Skocz do zawartości

16A. Witbier


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

16A. Witbier

 

Aroma: Moderate sweetness (often with light notes of honey and/or vanilla) with light, grainy, spicy wheat aromatics, often with a bit of tartness. Moderate perfumy coriander, often with a complex herbal, spicy, or peppery note in the background. Moderate zesty, citrusy orangey fruitiness. A low spicy-herbal hop aroma is optional, but should never overpower the other characteristics. No diacetyl. Vegetal, celery-like, or ham-like aromas are inappropriate. Spices should blend in with fruity, floral and sweet aromas and should not be overly strong.

Appearance: Very pale straw to very light gold in color. The beer will be very cloudy from starch haze and/or yeast, which gives it a milky, whitish-yellow appearance. Dense, white, moussy head. Head retention should be quite good.

Flavor: Pleasant sweetness (often with a honey and/or vanilla character) and a zesty, orange-citrusy fruitiness. Refreshingly crisp with a dry, often tart, finish. Can have a low wheat flavor. Optionally has a very light lactic-tasting sourness. Herbal-spicy flavors, which may include coriander and other spices, are common should be subtle and balanced, not overpowering. A spicy-earthy hop flavor is low to none, and if noticeable, never gets in the way of the spices. Hop bitterness is low to medium-low (as with a Hefeweizen), and doesn?t interfere with refreshing flavors of fruit and spice, nor does it persist into the finish. Bitterness from orange pith should not be present. Vegetal, celery-like, ham-like, or soapy flavors are inappropriate. No diacetyl.

Mouthfeel: Medium-light to medium body, often having a smoothness and light creaminess from unmalted wheat and the occasional oats. Despite body and creaminess, finishes dry and often a bit tart. Effervescent character from high carbonation. Refreshing, from carbonation, light acidity, and lack of bitterness in finish. No harshness or astringency from orange pith. Should not be overly dry and thin, nor should it be thick and heavy.

 

Overall Impression: A refreshing, elegant, tasty, moderate-strength wheat-based ale.

Comments: The presence, character and degree of spicing and lactic sourness varies. Overly spiced and/or sour beers are not good examples of the style. Coriander of certain origins might give an inappropriate ham or celery character. The beer tends to be fragile and does not age well, so younger, fresher, properly handled examples are most desirable. Most examples seem to be approximately 5% ABV.

History: A 400-year-old beer style that died out in the 1950s; it was later revived by Pierre Celis at Hoegaarden, and has grown steadily in popularity over time.

 

Ingredients: About 50% unmalted wheat (traditionally soft white winter wheat) and 50% pale barley malt (usually Pils malt) constitute the grist. In some versions, up to 5-10% raw oats may be used. Spices of freshly-ground coriander and Curaçao or sometimes sweet orange peel complement the sweet aroma and are quite characteristic. Other spices (e.g., chamomile, cumin, cinnamon, Grains of Paradise) may be used for complexity but are much less prominent. Ale yeast prone to the production of mild, spicy flavors is very characteristic. In some instances a very limited lactic fermentation, or the actual addition of lactic acid, is done.

 

Vital Statistics:

OG: 1.044 ? 1.052

IBUs: 10 ? 20

FG: 1.008 ? 1.012

SRM: 2 ? 4

ABV: 4.5 ? 5.5%

 

Commercial Examples: Hoegaarden Wit, St. Bernardus Blanche, Celis White, Vuuve 5, Brugs Tarwebier (Blanche de Bruges), Wittekerke, Allagash White, Blanche de Bruxelles, Ommegang Witte, Avery White Rascal, Unibroue Blanche de Chambly, Sterkens White Ale, Bell?s Winter White Ale, Victory Whirlwind Witbier, Hitachino Nest White Ale

 

16A. Witbier

 

