Skocz do zawartości

Standardowy stout


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zmodyfikowałem trochę przepis Dariusza Czaja, ponieważ mam na deficycie Pilsa, a pozostało mi sporo monachijskiego. Chciałbym uwarzyć zwykłego stouta :) Proszę o zweryfikowanie tego zasypu:

 

ilości brzeczki nastawnej: 27 l

planowane 12 BLG

 

Słody:

Pils - 3000 g

Monachijski - 1000 g

słód karmelowy jasny - 700 g (można trochę więcej?)

słód barwiący - 100 g

Carafa I - 100g

 

Wszystkie słody poza barwiącym są Weyermanna.

 

Chmiele:

Marynka 50g

Lubelski 60g

Hallertauer Tradition 20g

 

Drożdże: gęstwa Safale S-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie warzę była niższa i mam wrażenie, że ma to dość zasadniczy wpływ na wydajność.

A co ma temp otoczenia do wydajności zacierania? Temperatury w zacierze utrzymujesz, wysładzasz wodą o odpowiedniej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Może ktoś podpowie z doświadczenia czy jęczmień palony można zastąpić na przykład słodem czekoladowym (mam pszeniczny) albo Carafa? Czy da zbliżone efekty i ewentualnie czy zastąpić go 1:1 w Stoucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowy stout to 1/2 kg jeczmien palony (nieslodowy), 1kg platki jeczmienne, 3kg slod podstawowy. Czekoladowy jest bardziej jak ciemny karamelowy, wiex jest inny niz palony. Co do carafa to nie wiem. http://beersmith.com/blog/2011/03/10/irish-stout-recipes-with-john-palmer-beersmith-podcast-11/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie z doświadczenia czy jęczmień palony można zastąpić na przykład słodem czekoladowym (mam pszeniczny) albo Carafa? Czy da zbliżone efekty i ewentualnie czy zastąpić go 1:1 w Stoucie?

 

Nie. Jeczmien palony nadaje specyficznego zapachu i smaku. Mozna zastapic wszystko inne, ale to jest tak prawde ten podstawowy element, ktory daje standardowego Dry Stouta.

 

Mozesz uwarzy portera na slodach ciemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzę na historyczne brytyjskie receptury na różne stouty, to w żadnej nie ma palonego jęczmienia, tylko czarny słód. Widocznie oni nie wiedzieli, że ma być jęczmień.

 

A czy ten wątek jest o historycznych stoutach? Czy standardowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie niezrozumiałe, że każdy stout ma być taki jak Guiness. I skąd to przeświadczenie, że standardowy to znaczy dry stout?

 

Wymieszanie pół na pół czarnego słodu z jęczmieniem nie zrobi z tego 50% stouta, ani tym bardziej w ogóle zastąpienie jęczmienia palonym słodem nie zrobi z tego piwa porteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dla mnie niezrozumiałe, że każdy stout ma być taki jak Guiness. I skąd to przeświadczenie, że standardowy to znaczy dry stout?

 

Wymieszanie pół na pół czarnego słodu z jęczmieniem nie zrobi z tego 50% stouta, ani tym bardziej w ogóle zastąpienie jęczmienia palonym słodem nie zrobi z tego piwa porteru.

 

http://www.camra.org.uk/page.php?id=231

 

w szczególności kawałek

 

Porters are complex in flavour, range from 4% to 6.5% and are typically black or dark brown; the darkness comes from the use of dark malts unlike stouts which use roasted malted barley

 

Więc tą opinię podziela również CAMRA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.