Jump to content
Sign in to follow this  
misiu36100

Butelki po piwie Grolsch czy nadają się do leżakowania piwa

Recommended Posts

Mam butelki po piwie Grolsch czy takie butelki mogą być ,nadają się do leżakowania w nim piwa. Czytałem że lepsze są brązowe dlaczego proszę o wyjaśnienie bo nie wiem

Mam butelki po piwie Grolsch czy takie butelki mogą być ,nadają się do leżakowania w nim piwa. Czytałem że lepsze są brązowe dlaczego proszę o wyjaśnienie bo nie wiem

Pewnie, że sie nadają :) pod warunkiem jednak, że będziesz je trzymał albo w ciemnej piwnicy albo w kartonie. Zielone butelki bowiem przepuszczają więcej światła niż brązowe. Powoduje to szybsze utlenianie się niektórych składników piwa i w efekcie powoduje skunksi zapach.

Poza tym akurat, w przypadku butelek od Grolscha, wykonane są z trochę cieńszego szkła niż ciemne butelki, stąd bardziej podatne są na eksplozję. Osobiście posiadam 2 szt. owych butelek i przy przelewaniu do nich piwa z reguły dolewam do 3/4 zawartości.

Poza tym akurat, w przypadku butelek od Grolscha, wykonane są z trochę cieńszego szkła niż ciemne butelki, stąd bardziej podatne są na eksplozję. Osobiście posiadam 2 szt. owych butelek i przy przelewaniu do nich piwa z reguły dolewam do 3/4 zawartości.

bez przesady , butelkowałem wiele bezzwritnych cienkościennych i bez strat:cool:

a propos owych eksplozji o których pisałem: sam nie uświadczyłem żadnej, podpieram się doświadczeniami innych piwowarów i dlatego mam pytanie: czy w takim razie owe zjawisko eksplozji jest dość powszechne czy raczej jest to rzadkość. Pytam, bo nie chciałbym w tak banalny sposób utracić cennej zawartości :)

Ja raz przegazowałam piwo tak, że nie dało się go w żaden sposób nalać do szklanki, ale żadna butelka na szczęście nie pękła. Więc aby doszło do eksplozji to muszą być albo bardzo słabe butelki, albo naprawdę baaaardzo przegazowane piwo.

Oczywiście to co pisze Anteks - najważniejsze jest mieć pewność, ze fermentacja już się skończyła oraz stosować surowce do refermentacji z umiarem, dobrze odliczone, odważone :)

Przy 80 warkach jedna butelka mi pękła. Odpadło denko, ale to był przypadek. Jak piwko jest dobrze odfermentowane i dasz odpowiednią ilość produktów do refermentacji w butelkach, to nie powinno być najmniejszych problemów. JK

Przy 80 warkach jedna butelka mi pękła. Odpadło denko

To raczej wada szkła, prawdziwy wybuch butelki to nie żarty, zniszczenia są poważne, odłamki wbijają się nawet w sufit.