Skocz do zawartości

Próba jodowa - dziwne problemy


dominiox

Rekomendowane odpowiedzi

Witam browarnianą Brać

 

Mam pytanie odnośnie negatywnej próby jodowej.

 

Zacieram dopiero 4 raz.

Ale zaintrygował mnie fakt, że za każdym razem wychodzi tal pięknie czyli negatywna po upływie zakładanych przerw.

Dziś pierwszy raz postanowiłem zobaczyć ?pozytywny odcień próby jodowej? tzn pobrałem próbę po 15 min zacierania

I ku mojemu zdziwieniu była ona negatywna - żadnych przebarwień :rolleyes:.

 

I jestem w totalnej konsternacji czy może płyn do testu kupiony w BA jest totalnym nie wypałem, czy być może ma prawo być już negatywna próba po tak krótkim czasie.

 

Chce uniknąć wpadek tzn ostatnio warzyłem Pale ALE i wyszło strasznie mętne nie wiem czy czasem to nie miało wpływu.

 

Czy spotkaliście się z czymś takim?

 

pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za cenne uwagi !

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się z czymś takim?

Owszem. A spróbuj zrobić próbę na mące pszennej. Troszkę mąki, trochę wody i nakrop. Jak się barwi to wszystko ok. Generalnie dzisiejsze słody są tak dobrze zmodyfikowane, że 15' w odpowiedniej temperaturze, chyba jest teoretycznie możliwe. Pół godziny na pewno. Z drugiej strony skrobia też stopniowo chyba się uwalnia do zacieru. Także po 15' mogło się nie barwić, a po 25' mogłoby się jednak barwić. Tutaj może ktoś (dori? :)) z silniejszą podbudową teoretyczną niech się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwszy raz postanowiłem zobaczyć ?pozytywny odcień próby jodowej? tzn pobrałem próbę po 15 min zacierania

Z moich doświadzeń próba jodowa jest negatywna po 30-40 minutach zacierania powyżej 65*. 15 minut to faktycznie mało, ale może wcześniej robiłeś np. przerwę białkową? Podczas podgrzewania sporo słodu już się konwertuje. A jaka była temperatura?

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku też się zastanawiałem, dlaczego zawsze próba jodowa, po zakończeniu zacierania, nie ważne ile by trwało zawsze jest negatywna. Potem zacząłem robić próbę jeszcze ok kwadrans przed zakończeniem zacierania i dalej była negatywna. Potem trafiłem gdzieś na wyjaśniający post Codera i już się przestałem zastanawiać. W ogóle przestałem robić próbę jodową. Skoro minimum tą godzinkę słód się na ogół zaciera, to w zasadzie nie ma już czego sprawdzać. Chyba dobrze myślę? A panowie piwowarzy robią próbę jodową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro minimum tą godzinkę słód się na ogół zaciera, to w zasadzie nie ma już czego sprawdzać. Chyba dobrze myślę? A panowie piwowarzy robią próbę jodową?

W większości przypadków tak. Ja robię próbę jodową, żeby wiedzieć, w którym momencie już mogę przestać tak bardzo uważać na temperaturę zacierania.

Ale ostatnio chciałem zatrzeć jedno piwo maxymalnie wytrawnie i trzymałem je w 62-64*. Po 2 i 1/2 h próba jeszcze nie była negatywna, dopiero podgrzanie do 68* załatwiło sprawę.

 

Słyszałem też ostatnio opinię, ze przy dobrze zmodyfikowanym słodzie po 10 minutach 90% jest już zatarte - zapewne w temperaturze standardowej, rzędu 68*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem jeszcze 3 razy próbę dla upewnienia się i cały czas była negatywna

poszedłem jeszcze tropem kopyra no i na mące pszennej była tak samo negatywna

co do przerwy białkowej nie stosowałem takowej

 

chyba jakiś felerny ten płyn z BA...

