Skocz do zawartości

W poszukiwaniu tanich ekstraktów


mbanano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem założyć nowy temat dla mniej lub średnio zaawansowanych piwowarów warzących z brewkitów lub ekstraktów. Prosiłbym ludzi o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami, ew. miejscami zaopatrywania się w "surowce".

 

U mnie na razie brak warunków na zacieranie... Jak wiadomo różnica w cenie między puszkami a warzeniem od zera jest dosyć znacząca. Do tej pory zakupy robiłem "jednorazowo", powiedzmy 1-2 razy na miesiąc (jak czas pozwolił), ale zaczęły denerwować mnie z lekka ceny. Wiem, że w domowym piwowarstwie nie ma założeń byle taniej, ale zawsze 3zł za litr wygląda lepiej niż 4zł (co i tak w porównaniu do cen sklepowych wychodzi korzystniej, zważywszy na produkt końcowy). Ale do rzeczy...

 

Mój "stały" dostawca niestety wycofał na razie z oferty ekstrakt słodowy, a szkoda bo ma najtańsze puszki Coopers'a jakie spotkałem. W ogóle nie wiem skąd takie różnice, ale cena za brekwita tej firmy waha się od 46 do prawie 70zł. Nie mając wyjścia zacząłem szukać innych rozwiązań. Zrobiłem sobie nawet małe zestawienie w excelu (które poszło razem z zalaniem laptopa pilsenerem - nie mogłem przeżyć tych wylanych kilku łyków ;) ), ale wyszło z niego tyle, że w zasadzie u nas konkurencji między sklepami brak. Standardowy zakup ekstrakt 1.7 + brewkit + koszty przesyłki (+kapsle akurat wtedy) wychodziły wszędzie podobnie (moim zdaniem niestety, ale różnica 2-5 zł to w zasadzie niewiele).

 

Najpierw, u nas, planowałem zakup większej ilości ekstraktu w WES'ie (12,5kg). W przeliczeniu na dawkę 1.7kg cena wychodzi całkiem przyzwoita. A i do Wolsztyna nie mam daleko więc zaproponowałem rodzince wycieczkę do Parowozowni (taki szwindel - budżetu rodzinno-wycieczkowego do ceny surowców nie doliczę ;) ), ale potem zacząłem rozglądać się za granicą (z czystej ciekawości, ponieważ koszty przesyłki niwelują nawet największe różnice) i wpadłem na ciekawą ofertę, tuż przy granicy z Polską (mowa o Czechach, ok. Szklarskiej Poręby - Desna). Po zapoznaniu się z ofertą sklepu "Vasepivko.cz" (żeby nie było, to nie jest reklama jako taka) zmienię chyba kierunek wycieczki i zabiorę dzieciaki w góry :) Otóż mają nasi sąsiedzi ekstrakt 1.7kg w cenie niższej niż w WESie w dużym kanistrze (mowa o cenie za litr). A do tego - jeszcze taniej, oferują zestaw 5x1.7, co daje tę przewagę, że łatwiej taką ilość przechowywać (5 puszek łatwiej upchać w szafkach niż duży baniak). Jeśli ktoś ma blisko do granicy, albo planuje wycieczkę w okolice Szklarskiej Poręby to może go ta oferta zainteresować. Adres sklepu: www.vasepivo.cz. Mają też wysyłkę do Polski, ale cena za 15kg paczkę wynosi ok. 50zł więc raczej nie biznes. Ale sam ekstrakt kosztuje ok. 22zł za jedną puszkę, natomiast za 8.5kg (5x1.7) życzą sobie ok. 105zł. Co do samego esktraktu to podaje przetłumaczony opis:

 

Płynny jasny ekstrakt słodowy wykonany z pilzneńskiego słodu i wody. Nadaje się do samodzielnego dochmielenia. Pakowane w plastikowym słoiku. Opakowanie zawiera 1,7 kg gęstego płynnego ekstraktu. Z tej ilości można otrzymać około 13 litrów piwa 12 ° lub 10 ° 16 litrów.

