Skocz do zawartości

Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt


zbylon

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę pisze, żeby pochwalić słodownię, a trochę siebie więc tego ;)

Obsługa rewelacyjna. Pierwszy worek z niewiadomych względów pojechał do Rybnika zamiast do mnie. Może pomyłka w adresie, może coś. Jak tylko zgłosiłem, że nie dostałem słodu, to worek był u mnie w ciagu 18 godzin. Słody pakowane w dwa podwójne worki "jutowo"-plastikowe, jeden zważony z kilogramowym zapasem, drugi idealnie. Przy przesypywaniu do wiader nie zauwazyłem w zasadzie żadnych zanieczyszczeń. W trakcie warzenia również.

Ostatni pszeniczniak 50/50 słody plzneński i pszeniczny z Malteurop dały mi kosmiczną wydajnośc 88,7%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przerobiłem chyba już około 14-15 worków słodu z ME. Początkowo korzystałem z Pilsa którego zamieniłem na Lagera (wolę jaśniejszą barwę a wydaje mi się że jest trochę fajniejszy w smaku do bardzo jasnych piw). Ale fajnie spisuje się w angielskich piwach gdzie słodowość musi być wyraźna i barwa może być trochę ciemniejsza. Pszeniczny - nie sprawiał mi problemów w obróbce, piw pszenicznych wiele nie warzę ale te co mam już za sobą miały fajny smak i aromat od słodu. Aktualnie domówiłem worek wiedeńskiego - ostatnio mi podpasował i mam zamiar używać go jako „wsparcie” słodowości w piwach. 

 

Co do zawartości worków - czasem zdarzy się jakiś sznurek albo kawałek jakiegoś drewna, ale nie na tyle często by się gniewać na ME :) Nigdy nie trafiłem na kiełkujące ziarno.

 

Mam ostatnio trochę problem z klarownością brzeczki podczas gotowania. Przełom jest tak drobny że właściwie cała brzeczka stanowi jeden wielki - drobny przełom, mech irlandzki niekoniecznie chce pomóc w tej sprawie. Finałowo piwa wychodzą klarowne, chociaż miałem kilka sytuacji gdzie bez żelatyny nie dało rady. 

 

Wydajność nigdy nie zawiodła, czasem są wachania między partiami ale nie wydaje mi się by były szczególnie istotne. 0,5-1°Blg to różnica która może równie dobrze wynikać z niedoskonałości mojego procesu.

Generalnie jestem zadowolony i będę używać dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
7 godzin temu, sasuke5055 napisał:

Hej, planuje zakup słodu i zastanawiam się nad wyborem Pils vs Pale, który waszym zdaniem nada się bardziej, i czy nie ma obawy o dms przy gotowaniu krócej niż 90minut w przypadku pilsa?

 

Zalezy co chcesz warzyc, ale jak chcesz cos bardziej uniwersalnego to wez Pilsa. Slody sa obecnie tak dobrej jakosci ze nie masz sie czego szczegolnie obawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 miesiące temu...

Po przerobieniu prawie 3 workow (2 pa, teraz pils) obserwacje nastepujace: PA wszystko ok. Bez uwag, wydajnosc w normie, ziarna w miare równej wielkości. Pilznenski nie do konca ok, bez bialkowej 15-20 minut piwo bedzie mętnie (tak, zakwaszam wowod, co jest lekką upierdliwością. Do tego odnosze wrażenie, że wielkość ziaren jest dość rozna, sporo krotkich i mniejszych, przez co przy próbie uratowania jak największej ilości łuski wzglednie duzo ziaren wypada w calosci, z PA tego problemu nie było, może kwestia partii czy coś. Zdecydowanie jak bede kupowal to PA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, sasuke5055 napisał:

Pilznenski nie do konca ok, bez bialkowej 15-20 minut piwo bedzie mętnie

U mnie to nie występuje, przerwy białkowej nie robię a piwa są klarowne. Wydajność też jest w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jakiegos pecha do przesyłek z Malteurop. Raz słód zaginal i dopiero przyszedł do mnie po 2 tygodniach, a teraz czekałem ponad tydzien, bo tez jakies dziwne rzeczy sie zadziały. Nie mniej, słód bez zanieczyszczen, kiełków itp. Wiec pewnie, jak zwykle, bardzo dobry,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Kaniutek napisał:

A ja mam jakiegos pecha do przesyłek z Malteurop. Raz słód zaginal i dopiero przyszedł do mnie po 2 tygodniach, a teraz czekałem ponad tydzien, bo tez jakies dziwne rzeczy sie zadziały. Nie mniej, słód bez zanieczyszczen, kiełków itp. Wiec pewnie, jak zwykle, bardzo dobry,

 

Bardzo nam przykro - niestety czasem targi, chorba a ludzi za mało :(

Proszę napisać mi zawsze PW - jakby coś się działo nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sasuke5055 napisał:

Po przerobieniu prawie 3 workow (2 pa, teraz pils) obserwacje nastepujace: PA wszystko ok. Bez uwag, wydajnosc w normie, ziarna w miare równej wielkości. Pilznenski nie do konca ok, bez bialkowej 15-20 minut piwo bedzie mętnie (tak, zakwaszam wowod, co jest lekką upierdliwością. Do tego odnosze wrażenie, że wielkość ziaren jest dość rozna, sporo krotkich i mniejszych, przez co przy próbie uratowania jak największej ilości łuski wzglednie duzo ziaren wypada w calosci, z PA tego problemu nie było, może kwestia partii czy coś. Zdecydowanie jak bede kupowal to PA.

 

Proszę mi napisać jaka była data na worku Pilsnera - mamy próbki każdej partii - sprawdzimy u nas w labie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lawnowerman napisał:

Bardzo nam przykro - niestety czasem targi, chorba a ludzi za mało :(

Proszę napisać mi zawsze PW - jakby coś się działo nie tak.

Ja nie mam pretensji. :) Wiem, ze problemy się zdarzają, często niezależnie od nas. Moja praca zawodowa pełna była różnych problemów logistycznych wiec potrafie je zrozumieć. Słód dotarł, przesypałem go w pojemniki do przechowywania wiec mam pogląd na to, jak wygląda. Wszystko z nim w porzadku. Warzył bedę dopiero za kilka dni, ale jestem pewien, ze jak zwykle jest bardzo dobrej jakości.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
W dniu 2.02.2020 o 15:27, Pawello12 napisał:

Co się stało ze słodem pale ale? Nie widzę go na stronie sklepu. Czy będzie jeszcze dostępny? 

Kolego właśnie dziś zauważyłem że już jest dostępny słód pale ale ?


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słody podstawowe zaopatruję się w tej słodowni od kilku lat i zawsze wszystko bez zastrzeżeń.

Wiedeńskiego używałem w mniejszych ilościach zakupionego w innych sklepach, teraz zamówiłem po worku Wiedeńskiego i Monachijskiego na próbę.

Jeszcze kilka ciemnych piwek planuję więc się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można prosić o wklejenie w ten wątek specyfikacji słodów? Wprowadził bym sobie chętnie wszystkie do brewtargeta narazie mam tylko 2 które kupiłem dokumenty znalazłem w tym wątku ale już sędziwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu ‎2020‎-‎03‎-‎17 o 18:00, cen16 napisał:

Wie ktoś czy zamówienia z Malteurop są realizowane? Na stronie sklepu ani na FB nie ma żadnej informacji.

 

Sklep przenosił domene na inny serwer czy cos takiego I mieli to zrobić do czwartku, potem do piatku, potem do końca weekendu a fizicznie skonczyli dziś o 16:00

Koszmar ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.