Skocz do zawartości

Przeróbka kadzi zaciernej na zacierno-filtracyjną.


Qxa

Rekomendowane odpowiedzi

Wielkie dzięki za ten post. Umocniłeś mnie w przekonaniu żę FD rządzi.

Zmienię w zamówieniu otwory na szczeliny i będzie w pytkę. Kupie 2 gar i zobaczymy co z tego wyjdzie.

 

Chciałbym się jeszcze zapytać jak duże szczeliny. tzn. jaka ich szerokość?

Zdaje się pisałeś, że sito kupujesz w firmie Sitono - jeżeli w Nekli niedaleko Poznania to nie masz wielkiego wyboru. Jak ja tam kupowałem, to najmniejsze sito z nierdzewki miało szczeliny o szer. 1mm. Aluminiowe były o szczelinie 0,7mm. Ja mam nierdzewne ze szczelinami 1X12mm., ale pytaj może mają już wykrojniki z węższymi szczelinami

Edytowane przez wogosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Leszcz. Gdyby sracz-wężyk był takim genielnym rozwiązaniem to browary już dawno wyrzuciłyby kadzie filtracyjne z sitem. Zgadzam się, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i bardzo tanie. Jednak ma swoje ograniczenia.

Ja mam osobną kadź filtracyjną z sitem do której zacier przenoszę dzbankiem, Też mam wybicie na poziomie 35-40l. i nie widzę w tym żadnych problemów. Zysk jest taki, że brzeczka i wody wysłodkowe spływają do uwolnionej kadzi zaciernej, pełniącej zarazem funkcję kotła warzelnego. Kocioł stoi na palniku i brzeczka cały czas się podgrzewa. W efekcie na końcu wysładzania brzeczka zaczyna wrzeć i tak oszczędzam sporo czasu.

Ponadto w kadzi zaciernej mam mechaniczne mieszadło które pracuje tuż nad dnem, co nie byłoby możliwe gdyby pałętał się tam wężyk.

 

Rozumiem, ukorzyłem się, ale też wyjaśniłem, skąd wzięło się moje przekonanie.

 

a w nawiązaniu do sracz-wężyka, moja wypowiedź nie była jak się okazuje pierwsza (sorki za linki z "konkurencyjnego" forum)

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=783151&postcount=11

i wypowiedzi innych na ten temat

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=77978

 

już nie zaśmiecam więcej i życzę koledze Oxa powodzenia w rozbudowie warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Qxa

Dobrą drogę obrałeś, Podążaj nią. Nie będziesz żałował! Obierz też kierunek w stronę, tylko jednego naczynia do CAŁEJ ZABAWY. Trzeba podążać do przodu, a nie patrzeć całe życie na wężyki od spłuczek.

Co złego jest w używaniu kilku naczyń, w browarach też wszystko robią w jednym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie nic złego, tylko z zasady zajmuje to więcej miejsca. No i najkorzystniej byłoby, gdybyś i pod garem zaciernym i pod warzelnym miał osobne palniki, a to już dodatkowe elementy instalacji.

 

Fakt, że przy jednym garze i jednym palniku mam problem, żeby zabrać się za dekokcję, bo nie chce mi się wymyślać kolejnego źródła ognia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że przy jednym garze i jednym palniku mam problem, żeby zabrać się za dekokcję, bo nie chce mi się wymyślać kolejnego źródła ognia.

w Kaspar Schulzu też jest grzanie tylko kadzi zacierno-warzelnej i jakoś dekokcję robią, nawet potrójną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o u mnie nie realne, bo nie ma filtracyjnej, jest filtr umieszczony w garze przez cały etap zacierania. Tak więc bez kolejnego gara by się nie obeszło, a szczerze powiedzieć, nie wyobrażam sobie takiej zabawy przy powiedzmy 25 kg słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o u mnie nie realne, bo nie ma filtracyjnej, jest filtr umieszczony w garze przez cały etap zacierania. Tak więc bez kolejnego gara by się nie obeszło, a szczerze powiedzieć, nie wyobrażam sobie takiej zabawy przy powiedzmy 25 kg słodu.

 

chłopaki dają radę przy 180 kg :) no ale fakt, mają fajną pompę do tej zabawy i mnóstwo elektrozaworów. Jutro będę na eurogastro, wpadnę na stoisko KS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

I jak sito się sprawuje?

 

No niestety jeszcze się nie sprawuje, bo nie kupiłem nypla i zaworu, ale niebawem poczynię zakup i opiszę co i jak, a nawet filmik zrobię.

 

Widziałem, w browar tour w TV że w którymś tam odcinku mieli identyczne i szło im jak po maśle. Więc liczę że będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Się jeszcze nie sprawuje. Dalej nie kupiłem garnka, zaworu i nypla, ale mam nadzieję niebawem to nastąpi. Jak tylko przerobie garnek i coś będę ważył, poczynię obserwacje, notatki i jakiś filmik.

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.