Skocz do zawartości

Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt


zbylon

Rekomendowane odpowiedzi

To ja się dołączę. Skończyłem worek MepAle. Przełomy zawsze były ok, pływały spore kluchy, ale brzeczka mętna po wystudzeniu jak cho... tego.. bardzo mętna. I słaba wydajność, około 69-70% Wcześniej na Grainfatherze udawało mi się wyciągać 80-85%. W niedzielę warzyłem na innym słodzie - przełom bardzo słaby, pylisty, ale wydajność 84% i dość klarowna brzeczka.

Wszystkie słody śrutowane samodzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś druga warka na MepAle i brzeczka nastawna mimo ładnego przełomu bardzo mętna, wydajność pierwszej warki 69% dziś 81%, ale pierwsza warka to pierwsze samodzielne i trochę zachowawcze śrutowanie, dziś znacznie drobniej i jak widać wydajność całkiem niezła :) Na dzień dzisiejszy pierwsza warka czyli Whisky Stout już przy zlewaniu na cichą był ładnie klarowny mimo błota w brzeczce nastawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś druga warka na MepAle i brzeczka nastawna mimo ładnego przełomu bardzo mętna, wydajność pierwszej warki 69% dziś 81%, ale pierwsza warka to pierwsze samodzielne i trochę zachowawcze śrutowanie, dziś znacznie drobniej i jak widać wydajność całkiem niezła  Na dzień dzisiejszy pierwsza warka czyli Whisky Stout już przy zlewaniu na cichą był ładnie klarowny mimo błota w brzeczce nastawnej.

Robiłeś whirpool i odczekales około 20 minut na odpadnięcie syfu? Ja na początku przygody nie wiedziałem że trzeba tak robić.
Tak ogólnie myślę że część osób ma problemy z technologią nie slodem. Nie mówię że wszyscy, ale zadbanie o odpowiednie ph zacierania, brzeczki czy whirpool to normalna praktyka piwowarska. Jak już wspomniałem fetmentuje 4 piwo gdzie słody Malteurop stanowia ok 90% i mam dobrą klarowność, standardowa wydajność. Jedyna różnica słód ma zniewalajacy aromat. Mam wrażenie jakbym na Maris otter warzyl, nie mogę doczekać się spróbowania mojego BW.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, BelgLover napisał:


Robiłeś whirpool i odczekales około 20 minut na odpadnięcie syfu? Ja na początku przygody nie wiedziałem że trzeba tak robić.
Tak ogólnie myślę że część osób ma problemy z technologią nie slodem. Nie mówię że wszyscy, ale zadbanie o odpowiednie ph zacierania, brzeczki czy whirpool to normalna praktyka piwowarska. Jak już wspomniałem fetmentuje 4 piwo gdzie słody Malteurop stanowia ok 90% i mam dobrą klarowność, standardowa wydajność. Jedyna różnica słód ma zniewalajacy aromat. Mam wrażenie jakbym na Maris otter warzyl, nie mogę doczekać się spróbowania mojego BW.

 

Tak robiłem whirpool i przed wlaniem do fermentora odczekałem ok 30 min. Noe martwi mnie błoto w brzeczce nastawnej, bo jak pisałem bloto miałem też w stoucie a już po burzliwej ładnie się wylkarował, z apą pewnie bedzie to samo ?

 

 

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio  pilzner ze słodu MEP Lager wyszedł mi jakoś bardzo ciemny - coś jak koźlak majowy.  Widać taki słód. Po za tym wszystko ok. Zacieranie, przełom itd.

 

Ja słodów  Amber Malt używam od dawna. Pamiętam jak z 12, czy 13 lat temu podjechałem do słodowi po słód, to się patrzyli na mnie jak na jakieś dziwadło - no bo po co komu może być słód - może dla gołębi? No ale nic - sprzedali kilka worków sypanych przy mnie "z górką" i nawet jeden dali gratis.

 

Generalnie zawsze byłem z ich słodu bardzo zadowolony - jakość słodu porównywalna z tymi najdroższymi.

 

Tylko ostatnio coś ciemny taki. A może to był jakiś monach, czy coś takiego? No i piwo wyszło dobrze słodowe. Coś jak by "marcowe mocno chmielone premiantem i trochę sazem". W każdym razie do wypicia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Miałem właśnie zamawiać słód MEP ale i tak trafiłem na ten wątek. Trochę mnie zmartwiły opinie z ostatniego roku jakie tu przeczytałem. Nie chciał bym błota i problemów z filtracją więc jeśli ktoś ostatnio zamawiał ten słód niech doradzi. Warto zamawiać MEP ale czy lepiej dopłacać i brać z innej słodowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie zamawiać słód MEP ale i tak trafiłem na ten wątek. Trochę mnie zmartwiły opinie z ostatniego roku jakie tu przeczytałem. Nie chciał bym błota i problemów z filtracją więc jeśli ktoś ostatnio zamawiał ten słód niech doradzi. Warto zamawiać MEP ale czy lepiej dopłacać i brać z innej słodowni?
Kupowalem kilka workow w 2017 i jeden w 2018 zadnych problemow

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, daniol88 napisał:

Miałem właśnie zamawiać słód MEP ale i tak trafiłem na ten wątek. Trochę mnie zmartwiły opinie z ostatniego roku jakie tu przeczytałem. Nie chciał bym błota i problemów z filtracją więc jeśli ktoś ostatnio zamawiał ten słód niech doradzi. Warto zamawiać MEP ale czy lepiej dopłacać i brać z innej słodowni?

