 5 l, pszeniczny zostawia jakieś pół litra luzu.

No i tu znowu dochodzimy do wniosku, że wygodniej zakupić wagę. 100g więcej/mniej słodu podstawowego to żaden problem, ale przy dozowaniu słodów specjalnych już się robi.

Chyba, że ktoś ma w głębokim poważaniu wszelkie style to i odważanie miarkami nie będzie potrzebne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odmierzanie chmielu w/g objętości jest obarczone tak dużą możliwością błędu, że dyskwalifikuje tą metodę szczególnie w przypadku szyszek. Można pokusić się o pomiary objętościowe w przypadku tego samego chmielu (z tej samej partii), ale należy mieć świadomość jakiegoś błędu w pomiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam śrutownika, ani wagi. Warzę proste proste piwa składające się ze słodów podstawowych oraz niewielkiej ilości karmelowego.

Prosiłem tylko, żeby ktoś przy okazji, jeśli nie sprawi mu to problemu, zważył ile ma szklanka ześrutowanego słodu, najlepiej piznenskiego i szklanka szyszek chmielowych.

Ja wiem, że taka metoda jest obarczona dużą wadą, ale daje jakiś pogląd.

Jeśli nikt tego nie napisze, to oczywiście nic się nie stanie, będę warzyć dalej, a ten temat przepadnie w czeluściach archiwum.

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ale opieranie sie na pomiarach na szklanki? Szyszki maja byc całe czy pokruszone, ubite czy luzem.Przy słodzie lub granulacie to jeszcze przejdzie ;)

Nie ma co tragizować, chłopak się dorobi to sobie kupi i wagę. Ja może nie przy produkcji piwa, ale czasem przy gotowaniu czegoś też liczyłem na szklanki pomimo przepis był wagowo i wszystko wyszło wzorowo. Nie każdy jest na tyle cierpliwy lub zasobny finansowo, że od razu wszystko będzie miał. A jakie zagrożenie jest przy piwie?! Będzie co najwyżej mniej Blg lub więcej, a co do chmielu też ewentualnie będzie zbyt goryczkowe i/lub aromatyczne lub mniej. Piwo i tak będzie smaczne :)

Edytowane przez Afghan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co tragizować, chłopak się dorobi to sobie kupi i wagę. Ja może nie przy produkcji piwa, ale czasem przy gotowaniu czegoś też liczyłem na szklanki pomimo przepis był wagowo i wszystko wyszło wzorowo. Nie każdy jest na tyle cierpliwy lub zasobny finansowo, że od razu wszystko będzie miał. A jakie zagrożenie jest przy piwie?! Będzie co najwyżej mniej Blg lub więcej, a co do chmielu też ewentualnie będzie zbyt goryczkowe i/lub aromatyczne lub mniej. Piwo i tak będzie smaczne :)

Po co używać wagę jeśli piwo i tak wyjdzie dobre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.