Skocz do zawartości

Atak klonów - prośba o ocenę dwóch przepisów


kosimazaki

Rekomendowane odpowiedzi

Oba przepisy wzorowane są na klony Amerykańskich APA i AIPA. Modyfikacje oryginalnych przepisów głównie ze względu na przeliczenia/zaokrąglenia jednostek, dostosowanie zawartości alfa kwasów do dostępnych na polskim rynku chmieli oraz zastosowanie słodów Weyermanna. Temperatury zacierania dopasowałem +/- 2 stopnie tak, żeby progam (Beersmith 2) obliczył odpowiednią gęstość końcową i zawartość alkoholu zgodną z oryginałem. Tutaj mam największe obawy. Będę wdzięczny za opinie, czy wygląda to w miarę ok i gdzie ewentualnie można coś zmienić.

 

1. Sierra Nevada Pale Ale (APA)

 

Batch Size (fermenter): 20,00 l

Bottling Volume: 20,00 l

Estimated OG: 13,300 Plato

Estimated Color: 18,3 EBC

Estimated IBU: 44,4 IBUs

Brewhouse Efficiency: 75,00 %

Est Mash Efficiency: 75,0 %

Boil Time: 60 Minutes

 

Ingredients:

------------

Amt Name Type # %/IBU

4,40 kg Pale Malt (2 Row) Bel (5,9 EBC) Grain 1 93,6 %

0,30 kg Caramunich III (Weyermann) (139,9 EBC) Grain 2 6,4 %

10,00 g Magnum [14,00 %] - Boil 60,0 min Hop 3 18,8 IBUs

10,00 g Pearle [8,00 %] - Boil 30,0 min Hop 4 8,3 IBUs

20,00 g Cascade [8,50 %] - Boil 10,0 min Hop 5 8,3 IBUs

40,00 g Cascade [8,50 %] - Boil 5,0 min Hop 6 9,1 IBUs

1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 7 -

 

 

Mash Schedule: Jednotemperaturowe

Total Grain Weight: 4,70 kg

----------------------------

Name Description Step Temperat Step Time

Mash Step Add 0,00 l of water at 67,0 C 67,0 C 60 min

 

2. Zombie Dust (AIPA)

 

Recipe Specifications

--------------------------

Batch Size (fermenter): 23,00 l

Bottling Volume: 23,00 l

Estimated OG: 15,633 Plato

Estimated Color: 18,4 EBC

Estimated IBU: 63,3 IBUs

Brewhouse Efficiency: 75,00 %

Est Mash Efficiency: 75,0 %

Boil Time: 60 Minutes

 

Ingredients:

------------

Amt Name Type # %/IBU

5,30 kg Pale Malt (2 Row) Bel (5,9 EBC) Grain 1 82,8 %

0,20 kg Carafoam (Weyermann) (3,9 EBC) Grain 3 3,1 %

0,20 kg Melanoidin (Weyermann) (59,1 EBC) Grain 5 3,1 %

20,00 g Citra [12,70 %] - First Wort 20,0 min Hop 6 18,2 IBUs

30,00 g Citra [12,70 %] - Boil 15,0 min Hop 7 20,3 IBUs

30,00 g Citra [12,70 %] - Boil 10,0 min Hop 8 14,8 IBUs

30,00 g Citra [12,70 %] - Boil 5,0 min Hop 9 8,2 IBUs

30,00 g Citra [12,70 %] - Boil 1,0 min Hop 10 1,8 IBUs

80,00 g Citra [12,70 %] - Dry Hop 10,0 Days Hop 12 0,0 IBUs

1,0 pkg Safale American (DCL/Fermentis #US-05) Yeast 11 -

0,50 kg Munich I (Weyermann) (14,0 EBC) Grain 2 7,8 %

0,20 kg Caramunich III (Weyermann) (139,9 EBC) Grain 4 3,1 %

 

 