Trzy warki zrobiłem na nim dopiero, ale nie mam żadnych uwag. Nie odstaje od innych słodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, daniol88 napisał:

Miałem właśnie zamawiać słód MEP ale i tak trafiłem na ten wątek. Trochę mnie zmartwiły opinie z ostatniego roku jakie tu przeczytałem. Nie chciał bym błota i problemów z filtracją więc jeśli ktoś ostatnio zamawiał ten słód niech doradzi. Warto zamawiać MEP ale czy lepiej dopłacać i brać z innej słodowni?

Tak jak napisałem wcześniej:

_______________________________________

Nie dzielimy jakości w żaden sposób.

Nie ma klientów lepszych czy gorszych. Słód jest taki sam dla Was jaki dla dowolnego dużego browaru a kupuje realnie cała Polska].

I ma taka samą jakość.

 

To co piszecie bardzio nas dziwi, bo z każdej produkcji gotujemy brzeczke a jadnoczesnie dowolny browar by "zastrzelił" nas za nie trzymanie parametrów.

Wiec chciałbym się dowiedzieć do jest nie tak.

Z racji pełnej identyfikowalności wiem, który worek jest z jakiej partii gdzie na kazdym etapie [kasta, suszarnia, silos, workowanie itd.] mamy pobraną próbkę trzymaną trzy lata.

Bardzo chetnie porównamy.

_____________________________________

 

Pamiętajcie proszę, że jesteście artystami - tworzycie coś zupełnie nowego za każdym razem dodatkowo pracując w warunkach domowych. Wiele czynników jak sami pisaliście jak woda moze spowodować coś, ze nie wyjdzie.

Natomiast jeszcze raz podkreślę, zapraszam kazdego na wizytę oraz w przypadku jakichkolwiek reklamacji odsyłacie worek.

Zbadamy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam teraz słodu jako bazowego u siebie i nie mogę złego słowa o nim powiedzieć. Jeszcze nie zdarzyło mi się nic z wyżej opisywanych rzeczy, a przerobiłem już z 15 worków różnych słodów - pale ale, Lager i Pils, z różnych partii i w różnych okresach czasu zamówione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koniec sezonu stwierdzam:

Z ciemnymi piwami żadnych kłopotów, nie wyklarowały się dwa jasne, i to raczej z początku sezonu. Później na wszelki wypadek dodawałem zawsze trochę słodów karmelowych i problemy ustały.

Znaczy, można sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
Teraz, Slawmir napisał:

Od 1.5 roku kupuje i nie narzekam. Ostatnia dostawa mc temy pilznenski i ale juz sie 3 piwka robia. Polecam mimo ze zdrozalo o pare zl :)

Wysłane z mojego Metal przy użyciu Tapatalka
 

 

Ceny słodu w górę pójdą o kilka złotych niestety, przez to co się dzieje na rynku.

 

19 minut temu, burczas napisał:

No bo cenę mają bardzo fajną.

Jak wykorzystam swoje zapasy to się przerzucę na ten produkt.

Tzn. porównywalny do Strzegomia czy lepszy jest??

 

Moim zdaniem lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że skusiłem się na cenę z przesyłką.

Zamówiłem po worku ale i pilzneńskiego. Nie zauważyłem nic dziwnego oprócz wysokiej wydajności ;) 

Wygląda na to, że będę dalej u nich zamawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ! Robiłem kilka piw na worku MepAle. Po filtracji bardzo klarowne, przełom wyrazisty, bardzo fajne.

Końcówka słodu z wora kiepskawa - sporo nieodkiełkowanego ziarna (ok.10%), no ale...to ostatki były. Generalnie cena/jakość - przyzwoicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również Polecam. Mam dobrą wydajność na słodzie od MaltEurop i rzeczywiście odkąd używam ich słodu nie mam problemu z klarownością :) U mnie słód na końcu worka niczym nie różnił się od tego z początku, możliwe że kolega z poprzedniego posta akurat tak trafił. Generalnie cena poszła lekko w górę, ale i tak jest atrakcyjna i jakościowo do słodu nie mam zastrzeżeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostania moja warka była robiona po taniości, zacząłem bawić się w kegi Cornelius i postanowiłem zrobić coś prostego i taniego żeby tylko zalać kegi dla eksperymentu.

Kupiłem najtańszy sód dostępny na rynku czyli MepAle, uwarzyłem na szybko piwko i rozlałem w kegi. Nie wiem czy ten słód (dobry przełom, wydajność) czy kegowanie ale piwo wyszło mi jedno z lepszych jakie do tej pory zrobiłem. Wcześniej już używałem słodów malteurop, ale jak coś nie wychodzi to człowiek niepotrzebnie kombinuje, przerobiłem inne słody, ale teraz wracam do tego słodu co ma najlepszy stosunkek cena/jakość czyli Malteurop. 

 

(To kegowanie i niezagazowywanie CO2 z butli, robi robotę, refermentacja...znowu ruszają te wszystkie procesy, ogólnie lipa, w przypadku piw długo leżakowanych może być, ale dla codziennej aipy to zabójstwo.) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.