Jump to content
pendzacy_jelen

Nagazowanie ile czasu ?

Recommended Posts

Otworzyłem wczoraj swoje pierwsze piwo a raczej napój chmielowy zrobiony z resztek po przelewaniu na cichą, oczywiście ciekawość wzięła górę i otworzyłem butelkę po jednym dniu refermentacji. Niestety gazu prawie brak. W smaku piwo jest dobre ale z gazem byłoby jeszcze lepsze :) Ile czasu muszę poczekać żeby pojawił się co2 w butelkach ? 3 dni wystarczą ?

Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.

Przynajmniej tydzień IMO.

O mamo :(

Tak jak z nalewkami postoją kilka miesięcy i się układają doskonale, smak się przegryza. Kolega wyprodukkował w zeszłym roku śliwowicę, ale był pazerny i zrobił jej "za dużo" przeciągnął destylację i wyszedł rozpuszczalnik. Po pół roku w piwnicy były już prawie same śliwki. Czas robi swoje. Chyba pójdę do sklepu. Jakie piwo sklepowe pijacie/polecacie ?

Irish stout idzie na tapetę dzisiaj wieczorem :D Póki co brewkit i ekstrakty, może za jakiś czas kupie sobie sprzęt do zacierania i jakieś wygodniejsze fermentory, póki co używam balony szklane takie do wina.

Będę miał jeszcze 80 butelek tego trunku ;)

Mam do tego całą szafkę wszelkich wódek, nalewek i likerów i do tego 20 butelek wina jabłkowego :D

Jakby ktoś miał zepsute piwo w oklicach trójmiasta to mogę to zawsze puścić na organki i odzyskać wolty ;)

Mnie jest najbardziej szkoda nie piwa, które się zepsuło i musiałem wylać, tylko tego, które wypiłem zanim zrobiło się doskonałe. ;)

Uffff a już sądziłem że to ze mną coś nie halo ;) pierwsza skrzynka lagera z puchy poszła w gardło zanim nabrała właściwych bąbelków, a właściwych bąbelków nabrało po ponad miesiącu - 3 tygodnie to minimum ale nie optimum. Trening cierpliwości... ciężki ale opłacalny.

Trochę odbiegając od tematu ostatnio krucho z czasem , piwo stoi i czeka na butelkowanie już miesiąc czy to może odbić się na jakości. Zakładam że nie jest zakażone.

Moje skromne doświadczenie mówi, że po 3-4 dniach w temperaturze pokojowej piwa są nagazowane. Po 3-4 miesiącach - przegazowane :smilies:

Mnie jest najbardziej szkoda nie piwa, które się zepsuło i musiałem wylać, tylko tego, które wypiłem zanim zrobiło się doskonałe. ;)

Po pewnym treningu od razu wiadomo, że piwo rokuje nadzieje na wybitność i trzeba odłożyć zapasik w piwniczce.

Ale to trzeba ćwiczyć, choćby dlatego warto pić młode piwa.

Ale w tym wątku chodzi o cytuję "napój chmielowy zrobiony z resztek", nie sądzę, żeby wiele wyszlachetniał z wiekiem, po co się ma człowiek katować

Po pewnym treningu od razu wiadomo, że piwo rokuje nadzieje na wybitność i trzeba odłożyć zapasik w piwniczce.

Ale to trzeba ćwiczyć, choćby dlatego warto pić młode piwa.

Ale w tym wątku chodzi o cytuję "napój chmielowy zrobiony z resztek", nie sądzę, żeby wiele wyszlachetniał z wiekiem, po co się ma człowiek katować

coder, pozwól mieć nadzieje...

:beer:

Nom odkapsluje chyba dzisiaj kolejną butlencję :D

Reszta czeka w kegu na swoją kolejkę. Fajne to warzenie piwa :)

Oj fajne fajne. Zaraziłem tym brata, nawet jego żonie smakuje to piwo :lol:

Właśnie spiłem pół butelki i jest już gaz :D pewnie za tydzień lub dwa będzie już całkiem dobrze nagazowane. Tylko pewnie nie przetrwa bo zostały cztery butelki :P

Właśnie spiłem pół butelki i jest już gaz :D pewnie za tydzień lub dwa będzie już całkiem dobrze nagazowane. Tylko pewnie nie przetrwa bo zostały cztery butelki :P

A gdzie dokładnie -okolice trójmiasta. Może czasem trzeba pograć na organkach

Piwa dolnej fermentacji, gdy były poddane lagerowaniu w temperaturze bliskiej zera potrzebują nawet 2-3 miesiące na nagazowanie (w temp. 10°C). Po prostu drożdże są już słabe, jest ich mało i wolno im idzie praca. Dlatego nie ma co się niecierpliwić i trzeba czekać, co jakiś czas (np. co 10 dni) otwierając butelkę i kontrolując gaz. Ja w tym celu butelkuje z każdej warki 3-4 bączki do szybkiego spicia.

Zamiast przenosić piwo do ciepłego żeby jak najszybciej się nagazowało, lepiej w spokoju potrzymać je dłużej w optymalnej temperaturze.

Edited by korko_czong

Fajne buteleczki muszę się zaopatrzyć w coś takiego. Trzeba kiedyś wyskoczyć na jakieś piwko ;) Robicie jakieś spotkania/zloty ?

A co? Chcesz wypić nasze bączki i butelek nie oddać? :P