Aromat: Umiarkowana słodkość (często wraz z delikatnymi nutami miodu i/albo wanilii) wraz z lekkimi, zbożowymi, przyprawowymi aromatami pszenicy, często z lekką kwaskowatością. Umiarkowany perfumowy zapach kolendry, często ze złożonym aromatem ziołowym, przypraw, albo pieprzową nutką na drugim planie. Umiarkowany aromat skórki cytrusowej, cytrusowa pomarańczowa owocowość. Słaby przyprawowo-ziołowy aromat chmielowy jest opcjonalny, ale nigdy nie powinien przysłonić innych cehc. Brak diacetylu. Warzywne, selerowe ,ablo szynkowe aromaty nie są mile widziane. Aromaty przypraw powinny dobrze mieszać się z owocowymi, kwiatowymi i słodkimi aromatami i powinny być całkowicie mocne.

Wygląd: Kolor od bardzo jasno słomkowego do bardzo jasno złotego. Piwo będzie bardzo mętne co wynika z obecności skrobii i/albo drożdży, co nadaje mlecznego, biało-żółtego wyglądu. Gęsta, biała, kremowa piana. Piana powinna sięcałkiem długo utrzymywać.

 

Smak: Przyjemna słodkość (wraz z cechami miodu i/albo wanilii) i skórki cytrusowej, pomarańczowej owocowości. Orzeźwiające rześkie wraz z wytrawnym finiszem , często kwaśny finisz. Może zawierać pszeniczny smak. Opcjolanie może mieć lekki mleczną kwaskowatość. Ziołowo-przyprawowe smaki, które mogą zawierać kolendrę i inne przyprawy są powszechne, powinny być subtelne i zbalansowane, nie obezwładniające. Przyprawowo ziemiaste posmaki chmielu mogą być na poziomie od niskiego do brak, i jeśli wyczuwalne, nie powinny wejść w drogę smakom przypraw. Goryczka chmielowa może być słaba do średnio słaba (jak Hefeweizen) i nie powinna wpływać na orzeźwiające aromaty owoców i przypraw, anie nie powinny utrzywywać się do finiszu. Goryczka wynikająca z pomarańczy nie powinna występować. Warzywne, selerowe, szynkowe, albo mydlane smaki i zapachy są nieodpowiednie. Brak diacetylu.

Tekstura: Średnio lekka do śrenia treściwość, często z gładkością i lekką kremowością wynikającą z niesłodowanej pszenicy i czasami owsa. Pomimo treściwości i kremowości, finisz jest wytrawny i kwaskowatości. Cechy musujące wynikające z mocnego nagazowania. Orzeźwiające, od nagazowania, często brak wyczuwalnej goryczki na finiszu. Brak ostrości i cierpokości wynikającej z pomarańczy. Nie powinno być całkowicie wytrawne albo cieńkie, ani nie powinno być lepkie i ciężkie.

Ogólne wrażenia: Orzeźwiające, eleganckie, umiarkowanie mocne oparte na pszenicy ale.

Komentarz: Obecność i poziom cech przypraw i mlekowej kwaskowatości jest różny. Całkowicie przyprawowe i/albo kwaśne piwa nie są dobrymi przykłądami tego stylu. Kolendra z pewnych źródeł może mieć szynkowy, selerowy charakter. Piwo to jest bardzo wrażliwe i nie dojrzewa, zatem młodsze, świeższe, dobrze przechowywane egzemplarze są najbardziej pożądane. Większość przypadków ma około 5% ABV.

Historia: 400-letni styl piwa, który umarł w latach 50 XX wieku; Został wskrzeszony przez Pierre Celis w browarze Hoegaarden i od tego czasu jego popularność się zwiększa.

 

Surowce: Zasyp składa się z okolo 50% niesłodowanej pszenicy (tradycyjnie ? miękka biała zimowa? pszenica) i 50% jasny słód jęczmienny (przeważnie słód pilzeński). W niektórych wersjach używa się 5-10% owsa. Przyprawy takie jak świerzo mielona kolendra i Curaçao, czasami skórka z pomarańczy uzupełnia słodki aromat i jest całkiem charakterystycny. Inne przyprawy takie (rumianek, kmin rzymski, cynamon, aframon madagaskarski) mogą być użyte by nadać złożoności ale są dużo mniej istotne.Drożdże górnej fermentacji, które są skłonne do łagodnej przyprawowej fermentacji. W niektóych przypadkach praktykowana jest bardzo ograniczona fermentacja mlekowa, albo dodanie kwasu mlekowego.

