Skocz do zawartości

koszty produkcji piwa w minibrowarze rzemieślniczym


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

NA 40L PIWA
1.słód Pilzneński- 8kg
2.słód Wiedeński - 1kg
3.słód Monachijski Typ I - 0,5kg
4.słód Karmelowy 30 - 0,6kg
5.chmiel marynka - 100g/60min
6.chmiel marynka -40g/30min
7.chmiel saaz 40g/ 85min

KOSZT UZYSKANIA TEJ WARKI.
POZ

1-.30 ZŁ
2-.2.25 zł
3-.4.23 zł

4-.2.85 zł
5-.15 zł MARYNKA 150G
6-.7 zŁ SAAZ 40G
7-.22 zł koszty inne (gaz.woda, kapsle)

................

  83.33 zł koszt uzyskania 40l piwa w domu

 Nie liczyłem butelek i skrzynek no i oczywiście swojej ciężkiej roboty

 ktorą rekompensuje KONSUMPCJA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amortyzacja to nie jest zwrot... 

Nie możesz też sobie go założyć. Odliczenie amortyzacyjne odbywa się po określonych przez MF stawkach procentowych...

 

Eh. 

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie Ty słody kupujesz, że wiedeński masz po 2,25zł/kg a monachijski po 8,46zł/kg???

 

Strzegom.

Ale w tej wyliczance nie jest podany koszt 1kg tylko koszt wsadu. Ale jeszcze sprawdzę. Tylko nie dziś kochany tylko nie dziś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pobawiłem się trochę arkuszem PPPP i dodałem do niego kilka formuł, które pozwalają mi liczyć koszty surowców na poszczególną warkę.

 

Po zmianach wystarczy ustalić zasyp i chmielenie, a koszty same się generują. Na początku wiadomo trzeba wpisać ceny surowców, ale potem działa już wszystko w automacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W browarze domowym z kosztami surowców można zjechać bardzo nisko.

Chmiel można kupić poniżej 20pln/kg marynki. A jak się uśmiechniesz do plantatora, to można dostać z kilogram szyszek za darmo, więc też odlicz.

Zakupy słodu przy zamówieniu palety - to poniżej 2,50/kg. Ale można też kupić jęczmień w cenie 80gr/kg i samemu słodować.

 

Nie licząc butelek (bo przecież masz od znajomych), drożdży (bo z poprzedniej gęstwy), amortyzacji (bo po co), i swojego wkładu pracy (bo Cię to przecież nic nie kosztuje, a konsumpcja wynagradza trud), to zejdziesz z kosztem do 20-30gr/butelka i wciąż jest potencjał na obniżanie kosztów. 

 

Tylko co ma produkcja domowa do kosztów produkcji w minibrowarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licząc butelek (bo przecież masz od znajomych), drożdży (bo z poprzedniej gęstwy), amortyzacji (bo po co), i swojego wkładu pracy (bo Cię to przecież nic nie kosztuje, a konsumpcja wynagradza trud), to zejdziesz z kosztem do 20-30gr/butelka i wciąż jest potencjał na obniżanie kosztów. 

Chyba jednak nie wiesz co to jest amortyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

to można dostać z kilogram szyszek za darmo, więc też odlicz.
 

 

Można też znależć chmiel dziko rosnący, to dopiero jest taniocha. Mój post mial za zadanie aby koledzy i ja równierz porównali ceny co gdzie i za ile, a nie patrzcie jak tanio robię piwo. Są tacy którzy żeby mogli to i ten jęczmień by siali sami. Ale przecież nie o to chodzi. Ważna jest zabawa ze swoim hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie wiesz co to jest amortyzacja.

Wcześniej kojarzyłem to z elementem straty wartości jakiś środków trwałych (np. fermentory) w związku z ich używaniem/upływem czasu. Ale bardzo prawdopodobne, że mogę się mylić i moje rozumienie świata jest nieprawidłowe, aczkolwiek nie chce mi się nad tym dyskutować.

 

 

 

Mój post mial za zadanie aby koledzy i ja równierz porównali ceny co gdzie i za ile

Jak dla mnie, najdroższa w tym całym hobby jest praca piwowara ;)

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I efekt końcowy. Takiego piwa nie ma nikt bo jest moje.

 

"To jest piwo na miarę naszych możliwości. My tym piwem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasze piwo, przez nas zrobione, i to nie jest nasze ostatnie słowo!"

 

Tak mi się skojarzyło   :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

tak dla sportu

10 hekto czyli 1000 litrów  ale 13°Blg

co wiemy

 

250 kg słodu - 700zł

chmiel ameryka 5kg - 900zł

drożdże płynne Wyeast XL 20szt. - 700zł

akcyza - 1012zł

media, środki czystości powiedzmy 100zł

pracownik do pomocy - 100zł

 

czyli wstępnie 3500-4000 PLN za jakieś 950 litrów piwa.

TAk wiem, sporo uproszczeń, szacunków, pewnie się mylę, no ale kto mi zabroni wypisywać głupoty w internecie :D

 

dodatkowo sprzęt, lokal itp.

Co jeszcze należy dodać? Jakieś pomysły?

Edytowane przez PiotrekU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

produkcja, dystrybucja, masturbacja.

słuchaj co Ty przy tym piwie będziesz robił to Twoja sprawa ;)

ale nie mów, ze towar sam przyjedzie i KEG'i/butelki masz gratis.

Bo o kolejce klientów po to piwo, co w trakcie zabawy ;) wyprodukujesz, ja już nic nie mówię :smilies:

 

Przy okazji, moim zdaniem media masz nie do szacowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duzy koszt w koszcie jednostkowym to opakowanie czesto pomijane przy pierwszych kalkulacjach. Wiekszosc browarow rzemieslniczych rozlewa piwa w petainery a latwo sprawdzic ile kosztuje jednorazowy petainer i karton do niego...

W przypadku butelek - wiadomo butelka, kapsel, etykiety , koszty marketingowe zwiazane z ich przygotowaniem itd.

 

W przypadku browaru restauracyjnego/brewpubu tez trzeba w cos rozlac i podpiac pod kran - czyli dochodzi inwestycja w normalne kegi, myjke do kegow itd

Dlatego tak wiele osob decyduje sie na petainery bo kupowanie kegow i myjki to duzo pieniedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.