Skocz do zawartości

AIPA z Centrum Piwowarstwa


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

No ja mogę powiedzieć, że wszystkie receptury na szkockie ale'e w Polsce są bardzo autorskie ;)

 

Jak szkocja to whisky, jak whisky to wędzone słody ... to 80/- wee heavy musi być wędzony. Podobnie Pinta była podwędzana.

W życiu jeszcze nie piłem szkockiego piwa ze słodem wędzonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mogę powiedzieć, że wszystkie receptury na szkockie ale'e w Polsce są bardzo autorskie ;)

 

Jak szkocja to whisky, jak whisky to wędzone słody ... to 80/- wee heavy musi być wędzony. Podobnie Pinta była podwędzana.

W życiu jeszcze nie piłem szkockiego piwa ze słodem wędzonym.

 

A wynika to z czego? Z opisu w BJCP, który wspomina o "wędzonych i torfowych aromatach". Uch! W sumie tylko do amerykańskich styli nie można się przyczepić w klasyfikacji BJCP, cała reszta zawiera uproszczenia, niedomówienia i zwykłe kłamstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze zrobiłeś że dodałeś tego chmielu na cichą. Efekt na pewno mile cię zaskoczy. Ja z chmieleniem na zimno robię tak, że granulat sypię do kubka, zalewam gorącą wodą i robi sie z tego papka która ładnie rozprowadza się w piwie. Potem jak juz mam butelkować to przy przelewaniu na wężyk standardowo zakładam kawałek pończochy. Trochę zabawy z tym jest ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cichą zawsze robię w fermentatorze z zamontowanym filtratorem z oplotu i nim sobie ładnie filtruję ten chmiel :), Ale chyba muszę zainwestować w pończochę bo później muszę dwa razy przelewać piwo, tak żeby ostatecznie do butelek lać z kranika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też fermentuję górniaki w dolnym zakresie temperatury. Dodam że ostatnią aipe ze względów lokalowych przelagerowąłem przez tydzień na balkonie. Według osób które ją piły wyszła bardzo dobra (chociaż to na pewno nie zasługa cichej w niskiej temp) a i piwo wyszło ładnie klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam. Podepnę się do tematu Naszła mnie chęć na AIPĘ i prośba o pomoc w chmieleniu. Z chmieli amerykańskich w tym klimacie mam;

Cascade, Centennial, Columbus, Crystal, Liberty. Wszystkie po ok 100 gr, natomist zasyp będzie ok 7 kg. Jak by dało się z tego zaplanować jakieś chmielenie bez dodatkowych zakupów to by było badzo fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podepnę się do tematu Naszła mnie chęć na AIPĘ i prośba o pomoc w chmieleniu. Z chmieli amerykańskich w tym klimacie mam;

Cascade, Centennial, Columbus, Crystal, Liberty. Wszystkie po ok 100 gr, natomist zasyp będzie ok 7 kg. Jak by dało się z tego zaplanować jakieś chmielenie bez dodatkowych zakupów to by było badzo fajnie.

 

Jakby nie patrzeć do AIPY wszystkie amerykanckie chmiele się nadają... poprzeglądaj receptury albo poszczególne zapiski innych piwowarów - na pewno coś znajdziesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crystal i Liberty nie nadają się do IPA, bo mają bardziej "europejski-kontynentalny" profil, mają smak w stylu Saaz i Hallertau, i nadają się bardziej do lagerów, pszenicznych lub cream ales.

 

Columbus jest czystym chmielem goryczkowym podobnym do Magnum i nadaje się na goryczkę do IPA. Centennial i Cascade dają typowe dla IPA smaki pomarańczy/cytrusów i nadają się na późne chmielenie do IPA.

 

Dopasuj sobie to bardziej dokładnie w programie do odpowiedniej goryczki jaką lubisz:

 

 

 

25g Columbus 60 min

 

25g Centennial 30 min

 

25g Cascade 15 min

 

25g Centennial 10 min

 

25g Cascade 0 min

 

25g Centennial na zimno

 

25g Cascade na zimno

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.