Skocz do zawartości

Temperatura do dolnej fermentacji


przemak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chodzi mi po glowie piwo dolnej fermentacji. Zrobilem eksperyment w garazu - nalalem do fermentora zimnej wody z kranu (czyli okolo 15 stopni, jak sadze) i zostawilem w garazu. Postawilem fermentor przy drzwiach (niezbyt szczelnych), temperatura po 24h w miare stabilna, okolo 13 stopni, niestety, 12 nie osiagnelo (mierzone termometrem LCD naklejonym na fermentor). Czy taka temperatura bedzie OK? Jezeli bedzie cieplej, to temperatura w garazu prawdopodobnie troche wzrosnie, czy te 14-15 stopni to jeszcze OK? Jakie beda skutki fermentowania piwa dolnej fermentacji w za wysokiej temperaturze? Na razie i tak nie mam wolnych butelek, wiec poczekam, bedzie zimniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu postawił fermentator na posadce i odizolował kocem lub kalimatą. Wahania temp. zwłaszcza w cyklu noc dzień są chyba gorsze od nieco wyższej temp. fermentacji niż optymalna. Za parę dni temperatura spadnie jeszcze bardziej i możesz mieć problem z za niską temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odswiezam swoj stary watek :D

Ubiegloroczne pilsy wyszly bardzo dobrze, szkoda, ze sa wspomnieniem. Ale nie ma tego zlego, bo sa mrozy, wiec mozna robic kolejne. W garazu moge uzyskac rozne temperatury (w tej chwili, bedzie wiekszy mroz, obniza sie zapewne): okolo 8-9°C na podlodze do ok. 11-12°C na szafce w glebi, i oczywiscie wyzsze tez, glebiej w piwnicy (mierzone termometrem LCD, wiec wiadomo, orientacyjnie). W tej chwili mam w garazu dwa fermentory, jeden na burzliwej, drugi na cichej, rzeczywiscie, burzliwa podwyzsza temperature mniej wiecej o 1°C. Stosuje drozdze S-23, ktorych minimalna temperatura to 11°C. Mam pytanie - czy to sa dane krytyczne, czy mozna (a moze wrecz lepiej) trzymac fermentor na podlodze i fermentowc w temperaturze nizszej? Na czasie mi nie zalezy, moze to potrwac. Czytam, ale jednoznacznej odpowiedzi na to, jaka temperatura lepsza, nie znalazlem. Wydaje sie, ze na forum panuje opinia, ze 8°C to jest dobra temperatura, ale chcialbym sie upewnic.

Dziekuje,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepiej zacząć w 8-9 potem stopniowo podnosić do 12 stopni, po zakończeniu burzliwej przetrzymać 1 dzień w 13 stopni aby zredukować diacetyl. Problemy z zapachami siarkowymi przy dolniakach miałem jak temp. spadła ponizej 8 stopni. Najgorsze że nie łatwo jest upilnować temperatury w takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest siarka tylko siarkowodór. Wynika to z niedostatecznej ilości substancji odżywczych dla drożdży pod koniec procesu fermentacji. Metod obniżenia lub usunięcia jest kilka, np pożywka pod koniec fermentacji, podniesienie temperatury.

Z gotowego piwa można usunąc siarkowodór siarczanem miedzi lub komercyjnym preparatem o nazwie Kupzit firmy Erbsloch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gotowego piwa można usunąc siarkowodór siarczanem miedzi lub komercyjnym preparatem o nazwie Kupzit firmy Erbsloch.

Zajrzałem do zestawu młodego chemika mojej córki' date=' i jest siarczan miedzi! Ile tego trzeba użyć?[/quote']

1-5g/hl

 

Ogólnie daj szczyptę, zamieszaj i sprawdź czy zadziała.

Testowo można zrobić tak, że do szklanki nalewasz odrobinę piwa i wrzucasz na chwile kawałek miedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak jak pisałem, główny składnik tego preparatu to

 contains 2 % copper citrate.

czyli cytrynian miedzi

 

Mam jeszcze węglan miedzi....

coder, jak najbardziej się nadaje, tylko zobacz czy ma oznaczenie cz. lub cz.d.a bo jak nie to raczej nie do spożywki

\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8-10°C to optymalna temperatura dla większości szczepów lagerowych, ale co do s-23 to słyszałem, że lepiej jest je fermetować nieco cieplej ~12°C, żeby lepiej odwentylować siarkę której robią dość dużo. Ale może to tylko plotka.

Na stronie internetowej Fermentis podaje, zeby lagery fermentowac w 12°C . Dotyczy to zarowno S-23 jak i W34/70.

Recommended fermentation temperature: 9C ? 15C, ideally 12C.

http://www.fermentis.com/FO/pdf/HB/EN/Saflager_S-23_HB.pdf

http://www.fermentis.com/FO/pdf/HB/EN/Saflager_W-3470_HB.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.