Jump to content
Sign in to follow this  
areks1111

brak skrobi a przerwa dekstrynująca

Recommended Posts

Witam

Ostatnio przy warzeniu zastanawiałem się czy przy zacieraniu infuzyjnym jest sens robić przerwę dekstrynującą w 72 stopniach jeżeli po półgodzinnej przerwie scukszającej w 62 stopniach B-amylaza przerobiła już całą skrobię na dwucukry maltozy i próba jodowa wychodzi negatywnie. Czy jeżeli wiem, że nie ma już skrobii w zacierze jest sens trzymać kolejne pół godziny zacier w temp. 72??

pozdrawiam

A.S.

Nie cała skrobia z ziarna od razu przechodzi do zacieru. Jak skrócisz zacieranie, to zacznie się uwalniać podczas wysładzania.

No tak, ale jak zaczynam zacierać to wsypuję słody do temp. 55 (przerwa białkowa), trzymam 15min. następnie podnosze temp do 62 co trwa ok 20min. po czym trzymam w tych 62 stopniach pół godziny, następnie podnoszę temp. do 72 co trwa kolejne 25. W sumie to całe zacieranie trwa już: 15+20+30+25=90 min!! plus ew. przerwa dekstrynująca 30min. i podnoszenie temp. do 77 jakieś 10 min (mash out). Z ciekawości przed przerwą dekstrynującą zrobiłem próbę jodową - wyszła negatywna - wiec myśle po tych 90 min całkiem możliwe, ze skrobii już niema stąd moje wątpliwości.

Ja zacierałem dwa piwa w pół godziny. Zobaczymy co z nich wyjdzie, ale odfermentowanie było jakie być powinno i wydajność też normalna.

Czy jeżeli wiem, że nie ma już skrobii w zacierze jest sens trzymać kolejne pół godziny zacier w temp. 72??

Jest tu wiele warstw problemu:

- po pierwsze tak robili dziadowie, więc i nam się też tak godzi

- próba jodowa jest dość zgrubnym testem, nawet jak jest negatywna, to coś jeszcze da się z zacieru wycisnąć

- tempetatura kleikowania jęczmienia może wynieść i 65*, więc jak podniesiemy temperaturę to dodatkowa skrobia się jeszcze z ziarna uwalnia

- w 72* zachodzą podobno dodatkowe reakcje które wpływają korzystnie na ciało i pianę (w jęczmieniu jest ponad 100 enzymów, i nie rozpoznano jeszcze do końca co one robią i kiedy)

- wreszcie jest pogląd, że nadmierne skrócenie czasu "moczenia" ziarna wpływa niekorzystnie na smak - za mało komponentów smakowych przechodzi z łuski do roztworu.

Jest tu wiele warstw problemu:

- po pierwsze tak robili dziadowie, więc i nam się też tak godzi

- próba jodowa jest dość zgrubnym testem, nawet jak jest negatywna, to coś jeszcze da się z zacieru wycisnąć

- tempetatura kleikowania jęczmienia może wynieść i 65*, więc jak podniesiemy temperaturę to dodatkowa skrobia się jeszcze z ziarna uwalnia

- w 72* zachodzą podobno dodatkowe reakcje które wpływają korzystnie na ciało i pianę (w jęczmieniu jest ponad 100 enzymów, i nie rozpoznano jeszcze do końca co one robią i kiedy)

- wreszcie jest pogląd, że nadmierne skrócenie czasu "moczenia" ziarna wpływa niekorzystnie na smak - za mało komponentów smakowych przechodzi z łuski do roztworu.

No ale przecież technologia zarówno słodowania jak i uprawy i odmiany jęczmia się zmieniają. Co jakiś czas trzeba przemyśleć tradycyjne metody i zmodyfikować je tak by uzyskać zaplanowane rezultaty.

Zrobiłęm kilka testów zacierania i dopiero bardzo krótka przerwa w 63 stopniach (10 minut) spowodowała płytsze odfermentowanie brzeczki. Przerwy 15, 20, 30 minut dawały ten sam poziom odfermentowania. Wniosek jest taki że obecnie produkowane słody bardzo szybko się scukrzają.

Zrobiłęm kilka testów zacierania i dopiero bardzo krótka przerwa w 63 stopniach (10 minut) spowodowała płytsze odfermentowanie brzeczki. Przerwy 15, 20, 30 minut dawały ten sam poziom odfermentowania. Wniosek jest taki że obecnie produkowane słody bardzo szybko się scukrzają.

Odnoszę podobne wrażenie, i chyba nie tylko ja, a więc...jak to z tym zacieraniem i ilością skrobii, a później półgodzinnym trzymaniem w 72*?

Zależy jakie słody. Jak masz na myśli pilsa to tak, ale ja się ostatnio bujałem z 5kg steinbacha wędzonego i 1 kg vienny chyba z 2h, a i tak wynik próby był oceniony optymistycznie.

Zależy jakie słody. Jak masz na myśli pilsa to tak, ale ja się ostatnio bujałem z 5kg steinbacha wędzonego i 1 kg vienny chyba z 2h, a i tak wynik próby był oceniony optymistycznie.

Tak chodziło mi o pilsa / pilsa+monachijski