Skocz do zawartości

American IPA


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę tu trzy opcje: zapomniałeś wrzucić ten chmiel do garka, wziąłeś przez pomyłkę chmiel z wita, w sklepie się pomylili i źle przykleili naklejki. Jeżeli już teraz masz przyjemny aromat, to ja wolałbym z reszty zrobić herbatkę chmielową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tu trzy opcje: zapomniałeś wrzucić ten chmiel do garka, wziąłeś przez pomyłkę chmiel z wita, w sklepie się pomylili i źle przykleili naklejki. Jeżeli już teraz masz przyjemny aromat, to ja wolałbym z reszty zrobić herbatkę chmielową.

Hmm..;) Mam nawet zdjecia potwierdzajace ze chmiel zostal wrzucony..;) Zestaw do Wita przyszedl dzisiaj wiec takiej mozliwosci nie bylo :) Temperatura nawet jesli nie wynosila zawsze 100 stopni to oscylowala wokol wrzenia..gotowanie trwalo godzinke z malym okladem..no nic frycowe trzeba placic..z reszta jak powiedzialem to co wyszlo zapowiada sie bardzo smacznie aczkolwiek zdecydowanie to nie bedzie AIPA a juz na pewno nie taka o jakiej myslalem tworzac recepture i samo piwko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam nadzieje ze nie wyjdzie super goryczkowy!

 

Jeżeli tylko Ci się chmiele nie zamieniły.... :)

Takiej mozliwosci nie bylo bo zestaw do Wita przyszedl dzisiaj ;) chociaz jak widac w Piwnym Ulu wszystko mozliwe..bezgoryczkowa AIPA i goryczkowy Wit :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nic frycowe trzeba placic..

Tylko gdzie tu błąd i jakie wnioski z tego wyciągnąć? Bo 30 g chinooka na 22-litrową warkę to może i nie dużo jak na AIPA, ale na pewno nie jest to "goryczki w zasadzie brak".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nic frycowe trzeba placic..

Tylko gdzie tu błąd i jakie wnioski z tego wyciągnąć? Bo 30 g chinooka na 22-litrową warkę to może i nie dużo jak na AIPA, ale na pewno nie jest to "goryczki w zasadzie brak".

No tak nie jest duzo ale dalem tez 30g Simcoe i skoro program pokazuje mi IBU 70.7 to dla zoltodzioba jest wszystko ok :) teraz widac ze nie i trzeba nastepnym razem dac 60g Zeusa albo cos takiego :P i tak jestem przekonany ze jak to piwko po cichej polezakuje odpowiednio i wyjme buteleczke schlodzonego to bedzie znakomite :) a niespelniona ambicja o ultra goryczkowym AIPA sprowokuje mnie do popelnienia kolejnej warki..tyle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie błąd chyba musi być gdzieś indziej. Jeżeli teraz wyszło ci z programu 70 IBU, to nie celuj następnym razem w 140 IBU, bo możesz zepsuć następną warkę.

Hmm..a czy mozliwe jest ze te aromatyczne przykryly czesc goryczki? Nie do konca sie orientuje jak to wyglada bo to poczatki ale aromaty jak dla mnie sa bardzo mocno wyczuwalne..przynajmniej spodziewalem sie mniej intensywnych posmakow cytrusowych a duzo wiecej goryczki wiec moze cos tam sie nalozylo? moze tak w ogole byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cierpliwości BuDoX, cierpliwości. 70 IBUs to dużo, zobaczysz za kilka tygodni jak piwo się odleży i smaki się ułożą.

Mam taka nadzieje ;) a ze piwko jest robione z ekstraktow i pochlonelo prawie tyle pieniazkow co 3 zestawy do piwka z zacieraniem to nie bede sie spieszyl z jego wypijaniem i raczej bedzie czekac na specjalne okazje..lub specjalnych ludzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne..nad tym piwem zawisla jakas klatwa! Przy pobieraniu probki do zmierzenia blg wystrzelil (!) kranik..fermentor zupelnie nowy z BA i nagle do polowy gwintu przy zlewaniu na cicha kranik na zewnatrz :/ a ze bylo to przy pobieraniu probki to zanim podstawilem cokolwiek to ze 2l na posadzce..co za dzien..co za dzien..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Postanowilem uczcic awans zawodowy odpaleniem jednej butelki AIPA..troszke sie smaki poukladaly..czuc goryczke ale zdecydowanie bardziej rzadza posmaki cytrusowe..moze nawet zywiczne..co by nie mowic piwko jest znakomite :) co nie zmienia faktu ze uwarze w najblizszym czasie jeszcze raz AIPA. Tym razem z zacieraniem :) pozdrowienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 4 tygodnie później...

brat ostatnio pędził IPA i kolor mętny niczym kawa z mlekiem.

Pędzić to można bimber :). A tak na poważnie, to przy rozlewie do fermentora można zrobić tak zwany Whripool, czyli mocno zamieszać brzeczkę aż wytworzy się wir i poczekać aż chmieliny osiądą w postaci stożka na dnie gara zaciernego. Kolejne co możesz zrobić to zakupić coś takiego (wczoraj zakupiłem): http://allegro.pl/filtry-do-herbaty-rozm-4-100szt-polecamy-i3519924113.html i rozlewać przez filtr do fermentora. Możesz również na jeden dzień przed rozlewem piwa do butelek wsadzić fermentor do lodówki i lagerować przez ok 24 godziny (lagerowanie powinno wyklarować piwko).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pędzić to możesz bimber a nie piwo... Jeżeli piwo jest już w butelkach to nic nie zrobisz. Można jedynie obniżyć im temperature do około 1 stopnia na kilka dni. Jeżeli piwo jest w fermentorze to możesz klarowac żelatyna spożywcza. Będzie jak kryształ ;)

 

p.s. zostałem ubiegniety :D

Wysyłane z mojego GT-I9001 za pomocą Tapatalk 2

 

 

 

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O obniżeniu temperatury dowiedzieliśmy się od Wojtka z Widawy na Brackiej Jesieni :D

Co do tych filtrów herbacianych to mam rozumieć chmielenie za pomocą granulatów?

...o żelatynie spożywczej pierwsze słyszę, jakieś szczegóły, co i jak, jakie ilości.. z góry dzieki za rozwinięcie tej kwestii.

Edytowane przez Carno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o żelatynie spożywczej pierwsze słyszę, jakieś szczegóły, co i jak, jakie ilości.. z góry dzieki za rozwinięcie tej kwestii.

 

szukajcie, a znajdziecie

http://www.piwo.org/topic/2359-klarowanie-piwa-przy-uzyciu-zelatyny-spozywczej/

http://www.piwo.org/topic/10615-chmielenie-na-zimno-klarowanie-zelatyna-i-refermentacja-w-kegach/#entry221868

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam wszystkie surowce, mam zamiar jutro uwarzyć to piwo a brak mi najistotniejszych szczegółów...

 

1. W jakiej temp najlepiej przeprowadzić fermentację? 20 stopni będzie ok?

2. W jakich temp i jakie przerwy zrobić przy zacieraniu?

 

Chyba, że ten przepis to tylko luźna sugestia a całą resztę można dobierać według własnych upodobań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.