Mash Schedule: Jednotemperaturowe

Total Grain Weight: 6,40 kg

----------------------------

Name Description Step Temperat Step Time

Mash Step Add 0,00 l of water at 69,0 C 69,0 C 60 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tego właśnie się obawiałem. Faktycznie AIPA z dużą zawartością dekstryn byłaby prawdopodobnie bardzo ciężka i mało pijalna. Z drugiej strony nie chciałbym uwarzyć piwa ze zbyt dużą zawartością alkoholu (optimum dla mnie to 6.2% ABV, czyli tak jak w oryginale). Zakładam w takim razie, że powinienem raczej celować w niższą gęstość początkową, a to pociąga za sobą kolejne pytanie - czy obniżyć wagę słodów przy zachowaniu ich proporcji (wtedy łatwiej byłoby po prostu dodać więcej wody)? A może lepiej ograniczyć udział słodów specjalnych (których)? Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tego właśnie się obawiałem. Faktycznie AIPA z dużą zawartością dekstryn byłaby prawdopodobnie bardzo ciężka i mało pijalna. Z drugiej strony nie chciałbym uwarzyć piwa ze zbyt dużą zawartością alkoholu (optimum dla mnie to 6.2% ABV, czyli tak jak w oryginale). Zakładam w takim razie, że powinienem raczej celować w niższą gęstość początkową, a to pociąga za sobą kolejne pytanie - czy obniżyć wagę słodów przy zachowaniu ich proporcji (wtedy łatwiej byłoby po prostu dodać więcej wody)? A może lepiej ograniczyć udział słodów specjalnych (których)? Jak sądzicie?

Pewna grupa osób dobrowolnie przyznaje się do zrobienia AIPA o blg początkowym 15,6 piwo zacierane było w 67C ale z 20% dodatkiem słodów karmelowych, blg końcowe 6o i tylko 5% alk. Piwo udane /w końcu pilnował procesu tegoroczny GCh ;) / ale nieco za lepkie, przynajmniej takie wrażenie było po kilku kufelkach. :) Wkrótce ponowię recepturę jednak zmodyfikuję zasyp karmelowego do 10-15%

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obniżył trochę IBUs w Sierra Nevada Pale Ale - ich strona podaje 37 IBU. Gdy ja warzę to piwo dodaję 1 oz. Cascade na koniec warzenia i 1 oz. na dry hopping, dry hopping jest wyraźne w smaku oryginału.

Drugiego piwa nie warzyłem i nie piłem oryginału tego piwa, ale też bym go zacierał w ok 66-67°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tego właśnie się obawiałem. Faktycznie AIPA z dużą zawartością dekstryn byłaby prawdopodobnie bardzo ciężka i mało pijalna. Z drugiej strony nie chciałbym uwarzyć piwa ze zbyt dużą zawartością alkoholu (optimum dla mnie to 6.2% ABV, czyli tak jak w oryginale). Zakładam w takim razie, że powinienem raczej celować w niższą gęstość początkową, a to pociąga za sobą kolejne pytanie - czy obniżyć wagę słodów przy zachowaniu ich proporcji (wtedy łatwiej byłoby po prostu dodać więcej wody)? A może lepiej ograniczyć udział słodów specjalnych (których)? Jak sądzicie?

 

Jest jeszcze inna metoda. Zmniejszenia ilosci slodow podstawowych. A slody specjalne zostaja w tej samej ilosci. Jak tak robie dla bitterow, i bym tez tak zrobil dla AIPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym obniżył trochę IBUs w Sierra Nevada Pale Ale - ich strona podaje 37 IBU. Gdy ja warzę to piwo dodaję 1 oz. Cascade na koniec warzenia i 1 oz. na dry hopping, dry hopping jest wyraźne w smaku oryginału.

 

Ok dzięki za sugestię. Pokombinuję trochę z proporcjami chmielu i obnizę IBU. Co chmielenia na zimno, to podobno wbrew pozorom oryginał nie jest chmielony na zimno. Informacja pochodzi od piwowara Sierra Nevada (ciekawy wątek: http://forum.northernbrewer.com/viewtopic.php?f=4&t=15532).

 

Jest jeszcze inna metoda. Zmniejszenia ilosci slodow podstawowych. A slody specjalne zostaja w tej samej ilosci. Jak tak robie dla bitterow, i bym tez tak zrobil dla AIPA

 

Nie będzie "za ciężko", lub jak to nazwa josefik, "za lepko"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm wydaje mi się, że tak właśnie ma być. Pierwszy z brzegu przepis na hopville w przepisie na 5 galonów (22,7 l) podaje 5 uncji (142 gramy) podczas gotowania, gdzie u mnie jest 140 gramów. Faktycznie do chmielenia na zimno jest trochę mniej (58 g vs 80 u mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie.Do 200g chmielu na AIPA w całości to tak prawdę mówiąc norma.

 

 

Jeśli będziesz zacierał na super wytrawne to nie będzie "lepkie" tylko właśnie poza chmielem zostanie trochę słodowości.

 

Moim zdaniem zasyp

5800kg Pale Malt

500g Carahell (30EBC) Malt

250g Monachijski jasny

80g Amber (100EBC) Malt

 

Daje właśnie słodowe tło, które dopełnia smaki chmielowe. Z tym, że naprawdę trzeba zacierać 90 minut w 65°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.