Skocz do zawartości

Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt


zbylon

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzej zależy którego używałeś. Wszystkie słody ze zboża zeszłorocznego (polskie, czeskie niemieckie z wyjątkiem Wayermanna) wymagają przerwy białkowej 12-15 minut. W przypadku pilzneńskiego brzeczka wychodzi z ładnym przełomem i klarowna. Wydajności nie liczę. Ze słodu pale ale brzeczka jest lekko matowa, słabszy przełom. Ale wynika to ze specyfiki słodu. Zawiera dużo azotu aby fermentacja była szybsza i krótsza. Daje też specyficzny smak piwa. Brytyjczycy swoje ale fermentują 3-4 dni ( chyba tak to było w filmie Kopyra z angielskich browarów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.07.2020 o 23:48, twawrzyniak napisał:

Andrzej zależy którego używałeś. Wszystkie słody ze zboża zeszłorocznego (polskie, czeskie niemieckie z wyjątkiem Wayermanna) wymagają przerwy białkowej 12-15 minut. W przypadku pilzneńskiego brzeczka wychodzi z ładnym przełomem i klarowna. Wydajności nie liczę. Ze słodu pale ale brzeczka jest lekko matowa, słabszy przełom. Ale wynika to ze specyfiki słodu. Zawiera dużo azotu aby fermentacja była szybsza i krótsza. Daje też specyficzny smak piwa. Brytyjczycy swoje ale fermentują 3-4 dni ( chyba tak to było w filmie Kopyra z angielskich browarów).

Tomku pamiętałem o naszej ostatniej rozmowie i przy pilzneńskim zrobiłem przerwę białkową.

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, anteks napisał:

Tomku pamiętałem o naszej ostatniej rozmowie i przy pilzneńskim zrobiłem przerwę białkową.

A możecie napisać o co chodziło w tej rozmowie? Od jakiegoś czasu obserwuję u siebie mętniejsze piwa niezależnie od słodu, czy to Malteurope, Soufflet, Viking, efekty są podobne. Zastanawiam się czy jest na to jakieś wytłumaczenie poza "ten typ tak ma".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, mkrawc napisał:

A możecie napisać o co chodziło w tej rozmowie? Od jakiegoś czasu obserwuję u siebie mętniejsze piwa niezależnie od słodu, czy to Malteurope, Soufflet, Viking, efekty są podobne. Zastanawiam się czy jest na to jakieś wytłumaczenie poza "ten typ tak ma".

My rozmawiamy o brzeczce. Mówiąc mętne piwo masz na myśli efekt finalny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My rozmawiamy o brzeczce. Mówiąc mętne piwo masz na myśli efekt finalny?
 
Przede wszystkim brzeczka, ale na efekt finalny też mam wrażenie ma to wpływ. Jakiś czas temu zacząłem używać Whirlflocka i jest lepiej, ale mam wrażenie że wcześniej nie miałem takiego problemu.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mkrawc napisał:

Przede wszystkim brzeczka, ale na efekt finalny też mam wrażenie ma to wpływ. Jakiś czas temu zacząłem używać Whirlflocka i jest lepiej, ale mam wrażenie że wcześniej nie miałem takiego problemu.

Wysłane z mojego ONE E1003 przy użyciu Tapatalka
 

 

Brzmi jak słaba woda...

 

Używam dalej malta i sobie chwalę. Do tej pory nie miałem opisywanych przez Was problemów. Brzeczka jest delikatnie mętna ale po gotowaniu - zawsze duży przełom i efekt finalny jest zazwyczaj klarowny. Gotowe piwa też są klarowne. Podtrzymuje zdanie, że słód w tej cenie jest jak najbardziej okej. Nie jest to premium wiadomo ale do warunków domowych jest całkiem dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie co Undeath. W tej cenie efekt jest w pełni zadowalający. Czy pale czy lager wszystkie piwa wychodzą klarowne. Nie przerabiam hurtowych ilości, ale kilka worków w różnych okresach czasowych już zużyłem. Używam kranówki z dodatkiem kwasu mlekowego.  WItbier na sucharach z Mangrove, zrobiony 50/50 ze słodu lager oraz niesłodowanej pszenicy klarownością deklasował sklepowe koncerniaki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.07.2020 o 00:02, twawrzyniak napisał:

Andrzej nie strasz mnie. Ćwiczyliśmy ten słód w dwóch warzelniach domowych przez cały sezon i było ok. Duża partia zamówiona. Myślę, że za 2 tygodnie start. Trochę mnie wystraszyłeś.

Tomku na pilzneńskim po fermentacji bardzo klarowne, na pale ale jeszcze fermentuje. Może muszę sie tego słodu nauczyć?

ps daj znać jak ruszysz wpadne na kontrolę ;)

 

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od 1 lipca stawka VAT na słód wynosi 5% a w malteurop ciągle jest 23%.

 

Swoją drogą ciekawe czy ktoś przejmie komunikacje ze strony producenta w tym temacie czy piszemy w próżnie.

Edytowane przez mkrawc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mkrawc napisał:

Od 1 lipca stawka VAT na słód wynosi 5% a w malteurop ciągle jest 23%.

 

Swoją drogą ciekawe czy ktoś przejmie komunikacje ze strony producenta w tym temacie czy piszemy w próżnie.

Co oznacza, że kupując 4 worki Vikinga w Marxamie  mamy darmową przesyłkę i w efekcie tańszy słód niż w Malteurop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo Marxamu - widzę tam słody Viking i Soufflet. Za różnicę w cenie można mieć drożdże ;)

Dotychczas używałem dla uproszczenia wyłącznie VIkinga z dobrymi jak dla mnie ;) wynikami.

Czy ktoś z Was ma zdania o słodach marki Soufflet? Ten sam poziom jakości co Viking - można

stosować zamiennie czy lepsze / gorsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Apropo Marxamu - widzę tam słody Viking i Soufflet. Za różnicę w cenie można mieć drożdże ;)

Dotychczas używałem dla uproszczenia wyłącznie VIkinga z dobrymi jak dla mnie ;) wynikami.

Czy ktoś z Was ma zdania o słodach marki Soufflet? Ten sam poziom jakości co Viking - można

stosować zamiennie czy lepsze / gorsze?

 

Wg mnie podobny poziom, czyli stosunek cena/jakoś w miarę przyzwoity, ale nie jest to najwyższa półka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

OK, dzięki. A jaką markę polecisz "o oczko wyżej"?

 

Jakub

 

Weyermann, ostatnio zaczynam testować Simpsons Malt, ale tu jeszcze za mało uwarzyłem, żeby jednoznacznie powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.