 

a tak idąc dalej odnośnie wątku codera odnośnie przerwy białkowej - czy gdzieś na forum jest opracowanie lub dyskusja o potrzebie wykonywania danych przerw dla danych gatunków słodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem chyba tradycjonalistą bo próbę robię dopiero pod koniec procesu zacierania tak chyba z zasady. Dlatego trudno mi się wypowiedzieć w tym temacie. Kiedyś na początku swojej działalności miałem słód własnej produkcji ( dużo osób tego próbowało) i po 3 godzinach zacierania próba była negatywna. Zrezygnowałem z produkcji własnego słodu, ale mój zużylem. Stosowałem go jako dodatek w ilości ok 0,2 kg do każdego zestawu. Jak zaobserwowałem przy tych piwach piana była jakby lepsza, bardziej stabilana smak piwa chyba sie nie zmieniał. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprubój wykonać próbę na mące ziemniaczanej (to przecież prawie sama skrobia). Na pewno da Ci wynik pozytywny. Jeśli nie to wskaźnik jodowy skrobi jest do kitu.:)

Adam.

no niestety nawet na mące ziemniaczanej "nie działa"

 

poddaje pod wątpliwość jakość i potrzebę stosowania niektórych produktów

chyba są one tylko wodą na młyn koniunktury sklepów w tym przypadku BA...

 

a gadanie w stylu ..... bez tego się nie obejdzie... było chyba nie na miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, przeciagniecie zacierania zwieksza wydajnosc o kilka dobrych procent. Nawet po uzyskaniu negatywnej proby jodowej. A tak miedzy nami to przy uzywaniu 100% slodu i zacierania infuzyjnego z kilkoma przerwami, czy jednotemperaturowego to szanse ,ze skrobia nam sie nie skonweruje sa bardzo niskie.

PS jak nie mialem wskaznika to uzywalem zwyklej jodyny, jest ciemniejsza i trudniej odczytac wynik, ale generalnie dziala.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety nawet na mące ziemniaczanej "nie działa"

A to bardzo ciekawe...

Znalazłem w lodówce płyn Lugola (zostało po mojej infekcji gardła, bo próby jodowej generalnie nie robię) i zrobiłem na szybko parę zdjęć.

 

1 - mąka ziemniaczana z wodą.

2 - czysta woda.

3 - woda z płynem L. i szczypta mąki ziemniaczanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety nawet na mące ziemniaczanej "nie działa"

A to bardzo ciekawe...

Znalazłem w lodówce płyn Lugola (zostało po mojej infekcji gardła' date=' bo próby jodowej generalnie nie robię) i zrobiłem na szybko parę zdjęć.

 

1 - mąka ziemniaczana z wodą.

2 - czysta woda.

3 - woda z płynem L. i szczypta mąki ziemniaczanej.[/quote']

i już nie mam żadnych pytań

konkluzja nasuwa się sama...:)

 

dziękuje za zaangażowanie i pozdrawiam forumowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak idąc dalej odnośnie wątku codera odnośnie przerwy białkowej - czy gdzieś na forum jest opracowanie lub dyskusja o potrzebie wykonywania danych przerw dla danych gatunków słodu?

Lekko upraszczając: wszystkie piwa możesz robić zacierając je jednotemperaturowo, używając temperaturę od 64 do 69*, w zalezności od piwa.

 

Wyjątki: piwa pszeniczne prawdopodobnie zyskają na przerwie ferulikowej.

Można się też zastanowić nad zacieraniem niemieckim, dwutemperaturowym np. - 62*, 72*, może mieć ono pewne zalety np. zwiększenie wydajności.

No i jest jeszcze dekokcja, ale to temat na osobną dyskusję.

 

Przerwy białkowej praktycznie na 100% robić nie należy, ale pewność można uzyskać dopiero po obejrzeniu parametrów słodu, tyko, że praktycznie nigdy nie są one publikowane u naszych dostawców

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Dzisiaj robiłem dwie różne warki z zacieranim "na lenia". Przy pierwszej warce po kilku/kilkunastu minutach zrobiłem próbę jodową i była ona pozytywna. Zacier ładnie się zabarwił, więc zacierałem sobie dalej przez ok godzinę do negatywnej próby. Po zakończeniu zacząłem robić drugą warkę z drugiego zestawu surowców. Tak samo jak w poprzednim przypadku na początku zrobiłem sobie próbę jodową żeby zobaczyć jak się będzie zacier zabarwiał i ku mojemu zdziwienu zacier się w ogóle nie zabarwił. Robiłem kolejne próby co kilkanaście minut i nic, zero reakcji. Nie wydaje mi się, żeby to było normalne ale moje zbyt małe doświadczenie nie pozwala mi na wytłumaczenie tego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.