 

Swoją drogą, wg opisu, ekstrakt wydaje się być całkiem wydajny (podają też procentowo: 80-82%).

 

A może ktoś miał doświadczenia z tym ekstraktem?

 

Dodam jeszcze, że mają całkiem bogatą ofertę w tym sklepie (nie zawsze ceny niższe niż u nas), ale np. wpadł mi w oko 23 litrowy baniaczek plastikowy z kranikiem i adapterem na co2 (niby to plasitk, ale z drugiej strony zlewamy na cichą, doprawiamy cukrem i potem lejemy, na plener jak znalazł)...

 

Co do cen brewkitów (głównie Coopersa) to kosztują w przeliczeniu prawie wszędzie podobnie (chociaż w Czechach raczej dominuje cena, która u nas byłaby jedną z najniższych).

 

ps. Jeśli ktoś nie ma dzieci, żeby zabrać na wycieczkę, to można pożyczyć od sąsiada licząc, że dorzuci od siebie "na paliwko chociaż" ;)

Edytowane przez mbanano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe "słoiki" które widać na stronie wyglądają identycznie jak tek, które kiedyś kupiłem w słodowni w Bruntalu. Ale obecnie na stronie słodowni nie ma ich w ofercie, za to pojawiło się coś takiego jak "DOMÁCÍ PIVO HORAL"

http://www.sladovnabruntal.cz/domaci-pivo-horal/

Może dalej to robią, ale nie mają tego na stronie, ale to by było dziwne - może ktoś inny przejął tą formę opakowania. Co do jakości tych ekstraktów, to byłem z nich zadowolony, ale to były początki mojej zabawy z warzeniem i wszystko co było pijalne było "OK" :D

Jeżeli chodzi o Czeskie ekstrakty, to ten jest godzien polecenia.

http://allegro.pl/ekstrakt-slodowy-w-syropie-jasny-piwo-domowe-i2103029230.html

ale na stronie http://www.vasepivo.cz/zbozi/sladove-vytazky-O45/ go nie widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastikowe "słoiki" które widać na stronie wyglądają identycznie jak tek, które kiedyś kupiłem w słodowni w Bruntalu. Ale obecnie na stronie słodowni nie ma ich w ofercie, za to pojawiło się coś takiego jak "DOMÁCÍ PIVO HORAL"

http://www.sladovnab...aci-pivo-horal/

Może dalej to robią, ale nie mają tego na stronie, ale to by było dziwne - może ktoś inny przejął tą formę opakowania. Co do jakości tych ekstraktów, to byłem z nich zadowolony, ale to były początki mojej zabawy z warzeniem i wszystko co było pijalne było "OK" :D

Jeżeli chodzi o Czeskie ekstrakty, to ten jest godzien polecenia.

http://allegro.pl/ek...2103029230.html

ale na stronie http://www.vasepivo....ve-vytazky-O45/ go nie widzę

 

Ekstrkaty Bruntal'a dostępne są w HB i w sumie cena za 1.7 jest w miarę atrakcyjna. Niestety tylko takie puszki są dostępne. Podobnie jest z Mistrem Sladkiem (jest jeszcze 3kg, ale cena ok. 55zł). O obydwu czytałem sporo dobrego, natomiast cenowo jest w zasadzie podobnie do WESa (27-30zł). O Biowinie nie ma nawet co wspominać - 37zł za taki plastikowy słoik jak u Sąsiadów (tylko etykietka swojska).

 

W Czechach znalazłem puszkę 1.7kg za ok. 20zł - coś takiego http://www.mr-sladek...3c193863970.jpg - swoją drogą sporo informacji na etykiecie). Niestety u nas najtańsza opcja to WES w dużym baniaku.... Warto zwrócić uwagę, że w sklepie Mr Sladek ekstrakt coopersa jest za ok. 30zł, a u nas około 45zł. Nic tylko zaplanować wyjazd "urlopowy" i przy okazji zaopatrzyć się w większość ilość (albo na odwrót z tą okazją ;)). Tylko akurat nie mam pojęcia, gdzie ten sklep się znajduje i czy ma w ogóle sprzedaż "tradycyjną". Uczę się czeskiego wraz z rozwojem tego tematu :)

 

No i jest jeszcze właśnie ten znany u nas Mister Sladek - http://www.domacimik...ladove-vytazky/. Cena już nie aż tak atrakcyjna (czyżby chodziło o różnicę plastik - puszka?) ale i tak dobra, tyle że to jest koło Ostrawy, a to już ode mnie trochę daleko. Że też człowiek nie warzył piwka jak się balowało w Cieszynie...