 

Podstawowe informacje:

OG: 1.044 ? 1.052

IBUs: 10 ? 20

FG: 1.008 ? 1.012

SRM: 2 ? 4

ABV: 4.5 ? 5.5%

 

Komercyjne przykłady: Hoegaarden Wit, St. Bernardus Blanche, Celis White, Vuuve 5, Brugs Tarwebier (Blanche de Bruges), Wittekerke, Allagash White, Blanche de Bruxelles, Ommegang Witte, Avery White Rascal, Unibroue Blanche de Chambly, Sterkens White Ale, Bell?s Winter White Ale, Victory Whirlwind Witbier, Hitachino Nest White Ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

to zależy od technologii. Jeśli ktoś się śpieszy robi długa burzliwą to jest dużo osadu. Ja potrafię trzymać piwa długo na cichej i w chłodniejszej temperaturze tak że potem praktycznie nie ma osadu. Chce wlać witka w butelki po szampanie i nie chce się bawić w wymrażanie, a przy takim układzie na pewno osad wstanie z dna i poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to dyskutowaliśmy w gronie piwowarów, i konkluzja była taka, że domowych piw nie powinno się serwować z osadem, bo zwykle jest go zbyt wiele w porównaniu do piw komercyjnych.

No ale przecież jak lejesz, to widzisz czy jest wystarczająco mętne. Nikt nie twierdzi, że trzeba zawsze wlać cały osad drożdżowy jaki jest w butelce. Ja nawet przy komercyjnych weizenach rzadko kręcę butelką. Te obrazki na kontretykietach, to są dla laików, a nie dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to dyskutowaliśmy w gronie piwowarów, i konkluzja była taka, że domowych piw nie powinno się serwować z osadem, bo zwykle jest go zbyt wiele w porównaniu do piw komercyjnych.

przecież można ten osad dawkować;przelać bez,później lekko zamieszać i dolać do pożądanej mętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuję na następną warkę witbiera. Zakupiłem w tym celu do degustacji St. Bernards Wit , i teraz mam problem. Bo z tego co czytam w typowych przykładach komercyjnych , to to piwo nie jest tym typem piwa. Chyba że się mylę ? Jeśli rzeczywiście nie jest , to jakie byście polecili do spróbowania , żeby wiedzieć w ogóle z czym to się je. Przyznam , że najbardziej w recepturze zachęcają mnie curacao i kolendra. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolejny raz próbuję degustować Wit'a. Tym razem udało mi się zakupić Watou's . Miał ktoś styczność z tym piwem ? Pytam dlatego że nadal nie udało mi się zakupić żadnego z przykładów w.w. O ilę kolendrę powiedzmy, że mógłbym jakoś tam znaleźć , bardziej w smaku , to z cytrusami raczej nie bardzo. A może ma ktoś z kolegów z Krakowa ( lub okolic ) jakiegoś swojego domowego Wita ,bo bardzo chciałbym zmierzyć się z tym stylem , ale kompletnie nie mam odniesienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonałego Wita piłem od Vettisa

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=3904

Może jeszcze posiada ? :)

Heh, cieszę się, że smakował. Mam jeszcze jedną butelkę. Tylko nie wiem jak będzie smakował teraz, po takim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W tym sezonie użyłem Zymoferm Wit (w poprzednim Wyesty) i mogę Ci je jak najbardziej polecić, tylko że nie widzę teraz żadnych Zymofermów w CP. Jedyną wadą tych drożdży jaką zuważyłem to nadmierna klarowność piwa. Jak nalałem jedno bez poruszenia drożdży na dnie, to był klarowniejszy niż moje pilsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.