 

Doczytałem na tym słoiku ze zdjęcia, że sklep jest w miejscowości Senov, też koło Ostrawy...

Edytowane przez mbanano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam , mam pytanie " wpadłem na ciekawą ofertę, tuż przy granicy z Polską (mowa o Czechach, ok. Szklarskiej Poręby - Desna). Po zapoznaniu się z ofertą sklepu "Vasepivko.cz" " - szukałem tego sklepu , niestety może nie znam na tyle czeskiego ale nie znalazłem. Podaj mi w jakim czeskim miescie jest ten sklep ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie " wpadłem na ciekawą ofertę, tuż przy granicy z Polską (mowa o Czechach, ok. Szklarskiej Poręby - Desna). Po zapoznaniu się z ofertą sklepu "Vasepivko.cz" " - szukałem tego sklepu , niestety może nie znam na tyle czeskiego ale nie znalazłem. Podaj mi w jakim czeskim miescie jest ten sklep ?

 

Sklep jest w mieście "Desna" (bez czeskich fontów, znajdziesz w mapach googla, nie wiem czy to miasto czy wioska i czy mają odbiór osobisty, ale pewnie idzie się dogadać). Ale wkradł się błąd w pierwszym poście w adresie www - już poprawiłem. Strona sklepu to www.vasepivo.cz . Tu są namiary na nich:

 

http://www.vasepivo....ontakt-S50.html

 

W sumie to już nie do końca wiem czy to w Desnie czy w Plavach. Za translatorem:

 

Adres sklepu: Zbyšek Malec, Haratice 26, 468 46 Plavy

Sprzedaży paliw i przechowywanie: Dolina 226, 46861 Desna

 

Więc chyba odbiór w Desnie,a sklep zarejestrowany w Plavach...

Edytowane przez mbanano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak odbior w Desnie.

W razie czego sluze pomoca w przekaldzie z czeskiego na nasze i z powrotem. Conieco liznalem mowy naszych polodniowych braci ;)

 

Będę pamiętał. Na razie to było tak, że Polak pisze do Czecha po angielsku a Czech odpisuje po polsku, z tym że ten polski trzeba sobie i tak przetłumaczyć :) Na razie temat wycieczki może mi się przesunąć w czasie, ponieważ na dniach dostanę na próbę ekstrakt "dla piekarni", ale bez konserwantów. Zobaczymy czy wyjdzie z tego coś pijalnego - za friko i do tego dostałem w prezencie chmiel więc można się pobawić. Mam nawet specyfikację tego czegoś, ale niewiele mi to mówi. Na pewno to jest czysty ekstrakt słodowy min. 75%, barwa tylko dziwna bo ni to jasny ni bursztynowy (70-150 EBC, wg nich to jasny). Za to cena może być "powalająca". A szukałem u różnych dostawców i niestety się tutaj nie zaoszczędzi. 12,5kg ekstraktu z Wesa wychodzi 170zł, a dwie hurtownie zawołały za 14kg "piekarniczego" 190zł. Ten co dostanę jest po znajomości - jako próbnik.

Edytowane przez mbanano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Desna - z Jeleniej Góry mam nie daleko - wybierając się po surowce mogę przyjąc zamówienia i wysłac z Polski do Kolegów ( pewnie taniej wyjdzie niż z Czech )

 

Jakbyś się wybierał, to daj znać. Może akurat coś będzie potrzebne... Na razie u mnie brak wolnych butli, i ekstrakt w większej ilości na etapie negocjacji, ale surowców i piwa nigdy za dużo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.